Aktywność fizyczna dla kobiet ciężarnych - co jest dozwolone a co zakazane?

Od lat powtarzane jest popularne zdanie, mówiące o tym, ze ruch to zdrowie. Okazuje się, że nawet w ciąży aktywność fizyczna jest wręcz wskazana. Z całą pewnością nie jest zalecane przeleżenie tego wyjątkowego w życiu kobiety okresu. Oczywiście nie każda dyscyplina sportowa jest wówczas dozwolona, w związku z czym warto poznać ograniczenia i zalecenia dla przyszłym mam.

Ćwiczenia dla ciężarnych? Jak najbardziej!

Kobiety będące w stanie błogosławionym nie powinny rezygnować z aktywności fizycznej. Jest to czas, który wymaga nauczenia się na nowo swojego ciała i wysyłanych przez nie reakcji. Oczywiście rodzaj, intensywność i jakość ćwiczeń powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Dzięki temu możliwe jest dobranie odpowiedniego sportu, który nie będzie miał negatywnego wpływu na rozwój dziecka i zdrowie przyszłej matki.

Z tych ćwiczeń zrezygnuj

Kobietom ciężarnym nie zaleca się wykonywania ćwiczeń wymagających użycia dużej siły. Odradzane są więc siłownia i dźwiganie ciężarów. Niewskazane jest także bieganie w czasie ciąży, jeżdżenie na nartach i łyżwach, jazda konna oraz sporty ekstremalne. Można do nich powrócić po porodzie i połogu, kiedy to młoda mama nabierze sił. W ciąży zaś należy stawiać na ćwiczenia mniej wysiłkowe i mało inwazyjne.

Sporty dla przyszłej mamy

Dzięki uprawianiu zbilansowanej i odpowiednio dobranej aktywności fizycznej w czasie ciąży możliwe jest utrzymanie figury i szybszy powrót do sylwetki po porodzie. Świetnym wyborem są zajęcia z jogi czy pilates, a także aerobik dla ciężarnych czy aqua aerobik. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyszła mam uprawiała nordic walking czy też czerpała przyjemność z tańca towarzyskiego. Polecaną aktywnością sportową jest także pływanie. Wskazane są także regularne spacery.

Gdzie ćwiczyć?

Obecnie nie ma najmniejszego problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca do ćwiczeń również w przypadku kobiet ciężarnych. Miejsce takie powinno dysponować odpowiednio przygotowanym zapleczem. Chodzi tutaj o doświadczoną i wykwalifikowaną kadrę, program zajęć przystosowany do potrzeb kobiet ciężarnych, sala do przebrania, optymalna temperatura, sprzęt do ćwiczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here