Wybór robota odkurzającego – na co zwrócić uwagę?

Odkurzanie to jedna z najmniej lubianych czynności domowych. Niestety jest ona niezbędna, aby utrzymać dom w czystości, dlatego odkurzać trzeba, ale niekoniecznie własnoręcznie. Nowoczesne roboty odkurzające to znakomity sposób na porządek w domu bez wysiłku. Wybór modeli jest naprawdę spory, dlatego warto wiedzieć, jakie kwestie wziąć pod uwagę przy wyborze.

Do czego służy robot odkurzający?

Roboty odkurzające to urządzenia, które posiadają inteligentne czujniki. Dzięki nim odkurzacz może poruszać się po całym domu, w tym również pod meblami, czy wokół różnego rodzaju przeszkód. Najnowocześniejsze modele w ciągu zaledwie sekundy podejmują nawet 60 decyzji. Za pomocą specjalnych czujników wykrywają obszary, które są najmocniej zabrudzone, dzięki czemu w takich miejscach stosują tzw. czyszczenie skoncentrowane. Jest to funkcja, która znakomicie sprawdza się w pomieszczeniach, w których panuje duże natężenie ruchu oraz tych, w których zanieczyszczeń jest raczej niewiele.

Nowoczesne roboty sprzątające korzystają z inteligentnego systemu nawigacji i tak dostosowują ścieżkę sprzątania, aby otrzymać optymalne wyniki. Roboty, które dostępne się m.in. na stronie irobot.pl zaprojektowano w taki sposób, aby sprzątały efektywnie zarówno na dużych powierzchniach, jak i w narożnikach czy wzdłuż krawędzi.

Najlepszy robot sprzątający

Roboty sprzątające dostępne są w różnych zakresach cenowych, ale cena nie powinna być najważniejszym czynnikiem, którym należy kierować się przy zakupie. Zdecydowanie najważniejszą cechą takiego urządzenia jest system nawigacji. Sprzęty mogą być wyposażone w system chaotyczny lub uporządkowany, ale oba te rozwiązania nie zapewniają dokładności. Zdecydowanie najlepsze są modele wykorzystujące inteligentny system nawigacji.

Wybierając odkurzacz samojezdny, warto zwrócić też uwagę na sterowanie. Niektórymi modelami można sterować za pomocą pilota lub panelu na urządzeniu. Wygodniejsze w obsłudze są roboty, którymi steruje się za pomocą aplikacji mobilnej. Kwestie, które są bardzo ważne, to także czas pracy i ładowania, wielkość pojemnika na zabrudzenia czy sposób radzenia sobie z nierównościami, np. progami – należy sprawdzić, jaką wysokość dany odkurzacz jest w stanie pokonać. Odkurzacz powinien być też wyposażony w czujnik brudu, czujnik schodów czy czujnik zbliżeniowy. Bardzo ważne są również filtry, zwłaszcza HEPA – jest to filtr, który skutecznie oczyszcza powietrze z kurzu, grzybów czy bakterii.

Dodatkowe funkcje robotów sprzątających

Roboty sprzątające mogą być wyposażone w szereg funkcji, które znacznie ułatwiają utrzymanie porządku. Jedną z takich funkcji jest programowanie sprzątania, dzięki któremu użytkownik może ustawić zarówno dzień tygodnia, jak i godzinę, w której urządzenie się uruchomi. Niektóre modele mają również funkcję automatycznego dostosowywania mocy do intensywności zabrudzeń czy rodzaju czyszczonych powierzchni. Wygodnym rozwiązaniem jest także mycie podłogi – taki odkurzacz wyposażony jest w specjalną szczotkę oraz zbiornik na wodę. Nowoczesne roboty mogą mieć zamontowaną lampę UV, która niszczy bakterie dostające się do zbiornika urządzenia. Warto zwrócić uwagę na te dodatkowe funkcje, zwłaszcza jeśli w domu są alergicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here