Osoby uprawiające sport bądź ćwiczące intensywnie kilka razy w tygodniu mają zdecydowanie większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze, minerały i witaminy dla sportowców. Duże obciążenia treningowe powodują, że zdecydowanie trudniej zregenerować organizm w przypadku wystąpienia jakichś braków. Czasami nie wystarczy jeść dużo owoców i warzyw, ale potrzebna jest jeszcze dodatkowa suplementacja.

Dlaczego witaminy są tak ważne dla sportowców?

Chyba dla nikogo nie będzie zaskoczeniem fakt, że osoby ciężko trenujące wykazują wyraźnie większe zapotrzebowanie na minerały i witaminy w porównaniu z tymi, które prowadzą niezbyt aktywny tryb życia. Ma to swoje uzasadnienie w zdecydowanie wyższym tempie przemian biochemiczno-fizjologicznych, jakie zachodzą w organizmie w wyniku mocnych i długotrwałych obciążeń treningowych. Warto sobie uświadomić, że skutkiem owych przemian jest wyjątkowo szybka utrata witamin. W związku z tym naprawdę łatwo można spowodować u siebie poważne niedobory, co przekłada się na dostrzegalny spadek wydolności i to nie tylko fizycznej, ale także psychicznej. Jednocześnie występuje spowolnienie wszystkich procesów regeneracyjnych, więc trudniej dojść do normalnej kondycji po treningu. Oczywiście nie nastąpi to natychmiast, ale trzeba mieć świadomość następstw braku witamin.

Witaminy dla sportowców

Osoby, które trenują lekko, a ich menu jest odpowiednio zbilansowane pod kątem substancji odżywczych, witamin i minerałów zazwyczaj nie muszą się suplementować albo mają zapotrzebowanie jedynie na konkretny element. Przykładowo, weganie powinni się suplementować witaminą B12, ponieważ nie są w stanie z pożywieniem dostarczyć wymaganych ilości dziennych tej witaminy. Ma to związek z faktem, iż witamina B12 występuje wyłącznie w mięsie, rybach i przetworach mlecznych. Z kolei osoby trenujące bardzo intensywnie i dotyczy to przynajmniej czterech treningów wydolnościowych albo siłowych w tygodniu, kulturyści, rowerzyści, biegacze czy też uprawiający wspinaczkę górską mogą mieć problemy z pokryciem swojego dziennego zapotrzebowania na witaminy i minerały bez dodatkowej suplementacji. Dobrym pomysłem będzie jednak sprawdzenie, czego tak naprawdę brakuje. To ważne, ponieważ zbyt duże stężenie niektórych minerałów bądź witamin bywa równie niekorzystne dla zdrowia, co ich niedobór. Warto przy tym pamiętać, że zwiększone ilości białka w pokarmie mogą powodować szybsze wydalanie wapnia.

Sportowcy i osoby bardzo aktywne mają wyraźnie zwiększone zapotrzebowanie na witaminy z grupy B, a zwłaszcza na B1, B2, B6 i B12. To właśnie te witaminy biorą udział w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów, a także przemianach energetycznych. Z kolei witamina C jest konieczna do produkcji kolagenu, a więc podstawowego składnika tkanki łącznej. Jednocześnie usprawnia wchłanianie żelaza i tym samym pomaga w prawidłowym rozprowadzaniu tlenu w organizmie, co w dużym stopniu łagodzi skutki zmęczenia. Warto jeszcze dodać, że witamina C blokuje funkcjonowanie niekorzystnych dla zdrowia wolnych rodników, które są uwalnianie w trakcie dużego wysiłku. Niezwykle istotną rolę w regeneracji uszkodzonych komórek pełni witamina E, więc i jej nie może zabraknąć w organizmie sportowca, tym bardziej że zapobiega bolesnym skurczom i zmniejsza uczucie zmęczenia. Duże niedobory tej witaminy prowadzą nawet do zaniku mięśni.

http://www.maleacieszy.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here