kettlebell

Kettlebell to chętnie i często wykorzystywane akcesoria w trakcie ćwiczeń fizycznych. Mają one formę kuli o lekko spłaszczonej podstawie, wyposażonej w uchwyt ulokowany od górnej strony. Środek ciężkości kuli jest tak przesunięty, by w trakcie jej podnoszenia zaangażowane były rozmaite partie mięśni organizmu człowieka. Dzięki temu nacisk wywierany na mięśnie jest równomierny i dobrze wpływa na ich rozwój. Kettlebell może stanowić doskonałe uzupełnienie treningu z wykorzystaniem konwencjonalnych hantli. Poniżej przybliżamy ich charakterystykę oraz podpowiadamy, jak krok po kroku wybrać odważniki, by był to zakup udany i zadowalający. 

Korzyści z treningu z odważnikami kettlebell 

Odważniki kettlebell zyskują na popularności. Ich prosty design i konstrukcja, a także atrakcyjny sposób oddziaływania na sylwetkę i wygląd organizmu są tego główną przyczyną. Początkowo odważki wykorzystywane były w treningu wojskowym i miały za zadanie poprawić wytrzymałość oraz wydolność żołnierzy. Z czasem dostrzeżono ich wyjątkową użyteczność oraz zaczęto stosować także w treningu siłowym kulturystów i sportowców. Obecnie kettlebell znajdują się na wyposażeniu wielu siłowni i klubów fitness, korzystają z nich profesjonaliści, jak i amatorzy, pragnący urządzić własną, domową siłownię. 

Kettlebells gwarantuje rozmaite korzyści płynące z jego stosowania. Przede wszystkim — trening z jego wykorzystaniem pozwala utrzymać prawidłową sylwetkę, przez cały czas trwania ćwiczeń. Dotyczy to przede wszystkim ułożenia mięśni posturalnych, czyli odpowiedzialnych za utrzymanie poprawnej pozycji w codziennym funkcjonowaniu — mięśni grzbietu, brzucha, barków oraz pleców (na odcinku lędźwiowo-krzyżowym). 

Ponadto, kettlebells mogą być wykorzystywane do treningu innych partii ciała. Za ich pomocą możesz rozbudujesz mięśnie nóg — w tym przede wszystkim pośladków i kolan. Również ramiona i klatka piersiowa będą beneficjentami treningu z użyciem kettlebells. 

Zakup odważników kettlebell — dostępne i polecane rodzaje 

Odważniki kettlebell mogą różnić się różnymi parametrami oraz cechami. Największą różnicę stanowi wykorzystany w produkcji materiał. Pod tym względem — dostępne produkty można podzielić na dwie główne kategorie: odważniki żeliwne oraz turniejowe. Pierwsze z nich wykonane zostały w całości z jednego kawałka żeliwa. Ich ciężar może mieścić się w przedziale od kilku kilogramów do nawet ponad 60. 

Odważniki turniejowe składają się natomiast z kuli oraz przymocowanej do niej prostokątnej rączki. Oba elementy wykonane są ze stali, a całkowity ciężar odważnika wynosi od 4 do prawie 50 kilogramów. W odważnikach turniejowych stosuje się zamkniętą powłokę, której wypełnienia zależy od zamierzonej masy. W rezultacie niezależnie jak ciężki odważnik wybierzesz, będzie on miał uśredniony rozmiar, za każdym razem dokładnie taki sam. 

Drugą ważną sprawą jest ciężar interesującego Cię odważnika. Warto pod tym względem sprawdzić ofertę thornfit.pl/sprzet/kettlebells/, która oferuje odważniki przeznaczone dla szerokiej grupy odbiorców. Dla kobiet zaleca się wybór odważnika w przedziale 8-12 kg, a dla mężczyzn dedykowane są odważniki 16-20 kg. Po rozmiary takie powinny sięgać przede wszystkim osoby rozpoczynające trening fizyczne, które pragną rozbudować tkankę mięśniową unikając jednocześnie niebezpieczeństwa przeciążenia wybranych partii mięśni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here