Przeziębienie dopada niektórych ludzi nawet kilka razy w roku, a w takiej sytuacji warto mieć dobrze zaopatrzoną apteczkę domową. Nie powinno być z tym większych problemów, trzeba jedynie sprawdzić, jakie tabletki na przeziębienie będą dla nas najbardziej odpowiednie.

Słaby układ immunologiczny sprawia, że wyjątkowo łatwo można złapać chorobotwórcze drobnoustroje, a wtedy już łatwo o rozwój infekcji. Chociaż zwykłe przeziębienie nie jest może szczególnie groźne, to jednak jego objawy bardzo negatywnie wpływają na ogólne samopoczucie i wręcz destabilizują życie. Kichanie, katar, bolące gardło i kaszel to na tyle męczące symptomy, że naprawdę trudno normalnie egzystować. Ciężko skupić się na czymkolwiek, kiedy z nosa ciągle cieknie. W związku z tym, że najlepiej działać od razu, to dobrze mieć w swojej apteczce tabletki na przeziębienie i inne medykamenty, aby zniwelować pierwsze objawy.

Jak sobie radzić z objawami przeziębienia?

Niektóre preparaty zawierają składniki na wszelkie możliwe symptomy, a wiec zarówno przeciwgorączkowy kwas acetylosalicylowy lub paracetamol, jak i kofeinę, fenylefrynę, składniki antyhistaminowe i przeciwkaszlowe. Dużą popularnością cieszą się tabletki albo saszetki do rozpuszczenia w wodzie. Warto pamiętać o jednej zasadzie – kiedy przyjmuje się jakiś lek złożony typu Gripex, Coldrex czy Fervex, to absolutnie zabronione jest stosowanie innych tabletek, które zawierają paracetamol bądź kwas acetylosalicylowy. Należy też zwrócić uwagę na substancje czynne w lekach na poszczególne objawy, aby nie doprowadzić do przedawkowania. Dublowanie substancji czynnych nie przyniesie dobrych efektów, nie przyspieszy leczenia, ale może jeszcze zaszkodzić i spowodować efekty uboczne. Dużą ostrożność muszą też zachować osoby chore na nadciśnienie i dolegliwości układu krążenia. W takim przypadku należy unikać leków zawierających fenylefrynę albo pseudoefedrynę. Osobną kwestią są wszelkiego typu uczulenia na składniki czynne, a zwłaszcza na paracetamol i kwas acetylosalicylowy. Ta druga substancja nie jest też wskazana przy wrażliwym żołądku i chorobie wrzodowej. Jedno jest pewne – tabletki na przeziębienie lub inne tego typu medykamenty należy stosować z dużą rozwagą, aby sobie rzeczywiście pomóc, a nie zaszkodzić.

Warto pamiętać, że przeciwgorączkowo działają tabletki z ibuprofenem, naproksenem, kwasem acetylosalicylowym i paracetamolem. Na ból gardła można stosować płukanki z soli, ziół oraz tabletki do ssania. Najlepsze będą te bezcukrowe. Dobrym pomysłem jest robienie inhalacji i tutaj świetnie się sprawdzą olejki naturalne z eukaliptusa, jałowca, mięty albo lawendy. Można również pomyśleć o maści rozgrzewającej, np. maści kamforowej. Bardzo korzystnie działają herbatki ziołowe z lipy, szałwii lub mięty. W przypadku syropu na kaszel trzeba zwrócić uwagę, czy jest polecany na kaszel suchy czy mokry. Na pewno warto dobrze się wygrzać i przez pierwsze dwa dni pozostać w domu, aby nie rozsiewać chorobotwórczych drobnoustrojów w środkach komunikacji miejskiej, w szkole bądź w pracy.

http://www.icotam.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here