Nieestetycznie wyglądające pajączki są zmorą coraz większej liczby osób. Najczęściej powstają na udach, podudziach i łydkach u kobiet. Przyczyniają się one do zaburzonego krążenia i powstawania opuchlizny wrażliwej na dotyk. Dokuczliwe objawy nasilają się podczas długotrwałego stania i siedzenia, a szczególnie wieczorem, kiedy to chcielibyśmy odpocząć.
Dlaczego dochodzi do powstawania pajączków na nogach?
Popękane i widoczne naczynka krwionośne są utrapieniem nie tylko kobiet, ale także i mężczyzn. Pajączki to nic innego jak sinoczerwone pręgi o zróżnicowanej grubości, które tworzą się pod powierzchnią skóry i z czasem zaczynają być coraz bardziej widoczne. Ich pojawienie nie się jest ostrzeżeniem przed żylakami, które potrafią mocno dać się we znaki, jeśli zaniedbamy ich leczenie. Przyczyny powstawania pajączków są różne, a wśród najczęstszych czynników znajdują się zmiany hormonalne, ciąża, predyspozycje genetyczne, menopauza, nieprawidłowe krążenie krwi, palenie papierosów, nadwaga, brak ruchu, siedzący tryb życia, długotrwała pozycja stojąca, noszenie zbyt obcisłych ubrań, ciasna bielizna, problemy trawienne.
Jak skutecznie pozbyć się pajączków na nogach?
Bardzo ważne jest w celu pozbycia się problemów z pajączkami na nogach, wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej. Zaleca się tutaj szczególnie jazdę na rowerze i pływanie, ale równie dobrze sprawdzą się także spacery niewymagające od nas jakiegoś specjalnego przygotowania. Dzięki stałej dawce ruchu zostanie usprawnione ciśnienie, a dokładniej obniży się ciśnienie żylne i zwiększy się powrót żylny. Nie można zapominać także o prawidłowo zbilansowanej diecie, obfitującej w produkty dostarczające witaminy A, E, C oraz selen, cynk, miedź i rutynę. Należy zrezygnować także z papierosów i alkoholu.
Zaleca się także skorzystać z naturalnych preparatów na bazie borówki czernicy, miłorzębu japońskiego i gotu kola, czyli roślin wzmacniających żyły i naczynka oraz poprawiających krążenie i dotlenienie żył. Wspomóc można się także szczotkowaniem ciała, zimnymi okładami, herbatkami ziołowymi, stosowaniem kremów i maści na pajączki oraz noszeniem rajstop leczniczych.