Pękająca i łuszcząca się skóra na piętach występuje bardzo często i to u ludzi w różnym wieku. Problemu nie wolno bagatelizować, aby nie dopuścić do groźnych stanów zapalnych.
Stopy pełnią funkcję podpory naszego ciała i jednocześnie stabilizują całą sylwetkę. Codzienne narażone są na duże obciążenia, a dodatkowo sami im szkodzimy nosząc nieodpowiednie obuwie oraz zapominając o systematycznej pielęgnacji. W efekcie skóra staje się mocno przesuszona, twardnieje, zaczyna się łuszczyć i pękać. W takiej sytuacji nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty podologa, który wskaże, jak prawidłowo dbać o stopy, a jednocześnie zajmie się ich wyleczeniem. Najszybciej można znaleźć taki gabinet podologiczny w internecie, a konkretnie poprzez wyszukiwarkę podolodzy.pl.
Lepiej nie czekać na pojawienie się stanu zapalnego. Pamiętajmy, że pęknięcie skóry oznacza naruszenie naturalnej osłony jaką jest struktura naskórka i w ten sposób chorobotwórcze drobnoustroje mają łatwy dostęp na przeniknięcie do wewnątrz, a wtedy już blisko do stanu zapalnego. Niekiedy występuje nawet krwawienie i ropna wydzielina, a to już świadczy o bardzo poważnym stanie i zagrożeniu zakażeniem.
Jakie są przyczyny pękających pięt?
Nic nie dzieje się przypadkowo i zazwyczaj sami doprowadzamy do takiego stanu. Jednym z powodów może być brak odpowiedniego nawodnienia organizmu i dieta uboga w witaminy, minerały i mikroelementy. Pękaniu pięt sprzyja nadwaga i różnego rodzaju choroby przewlekłe, a przede wszystkim cukrzyca i łuszczyca. Także osoby cierpiące na grzybicę stóp powinny zachować szczególną ostrożność. Nie zapominajmy o noszeniu wygodnego obuwia z oddychających, najlepiej naturalnych materiałów. Mszczą się też na nas błędy pielęgnacyjne, kiedy zbyt rzadko robimy peeling i smarujemy stopy stosownymi kremami. Na uwarunkowania genetyczne większego wpływu nie mamy, ale większość przyczyn problemu tkwi w naszym nieodpowiednim zachowaniu.
Czy leczenie może być skuteczne?
Jak najbardziej, o ile do tej kwestii podejdziemy poważnie. Warto zdać sobie sprawę z faktu, że lekarz podolog ma większą skuteczność ze względu na możliwość postawienia rzetelnej diagnozy i perfekcyjnego dopasowania określonego preparatu oraz zabiegów pielęgnacyjnych, zgodnie ze skalą problemu. Natomiast na co dzień pamiętajmy o odpowiedniej higienie i pielęgnacji stóp.