Trwały make up to oszczędność czasu i energii. Co powinnaś wiedzieć zanim się na niego zdecydujesz?
Co to jest makijaż permanentny i na czym polega?
Początki makijażu permanentnego są związane z rozwojem sztuki tatuażu. Pierwsze tego typu zabiegi zaczęto wykonywać już w latach 30. XX wieku. Dziś rozwinęły się takie metody tatuażu permanentnego, które dają efekt naturalnego, nieprzerysowanego podkreślenia brwi, oczu i ust. Oferta jest bardzo szeroka i zaczynają z niej korzystać nawet mężczyźni.
Niezależnie od metody, jaką wybierzemy, makijaż permanentny polega na wprowadzeniu płytko pod skórę barwnika o wybranym odcieniu. Używa się w tym celu cieniutkich igieł lub ostrzy, a zabieg wykonywany jest ze znieczuleniem miejscowym. Efekt powinien być delikatny i ledwie widoczny. Makijaż permanentny służy do podkreślenia naturalnej urody, wypełnienia ubytków lub rekonstrukcji po chorobach.
Pamiętajmy, że makijaż permanentny zostanie z nami na długo, dlatego przed zabiegiem warto się zastanowić nad oczekiwanym efektem końcowym, dobrze wybrać salon kosmetyczny i porozmawiać z kosmetyczką o szczegółach. Co powinniśmy wiedzieć przed wizytą?
Dlaczego warto wykonać makijaż permanentny?
Makijaż permanentny ma szerokie zastosowanie. Może służyć podkreśleniu oprawy oka (pigmentacji brwi i kresek na górnej i dolnej powiece) albo zaakcentowaniu konturu lub całych ust. Oprócz funkcji estetycznej makijaż permanentny może pełnić również rolę rekonstrukcyjną. Za pomocą makijażu permanentnego możemy kamuflować rozstępy oraz blizny, natomiast u kobiet po mastektomii istnieje możliwość pigmentacji otoczki brodawki sutka.
Czy makijaż permanentny jest bezpieczny?
Zabieg makijażu permanentnego wykonywany w profesjonalnym gabinecie jest w pełni bezpieczny. Należy zwracać uwagę na czystość i higienę miejsca. Odpowiednie barwniki powinny posiadać atest. Kolejną sprawą są igły – powinny być szczelnie zapakowane, sterylne, wykonane ze stali chirurgicznej. Zwyczajowo igły takie otwierane są przy klientce, aby miała pewność, że to przedmiot jednorazowego użytku.
Jak długo makijaż permanentny utrzymuje się na twarzy?
Wszystko zależy od rodzaju skóry. Przy cerze suchej makijaż permanentny może utrzymywać się do 5 lat, natomiast przy skórze tłustej 2-3 lata. Barwnik wypłukuje się stopniowo i w każdej chwili pigmentację można powtórzyć.
Czy zabieg boli?
Zależy to od indywidualnych odczuć. Przed zabiegiem stosuje się kremy znieczulające miejscowo i zwykle zapewniają one komfort podczas pigmentacji.
Czy skóra po zabiegu wymaga specjalnej pielęgnacji?
Po zabiegu przez tydzień należy smarować skórę specjalną maścią przyspieszającą gojenie. Nie należy w tym czasie się opalać, wysuszać skóry, pływać w basenie oraz zrywać złuszczającego się naskórka.
Ile kosztuje makijaż permanentny?
Cena makijażu permanentnego zależy od wybranej metody, partii skóry oraz ilości użytego barwnika. Koszt zabiegu może wydawać się wysoki, ale nie warto na nim oszczędzać. Lepiej wybrać się do polecanego, profesjonalnego salonu kosmetycznego i cieszyć się dokładnie wykonanym makijażem, niż żałować decyzji. Należy pamiętać, że makijaż permanentny zostaje z nami na długo i powinien być delikatny i prawie niezauważalny, a nie przerysowany.