Czy czasem spoglądając w lustro masz poczucie, że powinieneś coś ze sobą zrobić? Jeśli podobnie jak wielu mężczyzn marzysz o zwiększeniu masy mięśniowej przy jednoczesnej rzeźbie sylwetki, koniecznie powinieneś rozpocząć odpowiednie ćwiczenia. Nie wiesz, jak zacząć trenować lub uważasz, że to zupełnie nie dla Ciebie? Nie poddawaj się już na starcie – w końcu nikt nie zrobi niczego za Ciebie!

Odpowiednie przygotowanie organizmu

Do wszelkich dużych zmian jakoś się przygotowujesz, by ich w żadnym razie nie zaprzepaścić. Nie inaczej powinno być w przypadku treningu fizycznego.

Jeśli marzą Ci się ćwiczenia na masę w domu dla początkujących, najpierw udaj się do lekarza, by sprawdzić swój obecny stan fizyczny. Powinieneś iść do niego od razu z gotowym planem treningowym (przygotowanym samodzielnie bądź po konsultacji z trenerem personalnym).

Wtedy specjalista będzie mógł ocenić Twoją kondycję oraz ogólne predyspozycje i stwierdzić, czy podołasz ćwiczeniom, które chciałbyś wykonywać w najbliższym czasie.

Waga rozgrzewki

Niezależnie od tego, czy rozważasz wykonywanie ćwiczeń na siłowni, czy raczej w domowym zaciszu, musisz pamiętać o rozgrzewce. Z jednej strony odpowiednio rozgrzane mięśnie zdecydowanie zmniejszą ryzyko wystąpienia ewentualnej kontuzji, z drugiej natomiast zwiększą efektywność każdego treningu.

Niecierpliwi, którzy chcą od razu przejść do ćwiczeń, uważając rozgrzewkę za bezsensowną stratę czasu, mogą sobie wyrządzić poważną krzywdę i skutecznie wykluczyć się z ćwiczeń zanim jeszcze dobrze je zaczną.

Co dla początkujących?

Zastanawiasz się, jakie ćwiczenia na początek wybrać? Jeśli do tej pory nie miałeś okazji zmuszać się do większego wysiłku fizycznego, najlepsze okażą się dla Ciebie ćwiczenia ogólnorozwojowe.

To przy ich pomocy uda Ci się przyzwyczaić mięśnie do pracy i przygotować na to, co czeka je podczas treningu właściwego. Podczas tego rodzaju ćwiczeń aktywizuje się wszystkie grupy mięśniowe, by uzyskać ich lepszą sprawność.

Tak też pracuje się nad gibkością całego ludzkiego ciała. Trening ogólnorozwojowy może trwać nawet do dwóch, trzech miesięcy, w zależności od tego, w jakim stanie początkowym pod względem kondycji jest Twój organizm.

Pierwsze ćwiczenia na siłowni, wykonywane w ramach treningu ogólnorozwojowego, powinieneś wykonywać powoli i bardzo dokładnie. Pamiętaj, że Twoje mięśnie nie są przyzwyczajone do nagłego wysiłku i intensywność ćwiczeń niczego nie zmieni – co najwyżej wykończy Cię na tyle, że następnego dnia nie będziesz miał ani siły, ani ochoty by zameldować się w tym samym miejscu. Na początku liczy się zresztą dokładność, a nie tempo zmian.

Jak trenować, by wyrzeźbić ciało?

Po treningu ogólnorozwojowym, możesz już przejść do konkretnych ćwiczeń, które rzeczywiście Ci pomogą. Najpierw musisz się jednak poradzić specjalisty, jakie ciężary na rzeźbę powinieneś wybrać i które nie przerosną Twoich możliwości.

Musisz się przygotować na bardzo intensywne ćwiczenia, wymagającej od Ciebie dużej ilości siły. Generuje na pewno dużą ilość powtórzeń, co okazuje się dla ćwiczącego niezwykle męczące.

Właśnie dlatego wymaga bardzo dobrego przygotowania fizycznego, byś mógł mu podołać. Możesz go łączyć z treningiem aerobowym – wybierz bieżnię lub rower treningowy. Wówczas zapewniasz sobie różnorodność ćwiczeń, a jednocześnie zdecydujesz się na wysiłek nieco innego rodzaju.

Pamiętaj, że uzyskanie odpowiednio wyrzeźbionej sylwetki także wymaga czasu. Nie oczekuj więc efektów w dwa, trzy tygodnie po rozpoczęciu treningu. Prawdziwą satysfakcję odczujesz prawdopodobnie za parę miesięcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here