Treonina w suplementach dla sportowców

Treonina lub L-treonina jest ważnym aminokwasem, który wspiera wiele kluczowych funkcji biologicznych. Ma wpływ na układ odpornościowy, centralny układ nerwowy, wątrobę i funkcje sercowo-naczyniowe. Treonina pomaga również w budowaniu i utrzymaniu szkliwa zębów i działa na korzyść mocnych kości. Przyspiesza także gojenie się ran. A to tylko początek jej pozytywnych właściwości.

Dlaczego treonina znajduje się w suplementach dla sportowców?

Treonina jest ważna dla tworzenia się tkanek w ciele i odgrywa istotną rolę w produkcji kolagenu i elastyny, działa więc przeciw starzeniu. Dodatkowo pomaga również w bardziej skutecznym metabolizmie tłuszczu, zapobiegając gromadzeniu się go na wątrobie, co jest niezwykle istotne w przypadku wielu schorzeń – zauważają specjaliści z tanie-odzywki.pl. Narząd ten wykorzystuje treoninę do produkcji glukozy, dzięki czemu związek jest przydatny do stabilizowania poziomu cukru we krwi.

Treonina znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego, głównie w mięsie wołowym, ale także w owoce morza. Rośliny zawierające treoninę to soja, fasola, orzechy i nasiona. Jednak najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim pozwalają sądzić, że łatwo dostępne mięsa są dość ubogie w treoninę. Dzieje się tak przez wzgląd na zaniedbania podczas hodowli i podawanie nieodpowiednich pokarmów zwierzętom. Dlatego też suplementy z treoniną mogą stanowić ważne uzupełnienie diety dla sportowców.

Właściwości treoniny

Treonina w wysokich stężeniach znajduje się w mięśniach szkieletowych serca i ośrodkowym układzie nerwowym. Jest niezbędna, aby pomóc utrzymać prawidłową równowagę białka w organizmie, a także pomóc w tworzeniu kolagenu i elastyny w skórze. Ponadto bierze udział w funkcjonowaniu wątroby (w tym w zwalczaniu jej zatłuszczenia), a także wspomaga system immunologiczny, promując produkcję przeciwciał.

Odnotowano również, że inne składniki odżywcze są lepiej wchłaniane, gdy w ciele występuje odpowiedni poziom treoniny, więc może być kluczem do uzyskania wysokiej skuteczności z przyjmowania różnorodnych posiłków i odżywek.

Ważne! Do skutecznego działania treonina wymaga przyjmowania witaminy B6, magnezu i niacyny.

Treonina jest istotnym aminokwasem dla zachowania psychicznej kondycji, a w centralnym układzie nerwowym występuje jej stosunkowo wysoki poziom. Jest ona stosowana jako suplement, aby pomóc złagodzić niepokój i niektóre przypadki depresji. Rola treoniny w funkcjonowaniu układu nerwowego jest podkreślana przez zwiększone zapotrzebowanie organizmu na ten aminokwas w okresach stresu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here