Jedną z najbardziej rozpoznawalnych chorób na świecie, której sama nazwa budzi u większości ludzi dreszcze grozy, jest rak. Nie ma chyba osoby, która w ciągu swojego życia nie spotkałaby się z tą dolegliwością – czy to u siebie, czy u osoby ze swojego otoczenia.

Czym jest rak?

Rak to tylko bardzo uogólniona nazwa dla grupy chorób nowotworowych, których można rozpoznać aż ponad dwieście rodzajów. W medycynie termin rak oznacza złośliwe guzy tworzące się z komórek nabłonka.

Wielu chorych na raka załamuje się po usłyszeniu diagnozy. Tymczasem dobra wiadomość jest taka, że obecny rozwój medycyny sprawia, że większość nowotworów da się skutecznie leczyć. Leczenie raka odbywa się poprzez stosowanie zabiegów chirurgicznych, radioterapii lub farmakologii.

Wielu lekarzy z całą stanowczością twierdzi, że kluczowe w leczeniu raka jest dobre nastawianie i pozytywne myślenie. Wiara w końcowy sukces i przeświadczenie, że jakkolwiek trudny nie byłby proces leczenia, to wiedzie on do zwycięstwa – działają cuda.

Kluczowe znaczenie szybkiej diagnostyki

Wiele osób ma tendencje do bagatelizowania niepokojących sygnałów, wysyłanych przez swoje organizmy. Ludzie często trudne do wytłumaczenia zmęczenie usprawiedliwiają przepracowaniem, źródeł rozmaitych bólów szukają w stresie, a do lekarza trafiają w zaawansowanym stadium choroby.

Tymczasem wcześnie wykryty nowotwór jest o wiele łatwiejszy do wyleczenia. Ten znajdujący się w III czy IV stadium rozwoju najczęściej daje już przerzuty, co znacznie zmniejsza szanse na powodzenie terapii. Szacuje się, że wykrycie raka o jedno stadium rozwoju wcześniej, zwiększa szanse na wyleczenie aż o 25 %.

Dlatego lekarze podkreślają, że tak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych, zwłaszcza w pewnym wieku.

Rak to nie wyrok – leczenie raka

Leczenie raka to proces, który u każdego pacjenta wygląda tak naprawdę inaczej. Dobrane przez lekarzy metody różnią się w zależności od wieku, płci, stopnia zaawansowania choroby czy ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Jeśli sytuacja tego wymaga, a zdarza się to bardzo często, leczenie onkologiczne powiązane jest z chemioterapią. Każdy, kto miał do czynienia z tym procesem, wie że pochłania on ogromne ilości zdrowia, sił i dobrego samopoczucia.

Na szczęście, nowoczesna medycyna rozwinęła się na tyle, że pozwala na znaczne ograniczenie dolegliwości związanych z chemioterapią. Specjalne leki hamują mdłości i wymioty. Wiele leków onkologicznych występuje obecnie już pod postacią tabletek, co pozwala na przyjmowanie ich przez pacjentów w zaciszu własnych domów, bez konieczności częstych wizyt w szpitalu.

Leczenie raka metodami chirurgicznymi

W ostatnich latach chirurgia rozwinęła się na tyle, że efekty operacji onkologicznych są bardzo zadowalające i dobrze rokują na przyszłość. Nie ma się co dziwić. Chirurdzy obecnie dysponują narzędziami tak precyzyjnymi, że pozwalają one na przeprowadzenie zabiegu usunięcia komórek rakowych z najbardziej newralgicznych i ukrytych miejsc w ludzkim ciele.

Najważniejsze, by pacjent onkologiczny zrozumiał, że leczenie raka jest procesem, który ma za zadanie doprowadzić go do zdrowia. Jakkolwiek trudna nie była to droga, z pewnością warto ją przebyć.

http://www.frywolna.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here