Dominującym rodzajem kortów tenisowych są korty ziemne, czyli korty pokryte specjalnym rodzajem ceglastej mączki. W naszym kraju większość dostępnych kortów tenisowych to właśnie korty ziemne. Gra na takich kortach oferuje mnóstwo frajdy i jest preferowana przez wielu zawodników. Oczywiście w chłodniejszych okresach roku zwykle trenuje się na hali, ale nic nie zastąpi gry na świeżym powietrzu. To właśnie w sezonie letnim rozgrywa się największą ilość turniejów tenisowych, z czego większość to turnieje rozgrywane na kortach ziemnych. Do gry na mączce przeznaczone są specjalne buty do tenisa z podeszwą wykończoną bieżnikiem w kształcie jodełki.

Dlaczego jodełka?

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego rodzaju bieżnika, buty tenisowe zyskują lepszą przyczepność do podłoża, pozwalają na wykonywanie gwałtownych zwrotów, ślizgów i hamowań, minimalizując jednocześnie ryzyko zawsze groźnego w skutkach upadku. W przypadku kortów ziemnych pokrytych mączką, sprawdzonym rodzajem bieżnika jest jodełka. Buty do tenisa przeznaczone do gry na kortach ziemnych to najczęściej buty z podeszwą w jodełkę. Bieżnik w takich butach nie jest zbyt gruby, dzięki czemu buty dobrze trzymają się nawierzchni kortu, jednocześnie jego kształt sprzyja szybkiemu hamowaniu i wykonywaniu gwałtownych zwrotów. Oczywiście w sprzedaży znaleźć można także inne rodzaje butów do gry w tenisa na kortach ziemnych, z bieżnikami o mocno zmodyfikowanych kształtach. Zdecydowana większość tenisistów ze światowego topu stawia jednak na sprawdzone rozwiązania, czyli na buty do tenisa z bieżnikiem w jodełkę.

Amortyzacja

To kolejny element, na który należy zwrócić większą uwagę szukając butów przeznaczonych do gry na mączce. Dla początkujących i średnio zaawansowanych graczy wystarczającym rozwiązaniem będzie obuwie z lekką amortyzacją. Takie buty pozwolą zminimalizować ilość drgań dochodzących do stawu skokowego przy wykonywaniu gwałtownych zwrotów i hamowań, a tym samym ochronią staw przed mikrourazami, które z czasem mogą przerodzić się w groźniejszą dla zdrowia kontuzję. Buty tenisowe do gry na mączce mogą oferować nieco mniejszy stopień amortyzacji niż obuwie dedykowane do gry na kortach trawiastych. Powinna być to jednak amortyzacja, która zapewni wysoki komfort gry i ochroni tenisistę przed przypadkową kontuzją.

buty do tenisa

Jeśli jesteś początkującym zawodnikiem i zamierzasz grać na mączce, Twoimi pierwszymi butami może być obuwie tenisowe z podeszwą uniwersalną. W takich butach można grać na każdym rodzaju nawierzchni, w ostateczności nawet w hali. Jeśli jednak chcesz zapewnić sobie większy komfort i większe bezpieczeństwo, gdy grasz na kortach ziemnych, wybierz klasyczne buty z podeszwą w jodełkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here