Jak dbać o białe zęby i świeży oddech?

Białe zęby i świeży oddech dodają pewności siebie, a tym samym zwiększają atrakcyjność. Codzienne czyszczenie zębów szczoteczką to podstawa. Czynności pielęgnacyjne warto uzupełnić, np. stosując nić dentystyczną, która skutecznie oczyści przestrzenie między zębami, gdzie nie dociera klasyczna szczoteczka, a także płyn do płukania jamy ustnej, który dodatkowo odświeży oddech i usunie szkodliwe dla zdrowia bakterie.

Pasta do zębów

Podstawą codziennej pielęgnacji zębów jest dobra pasta do zębów, np. marki Elmex. Zęby należy myć przynajmniej 2 razy dziennie, czyli rano i wieczorem, a jeśli to możliwe najlepiej po każdym posiłku. Pasta do zębów musi zawierać odpowiedni wskaźnik RDA, czyli ścieralność pasty dla zębiny. Do codziennego użytkowania nie powinien on przekraczać 50, z kolei wskaźnik powyżej 70 sprawdza się, gdy zależy nam na wybielaniu.

Nić dentystyczna

Skuteczne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych zapewni nić dentystyczna. Każdego dnia między zębami gromadzą się resztki jedzenia oraz osad, który dokładnie usunie tylko nitkowanie. Codzienne stosowanie nici dentystycznej pomaga dbać o kompleksową higienę jamy ustnej i minimalizuje ryzyko wystąpienia groźnych przypadłości, jak próchnica czy paradontoza, której rozwój prowadzi do wypadania zębów.

Płyn do płukania jamy ustnej

Uzupełnieniem codziennej pielęgnacji zębów jest płyn do płukania jamy ustnej. Pozwala on usunąć resztkę bakterii, jak również zapewnia świeży oddech na długo. Na rynku dostępne są różnego rodzaju płyny, np.: przeznaczone do pielęgnacji zębów wrażliwych, o właściwościach wybielających, remineralizujące czy zmiękczające bakteryjną płytkę. Aby płyn zadziałał, powinien zostać w jamie ustnej przez około 30 sekund.

Szczoteczka do zębów

Szczoteczka do zębów powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb, np. szczoteczki miękkie lepiej sprawdzą się u osób o wrażliwych zębach i dziąsłach skłonnych do podrażnień i krwawień. Wybierając produkt dla siebie, warto pomyśleć o szczoteczce sonicznej, która wykonuje charakterystyczne ruchy wymiatające, zapewniając tym samym zarówno skuteczną, jak i bezpieczną pielęgnację zębów. Niezależnie od wyboru produktu, należy go regularnie wymieniać raz na 3 miesiące, zwłaszcza po przebytej chorobie, gdyż na włosiu osadza się duża ilość szkodliwych dla zdrowia bakterii.

Skuteczną formą dbania o higienę jamy ustnej, oprócz odpowiednich produktów, są oczywiście również regularne wizyty u stomatologa, czyli przynajmniej raz na pół roku. Niewielkie zmiany czy ubytki w zębach łatwiej jest leczyć, tym samym zapobiegając rozwojowi groźnych dla zębów i dziąseł chorób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here