Jagody acai w USA znane są już od dawna robiąc przy tym niesamowitą furorę. Coraz częściej także w Europie można spotkać ich zwolenników, którzy chętnie wprowadzają je do swojej diety. Nie bez powodu zresztą, określane są mianem „brazylijskiej żyły złota”. Acai, czyli Eutrepe Olerace występuje w Brazylii, w deszczowych lasach amazońskich i tylko tam można je spotkać w naturalnej postaci. Rosną w kiściach, podobnie jak winogron, na wysokich palmach. Swoim wyglądem i kształtem przypominją borówkę o nieco ciemniejszym zabarwieniu. Nawet smak jest zbliżony, z jedną różnicą – acai ma dodatkowo czekoladowy posmak. Transport tych owoców nie jest możliwy w ich naturalnej formie, dlatego na sklepowych półkach spotkamy je w postaci soków, tabletek i kapsułek, czy dodatków do herbaty.

Jagody acai – czym są?

Jagody acai – skuteczne odchudzanieWiele osób traktuje jagody Acai jako cudowny lek i gotowi byliby płacić za nie dużo. Wciąż są jednak i tacy, którzy zupełnie nie mają pojęcia, co to za owoce. Warto więc przybliżyć im te niezwykłe owoce. Jagody Acai to niewielkich rozmiarów owoce. Naturalnie występują na nizinnych i podmokłych terenach lasów Amazońskich. Owoce można znaleźć na palmach brazylijskich, wypuszczają kilka łodyg, na których z czasem pojawiają się owoce, które zbiera się od lipca do grudnia. Z jednego drzewa można pozyskać około 6 kg owoców. Wyglądają dość podobnie do ciemnych winogron przy czym jagody są mniejsze, ciemniejsze a w dodatku mają zdecydowanie inny, charakterystyczny dla siebie smak, który jest połączeniem jagód i czekolady.

Jagody acai – odchudzanie

Acai stały się popularne głównie ze względu na ogromną rolę w walce o szczupłą sylwetkę. Zawierają bardzo dużo składników odżywczych, witamin (B1, B2, C, E), kwasów omega-3 i -6. Bogate są także w wapń, fosfor, potas, żelazo, białko. Błonnik i fitosterole w nich zawarte kontrolują poziom cholesterolu, co pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy i trawienny. Dodatkowo zawierają w sobie bardzo niewiele cukru. Przede wszystkim acai oczyszcza nasz organizm z wielu toksyn, działa przeczyszczająco, a dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów (głównie antocyjany i flawonoidów) opóźniają procesy starzenia się skóry. Niszczą wolne rodniki, a także zwalczają choroby nowotworowe. Owoce acai przyspieszają odchudzanie, ponieważ hamują łaknienie, przez co niwelują nieoczekiwane napady głodu. Przyczyniają się do polepszania procesów przemiany materii, a więc i spalania niechcianej tkanki tłuszczowej. Organizm w trakcie dnia czerpie energię zgromadzoną właśnie w tkance. Dzięki temu, otrzymana energia umożliwia nam zwiększenie wysiłku fizycznego. Jednak to nie koniec, owoce acai sprzyjają redukcji zmęczenia po aktywności fizycznej i zwiększają wytrzymałość organizmu, co jest istotne, gdy poddajemy nasze ciało wysiłkowi. Interesujący jest także ogromny zakres działania tych niewielkich owoców, gdyż są zdolne wpływać pozytywnie na nasze samopoczucie poprzez dbanie o równowagę hormonalną, głównie poziomu serotoniny czy endorfin. Jak wiemy dobry nastrój i nastawienie są bardzo ważne podczas procesu odchudzania. Dodatkowo chronią nasz układ odpornościowy, odżywiają organizm i pomagają w jego regeneracji. Regularne spożywanie przyczyni się także do polepszenia funkcjonowania układu krwionośnego, mięśniowego, zauważymy także różnicę w wyglądzie skóry, włosów i paznokci. Acai mogą stać się świetnym uzupełnieniem naszej diety.

Jagody acai – efekt odchudzania

Owoce acai są skuteczną bronią w walce o szczuplejszą sylwetkę, co potwierdzają liczne badania. Najwięcej z nich przeprowadził doktor Alexander Schauss. To dzięki niemu świat usłyszał o tych cudownych i niepozornie wyglądających jagodach. Należy mieć na uwadze fakt, iż tabletki zawierają w sobie mniejsze stężenie owoców acai niż sok. Przy zażywaniu acai w postaci kapsułek efekty będą widoczne po kilkunastu dniach, oczywiście ich regularnego spożywania. Trzeba pamiętać, że owoce acai mogą stanowić jedynie dodatek zbilansowanej diety podczas odchudzania. Nie możemy pozwolić, by tworzyły one trzon naszych posiłków, ponieważ możemy doprowadzić do wyniszczenia organizmu i w konsekwencji do anemii. Należy je spożywać i dodawać do różnych potraw, ale także zdrowo się odżywiać i ćwiczyć, gdyż tylko takie połączenie może przynieść zamierzone efekty w walce z nadmiernymi kilogramami. Warto pamiętać o efektach ubocznych spowodowanych spożywaniem jagód acai. U niektórych osób mogą wystąpić alergie w postaci wyprysków czy trudności w oddychaniu, a także problemy żołądkowe, biegunka czy wymioty. Na szczęście są to reakcje przejściowe, które po kilku dniach mijają. Owoce acai nie bez powodu nazywane są „brazylijską żyłą złota”. Zawierają bardzo ważne i dobroczynne składniki, dlatego wspomagają funkcjonowanie organizmu w wielu obszarach. Szczególną uwagę zasługują wśród osób, które chcą stracić zbędne kilogramy, ponieważ przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej oraz procesy przemiany materii, redukują zmęczenie po wysiłku, a także oczyszczają organizm z toksyn. Owoce acai nie są tylko elementem reklam wmawiających nam, że schudniemy. Naprawdę dzięki nim jest to możliwe. Należy jednak pamiętać, że jak przy każdej diecie ważne jest działanie na kilku polach. Bez wysiłku fizycznego i zbilansowanej w składniki odżywcze diety, same owoce acai nie zdziałają cudu. Jak zawsze szczęściu musimy pomóc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here