Zasady stosowania kreatyny

Regularny trening prędzej czy później zacznie przynosić efekty. Niestety nie zawsze są one zgodne z oczekiwaniami. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, to przede wszystkim nie powinieneś się zniechęcać. W takiej sytuacji możesz zwiększyć intensywność treningu oraz przemyśleć wprowadzenie odpowiedniej suplementacji. Dobrym pomysłem może okazać się kreatyna.

W jaki sposób kreatyna działa na organizm?

Kreatyna to substancja, która jest pochodną trzech aminokwasów, a mianowicie argininy, glicyny i metioniny. Aminokwasy te podlegają procesowi syntezy w wątrobie. Musisz wiedzieć, że w 95% kreatyna jest magazynowana w Twoich mięśniach. Pozostała część znajduje się w wątrobie, nerkach i mózgu. Przeciętny poziom kreatyny w suchej masie mięśniowej oscyluje wokół 120 mmol/kg. Dzięki odpowiedniej suplementacji możesz zwiększyć tę wartość do poziomu 170 mmol/kg.

Dlaczego powinieneś zadbać o podwyższenie poziomu kreatyny w mięśniach? Ponieważ kreatyna odpowiada za syntezę białek mięśniowych. Im wyższy jej poziom, tym szybciej zachodzi proces syntezy. To z kolei przekłada się na przyrost tzw. suchej masy mięśniowej. Kreatyna jest bardzo często utożsamiana ze sterydami. Jest to błędne rozumowanie. Kreatyna w naturalnej formie występuje w organizmie człowieka. Analogicznie jak to ma miejsce w przypadku białka. Dlatego zaliczamy ją do kategorii suplementów diety. Specjaliści uważają kreatynę za najlepszy suplement na poprawę siły i masy. Istotny jest fakt, że przyjmowanie kreatyny nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

Działanie kreatyny skupia się na zmniejszeniu progu bólu mięśniowego i zwiększeniu siły. Dzięki temu będziesz w stanie nie tylko podnosić większy ciężary, ale także wykonywać większą liczbę powtórzeń. Kreatyna wiąże wodę w komórkach, dzięki czemu zwiększa syntezę białek. To z kolei ułatwia włóknom mięśniowym szybszą regenerację. Efektem jest wyraźny przyrost masy mięśniowej. Przeprowadzone badania jasno pokazują, że większą podatność na działanie kreatyny wykazują włókna mięśniowe typu II (szybko kurczliwe).

Jak należy dawkować kreatynę?

Rozważając suplementację kreatyną, musisz zdać sobie sprawę, że samo jej przyjmowanie nie spowoduje przyrostu masy mięśniowej. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku trening oraz zbilansowana dieta. Trenując regularnie, w pewnym momencie dojdziesz do punktu, w którym postępy będą o wiele mniejsze aniżeli na początku. To idealny moment na wprowadzenie suplementacji kreatyną. Optymalna dawka dla organizmu do 3-5 gr/dobę. Najlepiej przyjmować kreatynę po treningu, ponieważ wtedy jest ona najlepiej przyswajana przez organizm. Aby odpowiednio pobudzić organizm, możesz też przyjąć dawkę kreatyny bezpośrednio przed treningiem. Powinieneś pamiętać, aby cykl przyjmowania kreatyny nie przekraczał 8 tygodni. Po tym czasie powinieneś zrobić sobie miesięczną przerwę.

Więcej informacji na temat suplementów diety możesz znaleźć na stronie https://www.proteintower.eu/. Sklep Protein Tower oferuje szeroki wybór suplementów diety dla osób aktywnych. Znajdziesz tam nie tylko kreatynę, ale także odżywki białkowe, aminokwasy, witaminy i minerały. Pamiętaj jednak, że suplementacja jest tylko dodatkiem do regularnego treningu i zbilansowanej diety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here