Ultrasonografia w służbie pacjentom – USG jamy brzusznej

W ostatnich latach rośnie liczba osób cierpiących na nowotwory. Skuteczną metodą ich wykrywania są badania USG. Sprawdzają się zwłaszcza w sytuacjach, gdy podejrzenie dotyczy narządów jamy brzusznej. Poniżej wyjaśniamy kiedy badanie przeprowadzić, jak ważna jest profilaktyka, jak dobrze się do niego przygotować oraz w jaki sposób przebiega.

USG jamy brzusznej – kiedy zgłosić się na badanie?

USG jamy brzusznej to podstawowe badanie profilaktyczne. Lekarze zalecają, by przeprowadzać je nawet dwa razy do roku. Pozwala ono wykryć nawet drobne schorzenia, a co za tym idzie – rozpocząć skuteczne leczenie. Tym bardziej, że te występujące w jamie brzusznej, w ostatnich latach są coraz częstsze.

To nie tylko nowotwory, ale też choroby:

  • wątroby
  • pęcherzyka żółciowego
  • dróg żółciowych
  • nerek
  • trzustki
  • śledziony
  • aorty
  • pęcherza
  • prostaty
  • macicy

Wyjaśniamy dlaczego badanie USG jamy brzusznej warto wykonywać oraz jak się do niego przygotować, by wyniki dały jak najlepszy obraz naszego faktycznego stanu zdrowia.

Profilaktyka

Zwykło się mawiać, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego lekarze tak duży nacisk kładą na profilaktykę. Dzięki niej łatwiej uchronić się przed chorobą oraz odpowiednio wcześnie ją wykryć, co pozwala na podjęcie szybkiego i skutecznego leczenia. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza w przypadku chorób nowotworowych. Rozwijają się one bardzo szybko, a we wczesnym stadium nie dają żadnych objawów. W tej sytuacji najlepszym narzędziem do tego, by sprawdzić jaki jest stan narządów wewnętrznych, jest USG.

To badanie skuteczne, bezbolesne, nieinwazyjne i szybkie. Dzięki niemu w kilka chwil po wizycie w gabinecie, mamy dokładny ogląd stanu naszych narządów. Wiadomo też, czy należy się udać do specjalisty, celem przeprowadzenia dodatkowego badania.  

USG jamy brzusznej znajduje się w katalogu profilaktycznych badań obowiązkowych. Zaleca się, by było ono wykonywane nawet dwa razy w roku.

Znajduje ono zastosowanie w szczególności w profilaktyce następujących schorzeń w obrębie jamy brzusznej:

  • kamicy pęcherzyka żółciowego
  • schorzeń wątroby, trzustki, nerek, nadnerczy
  • u mężczyzn – raka prostaty
  • u kobiet – choroby nowotworowej narządów rodnych

USG jamy brzusznej należy również wykonywać, gdy pojawiają się niepokojące sygnały. To przede wszystkim utrata wagi, niekończące się bóle brzucha, ciągłe biegunki i wymioty.

Jak dobrze przygotować się do badania USG jamy brzusznej?

Ażeby badanie było skuteczne, trzeba przestrzegać kilku reguł. Najważniejszą z nich jest dieta. Na kilka dni przed nim należy wystrzegać się ciężkostrawnych potraw. Mogą one powodować gazy, a te skutecznie potrafią zamazać obraz i utrudnić prawidłowy odczyt. W dniu badania najlepiej być na czczo. Jeśli jednak USG jamy brzusznej wykonywane będzie po południu, to wtedy można rano zjeść lekkostrawne śniadanie, na przykład chleb z chudym twarogiem i kubek słabej herbaty.

Do badania odpowiednio powinny się też przygotować osoby mające problemy gastryczne. Należy wystrzegać się wzdymających potraw oraz przyjąć leki wspomagające usunięcie gazów. Pierwszym jest Simetigast Forte. Należy wziąć 1 kapsułkę wieczorem dzień przed badaniem oraz 1 pastylkę rano w dniu badania. Drugim jest Espumisan – bierze się go 3 x dziennie po 3-4 kapsułki (w przeddzień badania).  

Badanie ultrasonografem nie wyklucza również przyjmowania innych leków. Jeśli jesteśmy w trakcie kuracji medykamentami, to nie ma konieczności by ją przerywać. Trzeba tylko pamiętać o tym, by ostatnią dawkę leków przyjąć nie później niż na godzinę przed planowanym zabiegiem.

Jeśli w planach jest badanie USG trzustki, wątroby, pęcherzyka żółciowego lub śledziony, to należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Dzień przed badaniem tłuste, smażone potrawy należy zastąpić gotowanymi, a słodkie napoje – wodą niegazowaną. Nieco inaczej wygląda USG nerek. Należy pamiętać o tym, że w dniu badania trzeba dużo pić. Najlepsza jest niegazowana woda mineralna. W gabinecie lekarskim trzeba zjawić się z pełnym pęcherzem.

Jak przebiega badanie?

USG jamy brzusznej jest szybkie i bezbolesne – całość trwa około 15 minut. Ponadto jest nieinwazyjne, więc nie wymaga pobytu w szpitalu. I co najważniejsze – nie powoduje skutków ubocznych, dlatego przeprowadza się je także kobietom w ciąży i noworodkom. Samo badanie polega na tym, że diagnosta przykłada do brzucha głowicę, przesuwa ją i na ekranie monitora od razu widzi w jakim stanie są narządy, jaka jest ich wielkość, czy występują guzki lub inne nieprawidłowości.

Dzięki badaniu USG można wcześnie wykryć zmiany w naszym organizmie oraz szybko przystąpić do ich leczenia. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze zmianami nowotworowymi.

Inspiracja: GabinetUSG.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here