Choć o zaburzeniach ze spektrum współczesna medycyna wie coraz więcej, to nadal postawienie trafnej diagnozy jest dość skomplikowanym i często czasochłonnym procesem. Dla wielu rodziców dzieci z podejrzeniem spektrum autyzmu okres czekania na opinię specjalistów jest bardzo frustrujący i stresujący. Dowiedz się, dlaczego zdiagnozowanie zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD) nadal sprawia tyle problemów.
Spektrum autyzmu obejmuje dużą grupę podobnych do siebie zaburzeń
Dla przeciętnego człowieka każda osoba, u której zdiagnozowano jakąś formę autyzmu, cierpi na to samo zaburzenie. Tak jednak nie jest, ponieważ nie tylko każdy przypadek jest inny, ale także same spektrum autyzmu jest bardzo zróżnicowane. Co więcej, wiele zaburzeń z tej kategorii jest do siebie podobnych, a postawienie właściwej diagnozy może czasami być sporym wyzwaniem nawet dla bardzo doświadczonych specjalistów.
Wczesne rozpoznanie zaburzeń i ich rodzaju jest bardzo ważne dla terapii i dalszego rozwoju jednostki. Niestety, czasami np. zespół Aspergera może nawet być zdiagnozowany dopiero w dorosłym życiu. W przeciwieństwie do autyzmu dziecięcego, w jego przypadku mogą nie pojawiać się np. trudności z nauką czy w ogóle z prawidłowym rozwojem intelektualnym. Ewentualne niedostatki w umiejętnościach społecznych są natomiast często mylone np. z nieśmiałością lub ekscentryzmem.
Nie ma jednego badania diagnozującego zaburzenia ASD
Spektrum autyzmu to grupa bardzo złożonych zaburzeń, których nie można zdiagnozować przy pomocy szybkiego test inteligencji, badania osobowości czy też sprawdzenia wyników np. krwi lub tomografii głowy. Do rozpoznania zaburzeń bardzo często potrzebna jest współpraca grupy specjalistów. W sieci klinik PsychoMedic w procedurze diagnostycznej udział bierze psycholog i psychiatra. Bana pod uwagę jest też opinia np. ze szkoły.
Ponadto badania w kierunku spektrum autyzmu wyglądają nieco inaczej na każdym etapie rozwoju jednostki. Istnieją obecnie testy przesiewowe dla dzieci w wieku od 18 do 36 miesięcy, które pomagają w ewentualnej kwalifikacji do grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia objawów autyzmu. Nie u każdego dziecka w spektrum pojawią się jednak w tym wieku takie objawy, które test przesiewowy będzie mógł wychwycić.
Dostęp do specjalistów w Polsce nie jest łatwy
W Polsce brakuje specjalistów praktycznie w każdej dziedzinie medycyny, a już zwłaszcza w przypadku psychiatrii. Nie powinno zatem być dla nikogo zaskoczeniem, że tym bardziej nie ma zbyt wielu lekarzy, którzy zajmują się diagnozowaniem zaburzeń ze spektrum autyzmu. Nie pomaga również fakt, że wielu pediatrów, logopedów, psychologów i nauczycieli nie ma dostatecznej wiedzy na temat tych zaburzeń.
Spore niedostatki w kadrze sprawiają również, że w wielu miejscach dostęp do specjalistów od zaburzeń ASD jest bardzo utrudniony. W najgorszej sytuacji są zazwyczaj osoby spoza większych miast. W takim przypadku sporą przeszkodą w uzyskaniu diagnozy może być brak czasu i funduszów na podróże do ośrodków oddalonych o kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów.
W klinikach PsychoMedic oferujemy profesjonalną diagnozę zaburzeń ze spektrum autyzmu dla Pacjentów w każdym wieku – malutkich dzieci, uczniów, młodzieży i dorosłych.