Sport wyczynowy wiąże się ze znacznie większym zapotrzebowaniem na większość składników odżywczych. Z całą pewnością do tej grupy można zaliczyć białka, które są zaraz po węglowodanach i na równi z tłuszczami najważniejszymi elementami diety osób aktywnych fizycznie. Profesjonalni sportowcy potrzebują ich dwa lub nawet trzy razy więcej niż przeciętny człowiek. Sprawdź, jakie funkcje pełnią białka.
Są podstawowym budulcem mięśni
Białka są obecne w każdej komórce ciała i to właśnie one tworzą mięśnie czy też kości człowieka. W przypadku niedoboru tego składnika zbudowanie efektownej, umięśnionej sylwetki będzie zwyczajnie niemożliwe. Warto pamiętać, że w przypadku intensywnego wysiłku fizycznego zapotrzebowanie na proteiny rośnie. Ponadto organizm nie jest w stanie sam wyprodukować niektórych istotnych aminokwasów będących budulcem białek.
Podstawowym źródłem protein w diecie sportowca powinno być pożywienie. Czasami jednak nie jest możliwe dostarczenie wystarczającej ilości białka w ten sposób. W takim przypadku warto zajrzeć na stronę https://inkospor.pl/bialko, na której można znaleźć szeroki wybór różnego rodzaju suplementów diety i produktów wysokoproteinowych. Odpowiednia ilość białka pozwoli na efektywne i bezpieczne zwiększanie masy mięśniowej.
Chronią przed kontuzjami
Dieta sportowca powinna być bogata w białka również ze względu na ryzyko kontuzji. Sport wyczynowy bardzo często mocno obciąża organizm, a różnego rodzaju urazy to chleb powszedni wielu profesjonalistów. Warto pamiętać, że bolesna kontuzja może wykluczyć na dłuższy czas z treningów i sprawić, że miesiące ćwiczeń na siłowni pójdą na marne. Jak mówi znane przysłowie – lepiej zapobiegać niż leczyć.
Niedobory białka zwiększają podatność na urazy. W trakcie treningu w mięśniach zaczną pojawiać się mikrouszkodzenia, których regeneracja będzie niemożliwa bez obecności aminokwasów. Odpowiednia dieta i suplementacja białkiem mogą sprawić, że nie dojdzie do poważnych kontuzji. W przypadku leczenia urazu należy natomiast pamiętać, że zapotrzebowanie na białko podczas przerwy od treningów jest nieco niższe.
Zapobiegają rozpadowi tkanki mięśniowej
Każdy sportowiec powinien wiedzieć, że choć głównym źródłem energii są węglowodany, to organizm pobiera ją częściowo również z białek. Poziom protein w organizmie spada w związku z intensywnym wysiłkiem fizycznym. Jeśli zatem po treningu nie zostanie dostarczona nowa dawka białka, to do procesów katabolicznych zostaną wykorzystane białka z tkanki mięśniowej. W rezultacie pomimo regularnych treningów mięśnie nie ulegną rozbudowie.
Warto również pamiętać o pokrywaniu zapotrzebowania organizmu na węglowodany. Ich niedobór może skończyć się wytwarzaniem energii z mięśni. Jeśli dodatkowo w diecie będzie brakowało białek, to poprawa wyników sportowych może być zwyczajnie niemożliwa. Z tego powodu po treningu dobrym pomysłem może być sięgnięcie po suplementy i produkty z białkiem ze sklepu Inkospor.