Trening funkcjonalny i jego skuteczność

Jednym z popularniejszych rodzajów aktywności fizycznej stał się w ostatnim czasie trening funkcjonalny. Czym on jest i jakie są jego podstawowe zalety?

Czym jest trening funkcjonalny?

Jednym z popularnych trendów wśród osób dbających o zdrowie, kondycję i wygląd jest wykonywanie treningu funkcjonalnego, który polega na imitowaniu ruchów zaczerpniętych z życia codziennego, jednak ze znacznie większą intensywnością i częstotliwością. Jego zasadniczym celem jest wzmocnienie mięśni oraz poprawa ich gęstości i napięcia. W przeciwieństwie do tradycyjnych ćwiczeń siłowych nie skupia się on na wzroście objętości masy mięśniowej. Jest więc idealnym rozwiązaniem dla wielu kobiet, które nie chcą dopuścić do znacznej rozbudowy mięśni a jednocześnie chcą zachować nienaganną figurę.

Na trening funkcjonalny składają się ćwiczenia zbliżone do ruchów wykonywanych w trakcie wchodzenia po schodach, podnoszenia przedmiotów czy sięgania ich z wysokości. Aktywność ta wpłynie pozytywnie na naszą sylwetkę, postawę, kondycję i zakres ruchów. Podstawową zasadą charakteryzującą omawiany trening jest bowiem dbałość o wielopłaszczyznowe i różnorodne ruchy. Pomocne w osiągnięciu tego celu mogą się okazać przyrządy takie jak: hantle, taśmy, stepy, drabinki koordynacyjne oraz gumy.

Zalety treningu funkcjonalnego

Skoro wiemy już czym jest trening funkcjonalny, czas omówić korzyści jakie za sobą niesie jego regularne wykonywanie. W tym miejscu ktoś mógłby jednak zapytać, co oznacza owa regularność. Otóż jak twierdzą specjaliści, ćwiczenia tego typu powinno się wykonywać nie częściej niż 3 razy w tygodniu. Kluczowa kwestią jest bowiem dbałość o to, aby dać mięśniom czas na niezbędną regenerację. Wróćmy jednak do meritum. Jakie są podstawowe zalety treningu funkcjonalnego? Wymieńmy niektóre z nich. Ta forma aktywności minimalizuje ryzyko urazów powstałych w trakcie wykonywania codziennych zajęć, takich jak bieg do autobusu czy wieszanie firanek. Poprawia także gibkość i koordynację ruchową oraz zapewnia prawidłowe krążenie krwi. Korzystnie wpływa na metabolizm oraz ogólną wytrzymałość organizmu.

Zalety treningu funkcjonalnego

Inne ważne zalety treningu funkcjonalnego to wsparcie przy zachowaniu prawidłowej postawy oraz ograniczenie bólu kręgosłupa dzięki aktywizowaniu i pobudzeniu do pracy mięśni głębokich naszego ciała.

Trening funkcjonalny – dla kogo?

Dla każdego! I to bez wyjątków. Ćwiczenia są bowiem wykonywane bez dużego obciążenia a zakres ruchów w ich trakcie jest bardzo zbliżony do ruchu naszego ciała wykonywanego podczas każdego dnia.

„Z pewnością trening funkcjonalny jest skierowany do ludzi, którzy są zarówno osobami początkującymi, jak i bardziej zaawansowanymi w ogólnie pojętym treningu.” – źródło: adrianbugno.pl

Trening funkcjonalny jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które ze względu na wykonywaną pracę prowadzą siedzący tryb życia. Praca kierowcy bądź godziny spędzone za biurkiem to dobry powód do tego, by zadbać o swoją kondycję i zdrowie korzystając chociażby z usług trenera personalnego. Dlaczego? Otóż prawidłowo wykonany trening działa zbawiennie na ogólną wydolność organizmu. Wzmacnia także rozleniwione przez codzienny tryb życia mięśnie głębokie odpowiedzialne za prawidłową postawę i stabilizację kręgosłupa. Kolejną zaletą jest jego skuteczność w spalaniu tkanki tłuszczowej nagromadzonej podczas „wygodnej pracy”.

I na koniec słowo przestrogi. Bez względu na to, jak bardzo wysportowani jesteśmy, nie możemy zapomnieć o dwóch zasadniczych etapach prawidłowo wykonanego treningu. Mowa w tym miejscu o rozgrzewce oraz końcowym rozciąganiu. Zarówno pierwszy jak i drugi element skutecznie przeciwdziała powstawaniu nieprzyjemnych w skutkach kontuzji i urazów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here