Procesu siwienia włosów nie da się odwrócić, ale można go efektywnie ukryć, używając farby do włosów. Jednak zanim sięgniesz po sztuczną farbę, zwróć uwagę na to, co medycyna ma do powiedzenia na temat jej bezpieczeństwa. Zawiera ona często substancje chemiczne, które niekoniecznie są dobre dla zdrowia. Jakie jest więc rozwiązanie tego problemu? Najlepiej czerpać z natury – oto kilka sposobów na naturalną koloryzację włosów.

Co odpowiada za siwienie włosów?

Najważniejszym z nich jest oczywiście wiek. – Siwienie to proces fizjologiczny, który zaczyna się ok. 30. roku życia. Produkcja barwnika stymulowana jest przez pewne enzymy występujące w organizmie. Kiedy ich aktywność osłabia się, np. w związku z wiekiem, spada ilość melaniny. To, w jakim wieku zmniejsza się produkcja barwnika, zależy przede wszystkim od pewnych predyspozycji genetycznych. Jeśli więc rodzice osiwieli wcześnie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ich dzieci też to spotka. Nie znaczy to jednak, że nic nie zależy od nas samych. Siwienie przyśpiesza również niezdrowy tryb życia, m.in. zła dieta, używki, a przede wszystkim stres. – Melanocyty to komórki wywodzące się z układu nerwowego – wyjaśnia dr Anna Wojas-Pelc. – Reagują więc na odbierane przez niego bodźce. To, że życie w ciągłym stresie przyśpiesza siwienie włosów, potwierdziły badania naukowe.

Siwe włosy – pielęgnacja

Siwe włosySiwe włosy także wymagają pielęgnacji. Odcień siwizny – obojętnie, czy naturalny, czy powstały na skutek farbowania – można utrwalić i ulepszyć, stosując specjalne szampony i płukanki do siwych włosów. Zawierają one granatowe lub fioletowe pigmenty, które tuszują żółtawy odcień, a podkreślają srebrzysty. Do farbowanej na siwo czupryny dobrze jest stosować kosmetyki do włosów farbowanych (szampony, odżywki, maski), dzięki czemu kolor będzie się dłużej trzymał. Warto pamiętać, że siwe włosy mają tendencję do przesuszania się i utraty elastyczności. Dlatego do pielęgnacji najlepiej stosować profesjonalne, mocno regenerujące preparaty do włosów przesuszonych i zniszczonych lub takie do włosów dojrzałych. Susząc włosy, unikajmy stosowania gorącego nawiewu – chłodne powietrze nie wysuszy włosów tak jak gorące, a poza tym domknie ich łuski, co sprawi, że będą gładkie i lśniące.

Siwienie – lawendowa płukanka na włosy

Sposobem na siwe włosy jest płukanka z lawendy, rozmarynu oraz mięty. Lawenda odświeża włosy i regeneruje ich zniszczenia. Rozmaryn delikatnie pobudza porost włosów oraz zapobiega ich nadmiernemu wypadaniu. Męta wygładza kosmyki, a także dobrze sprawdza się w pielęgnacji włosów przetłuszczających się. Mieszanka wyżej wymienionych ziół tworzy naturalny środek na siwe włosy. Można go stosować jako tzw. wcierkę i pozostawić na włosach całą noc, a rano umyć głowę delikatnym szamponem. Aby wykonać domowy kosmetyk, należy po łyżce lawendy, rozmarynu oraz mięty wsypać do słoika, zalać go białym octem i odstawić na kilka tygodni w chłodne miejsce. Tak przygotowany roztwór należy wcierać we włosy.

Siwe włosy – farbowanie

Siwe włosy farbowano już dwa tysiące lat temu. Jak odkryto niedawno – stosowano w tym celu siarczek ołowiu, a właściwie jego nanokryształy (cząstki o wielkości zaledwie kilku miliardowych części metra). Sporządzano z niego miksturę, którą pokrywano włosy. Nanokryształy przenikały do trzonu włosa i zabarwiały go na ciemno. Na podobnej zasadzie działa wiele współczesnych farb, choć nie zawierają one ołowiu. Na koloryzację decydują się najczęściej brunetki i szatynki, u których siwe nitki są o wiele bardziej widoczne niż u blondynek. Jeśli chcemy przefarbować włosy w domu, kupmy farbę, a nie środek do czasowej koloryzacji. Te ostatnie kiepsko pokrywają siwe włosy. Kolor wychodzi jaśniejszy niż na naturalnych pasmach i szybciej się spłukuje. Farby zawierają taką ilość amoniaku i wody utlenionej, która pozwala na wniknięcie barwnika do wnętrza włosa. Preparat trzeba jednak trzymać na głowie dosyć długo. – Keratynowa otoczka jest w siwych włosach gruba i trudna do sforsowania dla barwnika – mówi Agnieszka Płusa. – Jeśli więc farbujemy się w domu, przestrzegajmy czasu dla włosów opornych na koloryzację. Nie wszystkie kolory farb nadają się do siwizny. Najlepiej wychodzą blondy i brązy. Unikać trzeba odcieni rudych – będą zbyt intensywne lub różowe. Ostrożnie podchodźmy też do płukanek ziołowych – mogą nadawać włosom zielonkawy odcień. Bezpieczniej jest farbować włosy u fryzjera, zwłaszcza gdy siwych jest więcej niż ciemnych lub gdy siwe włosy pojawiają się w skupiskach. Trudniej wtedy uzyskać jednolitą barwę docelową.

Odsiwianie włosów

Odsiwianie jest alternatywą dla farbowania. W sklepach znajdziemy preparaty z prekursorem melaniny. Substancja wnika do wnętrza włosa i reaguje z tlenem zawartym w powietrzu. W wyniku utlenienia prekursora powstają pigmenty identyczne z naturalnymi. Włosy odzyskują barwę stopniowo, a nie od razu jak po farbie. Gdy uzyskamy właściwy kolor, co kilka tygodni barwimy odrosty. Preparaty mogą być stosowane tylko do włosów od średniego blondu do średniego brązu. Ale na rynku jest też odsiwiacz do każdego koloru włosów. Producent zapewnia, że środek nie pozostawia odrostów. Gdy przestajemy go stosować, kolor cofa się ku cebulce. Odsiwiacze sprawdzają się zwłaszcza u panów, którzy uważają farbowanie za wstydliwe. Kolor pojawia się stopniowo i jest zbliżony do naturalnego, więc mężczyzna nie szokuje nagłą zmianą wyglądu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here