Rozpoczynamy przygodę z treningiem siłowym

Trening siłowy cieszy się coraz większą popularnością i to nie tylko wśród płci męskiej, gdyż również panie coraz częściej odwiedzają siłownię. Okazuje się, że trening ten przeciwdziała otyłości, starzeniu się komórek i problemom z przemianą materii. Można także liczyć na poprawę samopoczucia oraz zredukowanie stresu i napięcia. Co warto wiedzieć o treningu siłowym?

Trening siłowy – o co w nim chodzi?

Podczas treningu siłowego ważne jest odpowiednie przygotowanie. Należy zainwestować w komfortowy stój, który nie będzie krępował naszych ruchów oraz w rękawiczki, które skutecznie uchronią nas przed odciskami. Jako, że podczas treningu dużo się pocimy, czyli tracimy wodę i sole mineralne, to należy pamiętać o uzupełnieniu płynów, pijąc napoje izotoniczne. Każdy trening musi zostać poprzedzony rozgrzewką całego ciała, a na koniec należy pamiętać o wykonaniu ćwiczeń rozciągających. Zaleca się wykonywanie ćwiczeń siłowych od dwóch do trzech razy w tygodniu, między którymi należy robić przerwy. Czas trwania jednego treningu powinien wynosić od 30 do 60 minut. Każde ćwiczenie wykonywane jest jedno po drugim, a po wykonaniu całej serii można odpocząć przez parę minut. Jeśli chodzi o obciążenie, to powinno one być zwiększane stopniowo, dzięki czemu można liczyć na progresowanie i widoczne efekty.

Trening i dieta

Wszystkie stacje podczas treningu należy rozplanować tak, aby zostały zaangażowane różne grupy mięśniowe. Obciążenie zaś powinno wynosić od 30% do 50% naszych maksymalnych możliwości wysiłkowych. Ćwiczenia wykonuje się na czas lub na powtórzenia, a liczba obwodów wynosi od 1 do 5. Jeśli chodzi zaś o tempo, to powinno być co najmniej umiarkowane, a najlepiej szybkie. Obciążenie można zwiększyć poprzez zwiększenie liczby stacji czy powtórzeń, skrócenie przerw, zwiększenie ciężaru, zwiększenie liczby obwodów czy wprowadzając zmiany w planie treningowym.

Dieta osób ćwiczących siłowo powinna być bogata w białko i węglowodany, które zapewniają dopływ energii i budulca dla mięśni. Można rozważyć też suplementację i konieczne jest zapewnienie organizmowi minimum 7 godzin snu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here