Świat psychiatrii nadal dla sporej części społeczeństwa kryje wiele tajemnic. Ma to w dużej mierze związek z tym, że dość niewiele osób miało kiedykolwiek styczność z tym specjalistą. Warto jednak mieć chociaż podstawową wiedzę o zawodzie psychiatry, ponieważ zaburzenia psychiczne wymagające leczenia psychiatrycznego mogą przytrafić się dosłownie każdemu.
Psychiatra jest z wykształcenia lekarzem
Podstawową różnicą między zawodem psychiatry a pracą psychologa i psychoterapeuty jest wykształcenie lekarskie. Do wykonywania tego zawodu koniecznie jest ukończenie studiów medycznych i zrobienie specjalizacji w zakresie psychiatrii. Warto jednak zaznaczyć, że psychiatra może również zdobyć uprawnienia pozwalające mu na prowadzenie psychoterapii, choć nie każdy specjalista decyduje się na taki krok.
Podobnie jak w przypadku innych lekarzy, psychiatrzy również specjalizują się w określonych dyscyplinach. Warto mieć to na uwadze podczas poszukiwań odpowiedniego specjalisty. Pobliska poradnia psychiatryczna może np. zatrudniać osobę zajmującą się tylko leczeniem dorosłych lub dzieci i młodzieży. Ponadto wielu psychiatrów specjalizuje się w konkretnych działach np. zaburzeniach odżywiania lub schizofrenii.
Psychiatra może przepisać leki
Psychiatra jest lekarzem i może w związku z tym prowadzić farmakoterapię. Co więcej, jeśli nie ma uprawnień do wykonywania zawodu psychoterapeuty, to jego głównym zadaniem jest właśnie dobranie odpowiednich leków. Wbrew pozorom taka forma leczenia nie dotyczy jedynie osób chorych np. na schizofrenię. Zgłoszenie się po receptę do specjalistów z sieci klinik PsychoMedic może być konieczne również w przypadku m.in. depresji czy też zaburzeń snu.
Ponadto psychiatrzy mogą wypisywać zwolnienia lekarskie, czego nie może zrobić psycholog lub psychoterapeuta. Regularny kontakt z tym specjalistą może być zatem niezbędny w przypadku osób, u których zaburzenia psychiczne uniemożliwiają niekiedy wykonywanie obowiązków zawodowych. Co ciekawe, obecnie coraz więcej poradni psychiatrycznych oferuje konsultacje online, podczas których również można uzyskać receptę lub zwolnienie lekarskie.
Psychiatra pracuje nie tylko w szpitalach i poradniach
Większości osób zawód psychiatry kojarzy się ze szpitalem, poradnią lub prywatnym gabinetem. Psychiatria obejmuje jednak znacznie więcej specjalności. Co ciekawe, niekiedy psychiatra w ogóle nie zajmuje się leczeniem osób z zaburzeniami psychicznymi. Bardzo ważną rolę dla rozwoju psychiatrii pełnią specjaliści, którzy zajmują się badaniem różnych schorzeń i opracowywaniem skutecznych metod leczenia.
Ponadto psychiatrów można spotkać również w sądach, gdzie ich zadaniem jest m.in. ocena poczytalności osób podejrzanych i oskarżonych. Ekspert w dziedzinie psychiatrii sądowej może również mieć spory wpływ w sprawach o ubezwłasnowolnienie lub unieważnienie testamentu. Psychiatrzy zajmują się także orzecznictwem i wydają zaświadczenia np. dla osób starających się o adopcję dziecka czy też uzyskanie renty.