Witaminy to związki, których ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować. Są one jednak niezbędne do odpowiedniego funkcjonowania, dlatego tak ważne jest ich dostarczanie w odpowiednich ilościach. Wiele osób sądzi, że preparaty witaminowe są jedynym i najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o kompleksowe zaspokajania potrzeb organizmu. Specjaliści jednak zgodnie twierdzą, że najlepsze witaminy są te pochodzenia naturalnego, zawarte w spożywanym jedzeniu.
Odpowiednia dieta, a witaminy
Tylko bardzo zróżnicowana i bogata w wartościowe produkty dieta jest w stanie dostarczyć do organizmu wszystkie niezbędne witaminy. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest udanie się do dietetyka, który pomoże ułożyć odpowiedni jadłospis, odpowiadający wszystkim potrzebom człowieka.
Jednak każdy zdaje sobie sprawę, że przy dzisiejszym zabieganym trybie życia z tym zdrowym odżywianiem różnie bywa. Ludzie często sięgają po niezdrowe przekąski i fast foody, które co prawda zaspokajają głód, ale nie posiadają praktycznie żadnych wartości odżywczych.
Tymczasem niedobory witamin, zwane hipowitaminozą, są bardzo groźne dla zdrowia i mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Dlatego w przypadku braku witamin, zdecydowanie warto sięgnąć po preparaty witaminowe.
Czym grożą niedobory witamin?
Skutki nieodpowiedniej lub niewystarczającej suplementacji mogą być zarówno fizyczne,jak i psychiczne. Do tych pierwszych zalicza się skurcze mięśni, zaburzenia rytmu serca, drżenie rąk czy wypadanie włosów lub osłabienie paznokci. W skład tej drugiej grupy wchodzą rozdrażnienie, osłabienie koncentracji, problemy z pamięcią czy nawet depresja.
Oczywiście, niedobór każdej witaminy niesie ze sobą inne rodzaje konsekwencji. Przykładowo, niewystarczająca ilość witaminy B w diecie skutkować może problemami z pamięcią, brakiem apetytu czy zaburzeniami trawienia. Niedobór witaminy C prowadzi do osłabienie odporności, zaparć, a nawet szkorbutu.
Wiedząc już, jaki może być skutek zaniedbania prawidłowej suplementacji, chyba każdy przyzna, że witaminy powinny być podstawą w codziennej diecie.
Jak zażywać preparaty witaminowe?
Przede wszystkim, każdy dostępny w aptece preparat witaminowy posiada dołączoną ulotkę, która informuje o wszystkich ważnych dla pacjenta kwestiach. Przedawkowanie witamin może być tak samo groźne, jak ich niedobory, dlatego należy ściśle przestrzegać wyznaczonych dawek.
Pacjenci często popełniają błąd, sięgając po kilka preparatów witaminowych na raz. Nie zdają sobie sprawy, że w ich składzie mogą znaleźć się takie same składniki, co jest prostą drogą do nadmiernego spożycia którejś z witamin.
Decydując się na zakup preparatu witaminowego koniecznie należy sprawdzić jego skład. Alergicy powinni prześwietlić go pod kątem możliwych zawartych w nim alergenów, cukrzycy z kolei muszą sprawdzić zawartość cukru.
Jeśli chodzi o podawanie witamin małym dzieciom, lepiej upewnić się u lekarza, czy jest to naprawdę konieczne. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, lepiej zdecydować się na wygodną w podaniu formę syropu, lizaków i żelków, co zminimalizuje ryzyko zakrztuszenia się, zwłaszcza przez najmłodsze maluchy.