Praca zmianowa — jak jeść na zmianach dziennych i nocnych?

Jedzenie posiłków w pracy nie jest łatwą sztuką, gdyż przeważnie jemy je w pośpiechu czy nie mamy odpowiednich warunków, aby przygotować pełnowartościowe dania. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy mamy do czynienia z pracą zmianową i jedzeniem zarówno w dzień, jak i w nocy. Żywienie w ten sposób powinno spełniać inne kryteria i być przygotowywane pod innym kątem. Jak zatem odzywać się na zmianach dziennych i nocnych? O tym wszystkim piszemy poniżej.

Jedzenie na zmianach dziennych

Choć każda osoba dostosowuje swój styl odżywiania się do danej pracy, istnieje kilka przydatnych ogólnych porad dotyczących jedzenia na zmianie dziennej. Pierwszą z nich jest zjedzenie obfitego posiłku i wyruszenie do pracy najedzonym. Może być to np. śniadanie lub obiad. W pracy powinniśmy nie mieć większych przerw niż 4-5 godzin między kolejnymi posiłkami. Warto podzielić je na mniejsze porcje, gdyż odżywianie w ten sposób jest efektywniejsze. Jeśli pracujemy fizycznie, powinniśmy obfitsze posiłki spożywać również w pracy. Ciekawym pomysłem jest ujęcie w diecie produktów, które wpływają na naszą koncentrację czy zapamiętywanie, co szczególnie przyda się w pracy wymagającej od nas skupienia. Mogą być to produkty zbożowe, strączkowe, warzywa i owoce lub ryby. Po pracy, ale nie później niż na 2h przed snem powinniśmy zjeść jeszcze lekki posiłek regeneracyjny.

Porada: W pracy powinniśmy unikać nadmiernych ilości kofeiny i kawy a pić nawet 2l-2,5l wody w celu odpowiedniego nawodnienia organizmu.

Jedzenie na zmianach nocnych

Jedzenie na zmianie nocnej jest równie ważne co na dziennej, gdyż nasz organizm również potrzebuje energii do pracy. W takiej opcji powinniśmy dostarczać mu tyle samo energii co na dziennej zmianie. Warto zatem przed pracą zjeść obfity posiłek. Warto, aby zawierał on węglowodany złożone zawarte w kaszy, makaronie pełnoziarnistym czy ryżu oraz posiadał w swoim składzie białka. Dobry pomysłem jest również w miarę możliwości wyrobienie odpowiedniego rytmu tzn. jedzenia przed pracą i w pracy — tak jak na zmianie dziennej. Jedząc w nocy, powinniśmy pamiętać, aby nie obciążać zbytnio organizmu białkami zwierzęcymi oraz tłuszczem, który jest ciężej przyswajany organizm z racji nocnej pory. Jeśli chcemy dostarczyć białka naszemu ciału, warto wybierać np. koktajle białkowe. Dobrym pomysłem na przekąski w nocy są 2 mniejsze posiłki warzywno owocowe. Nie będą one obciążały organizmu, a przyjmowane w mniejszych ilościach będą lepiej przyswajane przez organizm. Cukry proste zawarte w owocach dodadzą nam energii, gdyż podnoszą poziom glukozy we krwi.

zdrowy lunch

Ciekawym rozwiązaniem zarówno gdy pracujemy w nocy czy w dzień jest catering dietetyczny. Dieta pudełkowa oferowana przez firmy cateringowe jest poręczna i dobrze zbilansowana. Cateringowe firmy oprócz typowych lunch boxów zabieranych do pracy dziennej oferują też dietę np. dla osób pracujących w nocy. Catering dietetyczny może w takim wypadku być bardzo korzystnym rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here