Powiększone migdałki podniebienne świadczą o infekcji lub alergii. U dzieci przerośnięte migdałki diagnozowane są znacznie częściej niż u dorosłych. Zdarzają się także przypadki powiększenia wyłącznie jednego migdałka, co z kolei może wskazywać na groźniejsze schorzenie. Jak leczyć powiększone migdałki? Czy usunięcie ich jest koniecznością?

Powiększone migdałki – jak sobie z tym radzić?

Chociaż przerośnięte migdałki nie są chorobą, a wzmożoną aktywnością systemu immunologicznego. To w nich powstają przeciwciała służące do wytwarzania białek walczących z drobnoustrojami i bateriami w naszym organizmie. Pełnią więc funkcje ochronne, zapobiegając ekspansji patogenów, zmniejszając tym samym ryzyko rozwoju poważniejeszej choroby. Ich powiększenie oznacza, że doszło do zwiększenia ilości p i są gotowe do walki z najeźdźcami. Przyczyną powiększenia się migdałków mogą być powtarzające się stany zapalne, alergeny, infekcje bateryjne, gruźlica, chłoniak, nowotwór, kiła, zakażenie grzybicze.

Osoby z przerośniętymi migdałkami powinny udać się do laryngologa w celu postawienia prawidłowej diagnozy, dzięki czemu możliwe będzie dobranie skutecznej metody leczenia. W przypadku mocno powiększonych migdałków stosuje się środki farmakologiczne – glikokortykosteroidy donosowe i leczenie immunostymulacyjne. W pozostałych przypadkach sięga się po jeden z dwóch zabiegów – tonsillotomię lub tonsilektomię.

Domowe sposoby na przerośnięte migdałki

Jeśli nie zamierzamy usunąć migdałków, to w przypadku problemów z nimi można skorzystać z kuracji antybiotykowej. Warto wspomóc się także domowymi sposobami. Mniej lub bardziej skuteczne okazują się być ziołowe napary do picia i do płukania gardła. Polecany jest tonik z miodem, solą i świeżym sokiem z cytryny. Przed snem z kolei warto wypić gorące mleko z pieprzem i kurkumą. Z innych mikstur można wymienić sok ze świeżej marchwi, ogórka i braków ćwikłowych. Sięga się także po napary z kozieradki. Migdałki można smarować również maścią sporządzoną z nasion gorczycy, rzodkiewki i jęczmienia oraz z chrzanu i siemienia lnianego.

Gdy dojdzie do powstanie okołomigdałkowego ropienia – konieczna jest wizyta u chirurga laryngologa. Dzięki wykonaniu odpowiednich nacięć, zwiększy się skuteczność antybiotykoterapii i maści.

Jeżeli masz problem z powiększonymi migdałkami skontaktuj się jak najszybciej z poradnią lekarską, gdzie laryngolog pomorze Ci rozwiązać problem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here