Powerball - co to jest i jak z nim ćwiczyć

Powerball – co to jest i jak z nim ćwiczyć?

Powerball to narzędzie wymyślone, jak miliony innych, w Stanach Zjednoczonych. To wyjątkowo zmyślny przyrząd do ćwiczeń, który w prosty sposób pozwoli na zbudowanie siły. Choć większość uwagi przy używaniu powerballa skupia się na dłoniach i nadgarstkach, to dzięki używaniu powerballa, doskonale wzmacnia się również mięśnie ramion. Przyrząd ma bardzo szerokie zastosowanie i wykorzystują go specjaliści z wielu dyscyplin sportowych. Jaka jest tak naprawdę istota powerballa i jak można nim ćwiczyć?

Kosmiczna technologia

Powerball został wymyślony przez pracowników NASA. Istotą działania tego przyrządu jest wykorzystywanie siły odśrodkowej. Jak wiadomo, w przestrzeni kosmicznej występuje stan nieważkości. W takich warunkach, utrzymywanie się w dobrej kondycji fizycznej było dla kosmonautów niemalże niewykonalne. Dzięki pracy specjalistów z branży, stworzono powerball, który stał się przynajmniej częściowym remedium na ten problem.

Jak jest zbudowany powerball?

Centralnym elementem przyrządu jest żyroskop – umożliwia on napędzenie obrotów urządzenia, co w konsekwencji pozwala na efektywne ćwiczenie w każdych w zasadzie warunkach. Urządzenie jest także wyposażone w pierścień i obręcz zrobioną najczęściej z gumy – kiedy już powerball zostanie wprawiony w ruch, uniemożliwia ona wyślizgnięcie się go z ręki.

Nowoczesne urządzenia są najczęściej wyposażone także w licznik. Powerball z licznikiem pozwala nie tylko na monitorowanie swoich osobistych rekordów, ale też na zaplanowanie treningu. Nie jest to zatem tylko tzw. bajer, ale bardzo praktyczne ulepszenie standardowego przyrządu. Całość zajmuje tak mało miejsca, jak to tylko możliwe. Narzędzie jest wielkości, mniej więcej, piłki do tenisa. Ćwiczyć można nim ponadto w prawie dowolnych warunkach. Nie ma zatem przeszkód, aby zabrać je np. w podróż. Dzięki temu, trenować można nawet w leśnej głuszy, w miejscu, z którego do najbliższej siłowni jest kilkadziesiąt kilometrów.

Jak ćwiczyć z powerballem?

Powerball dla sportowców różnych dziedzin jest prawdziwym skarbem. Pozwala on na wzmocnienie tak licznych partii mięśni, że jest wykorzystywany doraźnie także poza standardowymi jednostkami treningowymi. Wprawienie przyrządu w ruch jest proste. „Piłeczkę” należy poruszyć za pomocą kciuka – lub jeśli sprawia to problemy za pomocą specjalnego sznureczka, który znajdziemy w zestawie w przypadku profesjonalnych przyrządów.

Kiedy wewnętrzna kula już działa i obraca się, zadaniem trenującego jest potęgowanie i utrzymywanie tego ruchu. Należy zwrócić uwagę na otwór powerballa. W momencie napędzania urządzenia, powinien się on znaleźć u góry. Wraz z rozpoczęciem i trwaniem ćwiczeń, należy przemieścić go ku dołowi.

Co zbudujesz z powerballem?

Budowa siły mięśniowej to tylko jeden z pozytywnych aspektów działania przyrządu. Jak już wspominaliśmy, ilość partii mięśniowych rąk i dłoni, które ulegają wzmocnieniu, jest znaczna. Ale oprócz nich, narzędzie pozwoli udoskonalić także inne aspekty ludzkiego ciała i jego funkcjonowania.

Powerball uelastycznia i buduje siłę więzadeł górnych kończyn. W konsekwencji chroni dłonie przed urazami i kontuzjami. Poprawia także krążenie, co w jeszcze dalszej konsekwencji wpływa pozytywnie chociażby na oddychanie. Czyż można się dziwić, że jest tak chętnie wybierany przez całe rzesze sportowców – tak profesjonalistów, jak i amatorów?

Przykładowe ćwiczenia

Powerball nie wymaga specjalnych scenariuszy i w zasadzie każda aktywność z jego użyciem jest pożyteczna. Można jednak realizować pewne plany treningowe. Przykładowo – spokojne ruchy okrężne nadgarstka z ujętym powerballem pozwolą na rozluźnienie i uelastycznienie tej części ciała.

Popularne są też ćwiczenia na mięśnie ramion. Polegają one na wyprostowaniu rąk ku bokowi i systematyczne wprawianie powerballa w ruch. Palce można wzmonić, jeśli nie chwyci się przyrządu tradycyjnie, ale tylko za pomocą części z nich. Ogranicza tak naprawdę tylko wyobraźnia. Na koniec uwaga – jak z każdym ćwiczeniem, trzeba znać umiar. Łatwo się zapomnieć, bowiem powerball jest bardzo niepozorny. Dlatego: z rozsądkiem, ale sumiennie, po świetne efekty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here