shutterstock_243468301

Gdy nasz maluch wybiera się do pierwszej klasy powinien posiadać szereg umiejętności. Mowa tu nie tylko o czytaniu, pisaniu czy rozwoju emocjonalnym, bardzo ważna jest również sprawność fizyczna. W tym wieku dziecko ma na co dzień bardzo dużo energii, potrzebuje więc wiele sposobów na to, by ją rozładować. W szkole czekają na niego pierwsze lekcje w-f-u, dlatego warto zadbać o to, by idąc do szkoły posiadało już wiele przydatnych umiejętności.

Na jakie sporty warto zwrócić uwagę?

Dziecko w wieku 6 lub 7 lat staje się bardzo ruchliwe, co korzystnie wpływa na jego rozwój motoryczny. Wszystkie umiejętności ruchowe, których dotychczas się nauczył poddaje doskonaleniu i ciągle żądny jest uczenia się nowych umiejętności. Bieganie, skakanie to czynności, które towarzyszą mu na każdym kroku.

Jest to świetna okazja, by uczyć dziecka jazdy na rolkach, łyżwach, rowerze, tańczenia, pływania czy innych umiejętności – maluch zaspokoi swoje potrzeby ruchowe, dodatkową nabywając nowe umiejętności. Nie zdziwmy się jak dziecku szybko znudzi się jedno i zapragnie zacząć naukę czegoś nowego – związane jest to z trudnością skupienia się na jednej rzeczy.

Jazda na rowerze

Aktywność ta niesie za sobą wiele korzyści:

  • dziecko rozwija poczucie równowagi,
  • uczy się koordynacji ruchów,
  • poprawia swoją kondycję fizyczną,
  • oswaja się z prędkością,
  • dziecko nabiera większej pewności siebie,
  • czerpie także z jazdy wiele radości.

Jazda na rolkach

To kolejny sport, którym możemy zarazić nasze dziecko i również uprawiać go rodzinnie. W tym przypadku dziecko ćwiczy swoje mięśnie, uczy się przewidywać, a także oceniać zagrożenie i podejmować szybkie decyzje.

Ta dyscyplina doskonale rozwija poczucie równowagi, koordynację ruchów, a także umiejętność naprzemiennego ich wykonywania, na rolkach bowiem przenosimy ciężar ciała z nogi na nogę. Co więcej, dziecko może dużo dowiedzieć się na temat możliwości oraz ograniczeń własnego ciała.

Rolki to przykład aktywności fizycznej, która pozwala spalać więcej energii, w porównaniu z rowerem czy basenem. Musimy również pamiętać, by poćwiczyć z dzieckiem naukę upadania, co na rolkach może przytrafiać się dosyć często. Obowiązkowo kupmy dziecku zestaw ochraniaczy oraz kask, by było całkowicie bezpieczne.

Pływanie

Jeśli chodzi o pływanie warto wynająć instruktora, który dobrze się na tym zna i wie jak skutecznie nauczyć naszego malucha pływać, by mógł pokochać wodę, a nie się do niej zrazić. Dziecko w wodzie zyskuje świadomość swojego ciała, kształtuje się tu zmysł równowagi, koordynacja ruchowa, a także zmysł dotyku. Basen ma to do siebie, że nawet po kilkunastu lekcjach dziecko wyraźnie staje się bardziej zwinne, aktywne, usprawnia się także praca układu oddechowego.

Wspólne zabawy z dzieckiem

Nic tak nie wzmocni umiejętności malucha i więzi emocjonalnej z rodzicami jak wspólne zabawy, pamiętajmy, że dziecko w wieku 6-7 lat potrzebuje przynajmniej godziny aktywności dziennie. Istnieje wiele sposobów by zachęcić dziecko do ruchu, w większości przypadków jeśli odbywają się one z rodzicami dzieci same są chętne do ich wykonywania.

Doskonałym pomysłem jest wspólne słuchanie muzyki oraz tańczenie. Dziecko dodatkowo kształtuje swój słuch, rozwija gust muzyczny, potrafi powiedzieć jaki jest jego ulubiony zespół czy piosenka. Taniec to połączenie zabawy z aktywnością fizyczną, w której dziecko może dać upust swoim emocjom i wyrazić siebie. Co więcej, możemy tworzyć z maluchem własne układy taneczne, dzięki czemu ćwiczymy również jego pamięć.

Jeśli pogoda sprzyja warto wyjść poza dom. Tutaj mamy już nieograniczone możliwości do zabawy, warto więc wcześniej zaplanować co będziemy robić z dzieckiem. Tradycyjne zabawy, takie jak podchody czy zabawa w chowanego to także świetny pomysł na ruch szczególnie, że dziecko z pewnością będzie bawiło się w taki sam sposób ze swoimi rówieśnikami.

W przypadku ciepłych pór roku możemy pozwolić sobie na dłuższy pobyt na dworze, a  co za tym idzie – dłużej trwające i bardziej skomplikowane zabawy. Możemy zorganizować tor przeszkód i zawody, w których zadaniem będzie jak najszybsze pokonanie trasy. Tutaj świetnym pomysłem jest również zabranie ze sobą piłki: nożnej, do koszykówki czy siatkówki i odbijać z dzieckiem, doskonaląc jego umiejętności w konkretnej dyscyplinie sportowej.

Zabawy we własnym ogrodzie

Jeśli przy domu posiadamy ogród świetnym rozwiązaniem jest stworzenie w nim strefy zabaw dla dzieci. Nie musi wiązać się to z dużymi kosztami, a ich zadowoleniu nie będzie końca.

Jedną z najpopularniejszych form aktywnej rozrywki jest tu trampolina ogrodowa. Przy tego typu zabawie koniecznie potrzebny jest stały nadzór rodziców, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Trampolina może dostarczyć mnóstwo wrażeń pod warunkiem, że zakupimy pewny sprzęt wysokiej jakości.

Koniecznie sprzęt musi posiadać siatkę zabezpieczającą o dosyć dużej średnicy, by dzieci skaczące na trampolinie nie wpadały na siebie ani nie wypchnęły się poza urządzenie. Trampolina to dobra okazja do wyczynów akrobatycznych, a dzieciom do głowy przychodzą różne pomysły, dlatego stała kontrola rodzicielska uchroni je przed zrobieniem sobie krzywdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here