Sposobów na lśniące, jedwabiste i zdrowe włosy jest wiele. Skutecznych zdecydowanie mniej. A tych niewymagających dużych nakładów finansowych zaledwie kilka. Olejek rycynowy i jego działanie na włosy znane jest od setek lat, jego właściwości doceniane w przemyśle kosmetycznym, nawet medycznym, a mimo to rzadko która z kobiet stosuje podczas domowej pielęgnacji tę tropikalną substancję, dostępną w każdej aptece za niewielkie pieniądze.
Olejek rycynowy – czym jest?
Olej rycynowy to oleista ciecz, która pozyskiwana jest z drzewa rycynowego. W nasionach tego drzewa znajduje się toksyczny związek – rycin, który poddany wysokiej obróbce termicznej traci to niebezpieczne działanie, a zyskuje cenne właściwości wykorzystywane w pielęgnacji naszego ciała. Olej rycynowy bardzo często wykorzystywany jest w kosmetologii do produkcji maseczek, kremów, odżywek oraz pomadek do ust.
Olejek rycynowy – właściwości
Właściwości oleju rycynowego są dobrze znane. Olejek rycynowy to oleista ciecz pozyskiwana z rącznika pospolitego. Szaro-brązowe nasiona zawierają silnie trujący ricin, który po obróbce traci toksyczne właściwości, by w rezultacie zawierać jedynie glicerydy kwasowe. Ze względu na właściwości olejku rycynowego jest on wykorzystywany w maseczkach i odżywkach do włosów. Nawilżające i odżywcze właściwości olejku rycynowego można również wykorzystać w pielęgnacji brwi i rzęs. Właściwości olejku rycynowego sprawiają, że jest to popularny składnik takich kosmetyków, jak szminka i błyszczyk, a także różnych maści i kremów.
Olejek rycynowy – idealny specyfik na włosy
Pielęgnacyjne i odżywcze właściwości olejku rycynowego na włosy są zauważalne już po pierwszym zastosowaniu, przy regularnym stosowaniu oleju rycynowego można spodziewać się większych sukcesów, np.: zahamowanie wypadania włosów, ich wzmocnienie, nawilżenie i nabłyszczenie, nadanie im gęstości. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że samym olejkiem rycynowym wyleczy się łuszczycę skóry. Jest to przewlekła dolegliwość, jednakże okłady z oleju rycynowego na podrażnione miejsce minimalizują uczucie pieczenia i swędzenia oraz zmniejszają zaczerwienienie łuszczącego się fragmentu skóry. Lekko podgrzany w ciepłej wodzie, wtarty w niewielkiej ilości bezpośrednio w skórę głowy, olejek rycynowy łagodzi objawy łuszczycy. Zazwyczaj olejek rycynowy jest stosowany równolegle z innymi zaleceniami dermatologa lub alergologa. Dostępność i niska cena olejku rycynowego oraz nieskomplikowane przygotowanie domowych maseczek z olejkiem rycynowym dodają mu kolejnych plusów. Cena olejku rycynowego to od kilku do kilkunasty złotych za buteleczkę. Można szybko sporządzić wartościową miksturę z olejkiem rycynowym i cieszyć się zdrowymi i lśniącymi włosami, szczególnie po jesienno-zimowych niesprzyjających włosom warunkach pogodowych.
Olejek rycynowy – w jakiej formie stosować na włosy?
1. Olejowanie włosów.
Olejowanie stanowi jedną z najbardziej popularnych metod pielęgnacji włosów. Jednak podczas takich zabiegów warto pamiętać o dość gęstej konsystencji oleju rycynowego, ponieważ sprawia ona, że nakładanie wcale nie należy do najłatwiejszych. Dlatego też w celu ułatwienia aplikacji oleju na włosy poleca się wcześniejsze jego rozgrzanie lub rozrzedzenie innym olejem np. słonecznikowym. Samo zmycie oleju rycynowego również nie należy do łatwych zadań. Przy jego dokładnym płukaniu należy dokładnie, kilka razy umyć głowę. W przypadku olejowania włosów ważne jest również nakładanie samego oleju. Preparat należy nałożyć na skórę głowy lub wetrzeć go delikatnie szczoteczką do zębów. Warto go również nałożyć bezpośrednio na same włosy. Aby zauważyć wyraźny efekt takiej pielęgnacji należy stosować ją przez około 3 miesiące.
2. Maseczka na włosy.
Maseczka jest równie dobrym sposobem poprawiającym kondycję włosów jak i samej skóry głowy. Jedną łyżkę oleju rycynowego należy wymieszać z żółtkiem jaja, odrobiną odżywki do włosów oraz nafty kosmetycznej. Wszystkie składniki, dokładnie wymieszane nakłada się na umyte wcześniej włosy. Maskę należy trzymać pod folią i ręcznikiem przez około 30 minut. Tego rodzaju zabieg zaleca się stosować jeden raz w tygodniu.
Czy olejek rycynowy można przedawkować?
Olejek rycynowy, choć przynosi wymierne korzyści, w nadmiarze może szkodzić. Najczęściej zauważalnymi objawami przedawkowania olejku rycynowego jest przesuszenie skóry głowy. Dlatego najbezpieczniej jest stosować specyfik raz w tygodniu.
Jak wzmocnić skuteczność działania olejku rycynowego?
Jeśli zauważymy, że nakładanie oleju rycynowego sprzyja naszym włosom, można pokusić się o wzmocnienie jego efektywności. Dlatego zaleca się dodatkowe owinięcie głowy ręcznikiem i podgrzanie całości ciepłym strumieniem suszarki. Wraz ze wzrostem temperatury olejki są bardziej skuteczne.
Olejek rycynowy – przeciwwskazania
Olejek rycynowy nie jest polecany:
•blondynkom, ponieważ może przyciemniać włosy;
• osobom o włosach rozjaśnianych i wysokoporowatych, gdyż w przypadku kruchych, suchych i zniszczonych pasm olejek zamiast pomagać, może zaszkodzić. W szczególności dotyczy to olejowania końcówek, które stanowią najbardziej porowatą i podatną na zniszczenia część włosów, której potrzeba najbardziej intensywnego nawilżenia i ochrony.