Witaminy to związki, których ludzki organizm nie wytwarza samodzielnie, dlatego muszą być do niego dostarczane wraz z pożywieniem. Ich niedobory mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wiele osób sięga jednak po preparaty witaminowe bez namysłu, często zażywając na raz więcej niż jeden środek. Tymczasem nadmiar witamin jest niemal tak samo szkodliwy, jak ich niedobór. Idealnie byłoby skontaktować się z lekarzem w celu przeprowadzenia niezbędnych badań, zanim sięgnie się po jakiekolwiek środki farmakologiczne. Bez jakich witamin ludzki organizm nie może się obejść?

Najlepsze witaminy

Wielu lekarzy i specjalistów zgadza się co do tego, że najlepsze witaminy są pochodzenia naturalnego. Idealnym rozwiązaniem byłoby więc dostarczanie ich do organizmu wraz z pożywieniem. Zapewnić to może odpowiednio dobrana, zbilansowana dieta. Jednak teoria to jedno, a praktyka to drugie. W codziennym, zabieganym życiu nie zawsze udaje się spożywać regularne i zdrowe posiłki. Aby zapobiec niedoborom poszczególnych witamin, można zaopatrzyć się w specjalne, dostępne w aptekach, preparaty witaminowe.

Witaminy z grupy B

Są to witaminy głównie pochodzenia zwierzęcego, choć znaleźć je można także w niektórych produktach roślinnych. Zależnie od poszczególnej witaminy, są odpowiedzialne za metabolizm glukozy, stan włosów, skóry i paznokci. Odpowiadają także za funkcjonowanie układu nerwowego oraz produkcję białych i czerwonych krwinek.

Kwas foliowy, także zaliczany do tej grupy, jest niezbędny dla kobiet w ciąży, bowiem zapobiega powstawaniu wad wrodzonych u płodu. Spożywanie go zaleca się kobietom, które są już na etapie planowania ciąży.

Witamina C

Jej bogatym źródłem są owoce i warzywa, które tak czy siak powinny być podstawą zdrowej, zbilansowanej diety. Ma właściwości antyoksydacyjne, co zapobiega procesom starzenia się organizmu, wspomaga produkcję kolagenu i białek.

Witamina C take doskonale wspiera odporność, dlatego jej zażywanie jest polecane szczególnie w okresie zimowym, kiedy organizm jest bardziej narażony na infekcje, a w sklepach wybór świeżych warzyw i owoców jest znacznie ograniczony.

Witamina D

Bez niej nie byłby możliwy rozwój kości i zębów. Jej niedobory we wczesnym dzieciństwie mogą prowadzić do krzywicy, dlatego podaje się ją noworodkom już od pierwszych dni życia. Warto wiedzieć, że witaminę D znaleźć można w rybach, jajach i produktach mlecznych. Na jej przyswajanie ogromny wpływ mają promienie słońca, dlatego w okresie zimy warto zastanowić się nad jej suplementacją.

Dla każdego coś innego

Potrzeby poszczególnych organizmów ludzkich różnią się od siebie w zależności od płci, wieku, stanu zdrowia, czy też prowadzonego trybu życia. Dlatego w aptekach wybór preparatów witaminowych jest tak szeroki – jedne są dobre dla kobiet w okresie menopauzy, inne przeznaczone są dla mężczyzn, inne dla dzieci lub osób w podeszłym wieku.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nawet najlepsze witaminy na niewiele się zdadzą w przypadku prowadzenia niehigienicznego i niezdrowego stylu życia.

http://zdrowietiens.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here