rwa kulszowa

Rwa kulszowa to inaczej zespół bólowy, w którym dolegliwości bólowych w okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa towarzyszy mrowienie oraz drętwienie kończyn dolnych, a nawet ich niedowład. Przyczyną rwy kulszowej i jest przede wszystkim ucisk na nerw kulszowy, który pojawia się w przebiegu zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa oraz wypadnięcia dysku. Leczenie rwy kulszowej sprowadza się do stosowania leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych przecinkach a także rehabilitacji. Czasami konieczne jest też postępowanie operacyjne. Czym dokładnie jest rwa kulszowa? Jakie są jej przyczyny? Jak ją leczyć? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/rwa-kulszowa-jedna-z-najczestszych-przyczyn-bolu-kregoslupa/ 

Rwa kulszowa – czym jest? 

Rwa kulszowa jest to ból zlokalizowany w dolnej części kręgosłupa, który promieniuje od pośladka, tylnej powierzchni una, a nawet podudzia czy stopy. Kiedy na korzenie nerwowe lub nerw kulszowy wywierane jest ucisk, dochodzi do silnego bólu w dolnej części pleców który może promieniować nawet w kierunku nerwu kulszowego. Częstość występowania rwy kulszowej wzrasta wraz z wiekiem, co jest wynikiem częstego rozwoju zmian zwyrodnieniowych kręgów oraz dysków międzykręgowych. 

Jakie są przyczyny rwy kulszowej? 

Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej, która występuje w niemal 90% przypadków jest przepuklina krążka międzykręgowego. Taka sytuacja jest konsekwencją utraty przez krążki międzykręgowe elastyczności. Przemieszczony krążek uciska na nerw, dając przy tym objawy rwy kulszowej. Na wypadnięcie dysku najprawdopodobniej narażone są osoby starsze i otyłe. 

Innymi przyczynami rwy kulszowej są: 

  • urazy kręgosłupa, 
  • choroby ogólnoustrojowe mogące wpłynąć na budowę i funkcjonowanie mięśni, 
  • ciasnota kanału kręgowego rozwijająca się na podłożu zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych, 
  • zespół mięśni gruszkowatych, nadwyrężenie mięśni bezpośrednio sąsiadujących z nerwem kulszowym, 
  • stany zapalne oraz robienie, 
  • zmiany nowotworowe kręgosłupa. 

W jaki sposób leczyć rwę kulszową? 

Postępowanie w przebiegu rwy kulszowej wymaga złagodzenia objawów bólowych. W takim celu zalecany jest odpoczynek oraz stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a także takich rozluźniających mięśnie. Następnym etapem jest fizjoterapia oraz rehabilitacja. Leczenie operacyjne wymagane jest w momencie niedowładu kończyn, a także zatrzymanie moczu czy zaburzeń czucia. 

Zobacz też: http://www.biegiemprzezpolske.pl/jakie-sa-przyczyny-i-metody-leczenia-nieplodnosci-u-kobiet-i-mezczyzn/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here