Mostek, proteza czy implant

Niekiedy usunięcie zęba jest koniecznością. Jeśli nie zdecydujemy się na wypełnienie powstałej luki, ryzykujemy, że z czasem pewnych konsekwencji nie będzie można już cofnąć. Dlatego zanim dojdzie do ekstrakcji, stomatolog powinien zaplanować dalsze postępowanie. Możliwości jest kilka: implant, most, czyli stała proteza uzupełniająca brak jednego lub kilku zębów, lub proteza ruchoma. Wybór zależy od stanu pozostałych zębów, a także zasobności portfela – ceny wahają się od kilkuset złotych do nawet 7 tysięcy.

Każdy ubytek trzeba uzupełnić

Utrata zębów pociąga za sobą poważne konsekwencje dla urody, ale co ważniejsze – dla zdrowia (badania naukowe dowodzą, że pacjenci źle oprotezowani i bezzębni żyją krócej!). Brak choćby jednego zęba ma ogromny wpływ na zgryz. Dzieje się tak dlatego, że układ stomatognatyczny, czyli kości, stawy, mięśnie w obrębie jamy ustnej i twarzy, jest stale dynamiczny. Po ekstrakcji zęba pozostałe przesuwają się w kierunku wolnej przestrzeni, przekrzywiają i pochylają. W przypadku usunięcia np. dolnego zęba górny zaczyna wysuwać się z zębodołu (razem z wyrostkiem kostnym), by zamknąć lukę po przeciwstawnym zębie (efekt Godona). Nieprawidłowo ustawione zęby są bardziej narażone na próchnicę, ulegają nadmiernym przeciążeniom i szybko się niszczą, a to w konsekwencji może doprowadzić do ich utraty. Następstwem braków w uzębieniu są też kłopoty z żuciem i rozdrabnianiem pokarmu, co z kolei zaburza pracę przewodu pokarmowego. Złe ustawienie zębów może powodować również zmiany zwyrodnieniowe w stawach skroniowo-żuchwowych, a także być przyczyną m.in. bólu żuchwy, głowy czy ciągłego zmęczenia

Czym wypełnić lukę po ekstrakcji zęba?

Możliwości jest kilka. Wybór zależy od liczby braków w uzębieniu, stanu pozostałych zębów, a także zasobności portfela.

Co po wyrwaniu zęba – most adhezyjny na włóknie szklanym

Mostek, proteza czy implant – co zrobić po usunięciu zębaMost na włóknie szklanym jest rozwiązaniem dla osób, które chcą uniknąć oszlifowania zębów sąsiednich jak ma to miejsce w przypadku klasycznych mostów porcelanowych. Te rozwiązanie polega na przyklejeniu do zębów sąsiadujących z brakiem zębowym włókna szklanego i odbudowanie na nim korony kompozytowej. Metoda ta umożliwia uzupełnienie luki od razu po ekstrakcji, jako rozwiązanie tymczasowe. Nieodpartą zaletą mostu na włóknie szklanym jest fakt, że może być on zrobiony już na jednej wizycie w gabinecie stomatologiczny, a koszt jest stosunkowo niski. Most adhezyjny wykonywany jest w przypadku braku jednego zęba.

Co po wyrwaniu zęba – most porcelanowy na zębach własnych

Kolejną możliwością jest wykonanie mostu porcelanowego. Jest to rozwiązanie najczęściej wybierane przez pacjentów, gdyż most jest cementowany na stałe w jamie ustnej, nie zawiera żadnych haczyków czy klamer zwiększając komfort użytkowania (odczuwany jak własne zęby). Most porcelanowy może być wykonany na metalu bądź na cyrkonie. Różnica między nimi polega na tym, że w przypadku mostu na metalu, porcelana pokrywa metalową podbudowę. Natomiast most na cyrkonie wykonany jest z porcelany, która pokrywa podbudowę wykonaną z tlenku cyrkonu, gwarantując wysokie walory estetyczne gdyż cyrkon imituje naturalną kolorystykę zęba. Most jest cementowany na stałe, na częściowo oszlifowanych zębach filarowych. Dlatego punkty w moście obejmują także zęby oszlifowane.

Co po wyrwaniu zęba – Korona na implancie lub most na implantach

Ostatnim rozwiązaniem, a jednocześni najbardziej nowoczesnym jest proces wszczepienia implantów zębowych, czyli wprowadzenie sztucznego korzenia w kość, a następnie umocowanie na nim korony na metalu lub na cyrkonie. Różnica jest taka sama jak przypadku mostów. Wszczepienie implantu nie wymaga oszlifowania zębów, jest to metoda pozwalająca odbudowę uzębienia bez ingerencji w zęby sąsiednie. Proces ten znajduje również zastosowanie w leczeniu całkowitego bezzębia. Umożliwia wykonanie kilka mostów, lub protezę całkowitą osiadającą na implantach. Wszczepienie implantu jest obecnie najlepszą metodą odbudowy brakującego zęba. Sztuczny ząb zachowuje się tak samo jak naturalny, a dzięki bezpośredniemu przenoszeniu obciążeń na kości szczęk implanty zapobiegają zanikowi kości. Zaletą implantów jest też ich trwałość – mogą służyć nawet przez kilkadziesiąt lat.

Cena implantu: jeden wszczep kosztuje 2-4 tys. zł, zaś sztuczny ząb (wszczep i korona) – 4-7 tys. zł.

Co po wyrwaniu zęba: proteza ruchoma

Proteza ruchoma to uzupełnienie wyjmowane. Stosuje się je przy braku kilku zębów lub całkowitym bezzębiu. Do protez ruchomych należą: protezy szkieletowe (na metalowej konstrukcji), częściowe i całkowite protezy osiadające (akrylowe) oraz protezy elastyczne. Protezę trzeba codziennie wyjmować i czyścić. Co jakiś czas należy ją modyfikować, a zwykle co 5 lat zrobić nową. Problemem jest też zanik kości pod protezą, co utrudnia jej ustabilizowanie. W takim przypadku sprawdzi się wszczepienie implantów – już 2-4 wystarczą dla utrzymania protezy.

Ceny: NFZ refunduje leczenie protetyczne i wykonanie protez osiadających częściowych lub całkowitych raz na 5 lat (pacjentowi musi brakować minimum 5 zębów w jednym łuku zębowym). NFZ finansuje też naprawy co 2 lata. W prywatnych gabinetach protezy osiadające częściowe kosztują 500-1000 zł, całkowite – 700- 1200 zł, szkieletowe – 1000-2000 zł, a elastyczne – 800-1800 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here