Morwa biała

Morwa biała doceniana była w medycynie od dawna. Ta pochodząca z Azji roślina zawiera wiele cennych składników. Wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych. Choć znana jest jako produkt obecny w suplementach diety na odchudzanie, można ją stosować w wielu innych celach.

Co znajdujemy w składzie morwy białej? W jakiej postaci ją stosować, aby przyniosła pożądane efekty?

Skład morwy białej

W Polsce morwa biała jest dość mało znana, a przede wszystkim niedoceniana. Choć na sklepowych półkach znajdujemy jej suszone owoce bądź mieszanki służące do przyrządzania naparów, rzadko po nie sięgamy, a to błąd! Zawarte w tej roślinie składniki sprzyjają osobom zmagającym się z cukrzycą, a także tym, którzy są na etapie diety redukcyjnej.

W morwie białej znajdują się pektyny, flawonoidy, pirydoksyna, kwas nikotynowy, tiamina oraz ryboflawina. To dzięki nim można liczyć na korzyści płynące ze stosowania. Co więcej, właściwości lecznicze wykazują zarówno owoce, jak i liście, korzenie i kora, choć to właśnie owoce i liście są najczęściej wykorzystywane. Produkty, w których składzie znalazła się ta roślina, można znaleźć w sklepie https://evital.pl/.

Właściwości i działanie

Suszone owoce morwy wspomagają regenerację organizmu oraz korzystnie wpływają na jego wzmocnienie. Przygotowane z nich zaś konfitury, przyczyniają się do opóźniania procesów starzenia, poprzez zabezpieczanie komórek przed uszkodzeniami.

Owoce są w stanie poprawić perystaltykę jelit oraz oczyścić organizm z nagromadzonych toksyn. Ponadto wykazują działanie przeciwgorączkowe oraz moczopędne. Są polecane przy anemii i w trakcie obfitych krwawień.

Roślina ta działa również przeciwmiażdżycowo, antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Obecne w jej składzie witaminy z grupy B, są odpowiedzialne za poprawę pracy mózgu. Wyciąg z korzeni przyczynia się do profilaktyki nowotworowej, natomiast kora działa przeciwzapalnie i przeciwutleniająco.

Inne właściwości

Pośród mniej znanych właściwości wymienia się pośrednią walkę z Alzheimerem. Ekstrakt z liści morwy hamuje powstawanie białka beta-amyloidu – odpowiedzialnego za rozwój schorzenia, a także osłabia jego neurotoksyczność. Morwę można stosować celem zmniejszenia stężenia cholesterolu we krwi. Ponadto w jej składzie są obecne nie tylko witaminy, ale i szereg minerałów: żelazo, mangan, miedź, cynk, magnez, wapń, fosfor i potas.

Jak stosować morwę białą?

Najlepsze efekty osiąga się poprzez zaparzanie suszonej morwy białej i wypijanie naparów. Można również sięgać po owoce suszone, które są doskonałym produktem dla cukrzyków – nie tylko ze względu na brak ryzyka podniesienia poziomu cukru we krwi, ale i hamowanie apetytu. Z podobnych powodów owoce sprawdzają się jako przekąska, gdy w grę wchodzi odchudzanie.

Na rynku znaleźć można również soki i tabletki. Wybór preparatu i sposobu zastosowania morwy białej, zależy zatem głównie od indywidualnych preferencji.

Jeśli szukamy naturalnego, bezpiecznego suplementu na różne dolegliwości, zainteresujmy się morwą białą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here