Wielonienasycone kwasy tłuszczowe pełnią dość kluczową rolę w zdrowym żywieniu, a jednym z najważniejszych okazuje się kwas alfa linolenowy. Warto zadbać o jego dostarczanie w codziennym pożywieniu, aby cieszyć się dobrym zdrowiem.

Czym jest kwas alfa linolenowy?

Kwas alfa linolenowy (ALA) jest jednym z dwóch rodzajów kwasu linolenowego, który stanowi niezbędny element diety. Drugim jest kwas gamma-linolenowy (GLA), jednak to ten pierwszy jest zdecydowanie ważniejszy, ponieważ zalicza się kwasów omega-3. Warto sobie zdać sprawę z faktu, że w menu przeciętnego człowieka dominuje kwas omega-6, a jego nadmiar nie jest zbyt korzystny dla organizmu człowieka. Z kolei najczęściej pojawiają się znaczne niedobory kwasu omega-3, który ma wyjątkowo pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie i rozwój całego organizmu. Co ważne, kwasy omega-3 muszą zostać dostarczone z pożywieniem, ponieważ należą do kwasów tłuszczowych egzogennych, a więc nie są wytwarzane samodzielnie przez organizm.

Korzystny wpływ ALA na organizm człowieka

Kwas alfa linolenowy jest jednym z antyoksydantów, oprócz witaminy C i witaminy E. Oznacza to, że pełni funkcję ochronną przed nadmiarem szkodliwych wolnych rodników, które mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworów, zmian miażdżycowych, wszelkiego typu stanów zapalnych, chorób neurologicznych i dróg oddechowych. a zarazem w dużym stopniu przyspieszają procesy starzenia się.

Ten rodzaj nienasyconego kwasu tłuszczowego wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwbólowe. Odpowiednie jego ilości pomogą zniwelować ryzyko rozwoju stanów zapalnych i jednocześnie ochronią przed przewlekłymi chorobami, jak zapalenie stawów. Najnowsze badania dowodzą jeszcze jednej ważnej cechy tego kwasu w kontekście tak wielu przypadków cukrzycy w krajach rozwiniętych przemysłowo. Mianowicie, zauważono pozytywny wpływ ALA na regulację poziomu cukru we krwi. Dieta bogata w kwas alfa linolenowy znacznie poprawia wygląd skóry, ponieważ normuje gospodarkę lipidową naskórka i wstrzymuje procesy starzeniowe w obrębie skóry. Ponadto pomaga utrzymać dobry wzrok i poprawia koncentrację. Sportowcy chętnie też sięgają po ALA ze względu na jego właściwości wspierania wydolności tlenowej mięśni, a także zwiększanie ilości glikogenu w wątrobie i mięśniach. W przypadku niedoboru kwasu alfa linolenowego można zauważyć utrudnioną syntezę kwasów EPA i DHA, które regulują procesy komórkowe. Nadmiar raczej się nie zdarza, ale trzeba zwrócić uwagę na przyjmowane ilości tego kwasu w przypadku stosowania leków rozrzedzających krew, raku prostaty czy też schizofrenii.

Występowanie kwasu alfa linolenowego

Podstawowym źródłem ALA będzie tłuszcz z nasion oleistych, a zwłaszcza olej lniany, olej z wiesiołka, olej rzepakowy i krokoszowy. Można też go znaleźć w orzechach włoskich, laskowych i brazylijskich, pestkach dyni, soi czy nasionach kukurydzy. Bogaty w ALA jest również szpinak oraz pozostałe warzywa liściaste. Warto pamiętać, że obróbka termiczna może zniszczyć kwas, więc najlepiej stosować te produkty w formie nieprzetworzonej. Światło także zmniejsza poziom ALA.

http://www.kobiecymokiem.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here