Jak zacząć zdrowo się odżywiać

W dzisiejszych czasach trudno znaleźć osobę, która choć raz nie była na diecie, czy nie zainteresowała się tematem zdrowego odżywiania. Wciąż jednak nie brakuje ludzi, u których kończy się na zaczynaniu. Mówi się, że pierwszy krok jest najtrudniejszy, ale w przypadku odżywiania w zdrowy sposób również drugi i trzeci nie odbiega poziomem trudności od pierwszego. Jak więc sprawić, by zdrowe odżywianie nie było codzienną walką z samym sobą?

Zdrowe nie znaczy nudne

Bardzo wielu ludzi zraża się do zdrowego stylu życia przez to, że trudno jest im się odzwyczaić od tego, co do tej pory jedli. Wciąż zresztą pokutuje przekonanie, że zdrowe jedzenie to nudne jedzenie, jedzenie jałowe, pozbawione smaku, niedoprawione. Rzeczywiście pomiędzy sałatką z warzyw a panierowanym kurczakiem z dodatkiem glutaminianu sodu jest spora różnica, która rozgrywa się chociażby na poziomie smaku. Jednak, jak udowadniają najbardziej znane trenerki personalne czy dietetyczki, zdrowe posiłki mogą być pełne smaku, kolorów i przede wszystkim wartości odżywczych. Wystarczy, że odpowiednio je przygotujesz. Nie musisz z dnia na dzień rezygnować z soli (chyba, że takie są zalecenia lekarzy). Nie musisz wszystkiego gotować na parze i całkowicie odstawić na bok patelnie czy jedzenie z piekarnika. Co więcej, wciąż możesz jeść odpowiedniki swoich ulubionych potraw takich, jak frytki, pizza czy burgery zrobione według zasad zdrowego gotowania.

Zdrowe to nie tylko odchudzające

Problem z zaczynaniem zdrowego odżywiania jest z reguły taki, że większości zaczynających przyświeca jeden cel – wszyscy dramatycznie chcą schudnąć! Efekt? Głodówki, restrykcyjne diety monotematyczne, drastyczne zmniejszenie ilości dziennego spożycia kalorii. Wszystko to sprawia, że twój sposób odżywiania przynosi więcej szkody niż pożytku. Myślisz, że zdrowo się odżywiasz, bo zrezygnowałeś z fast foodów i przeszedłeś na wegańskie jedzenie, jednak prawdopodobnie po prostu nie wytrzymasz, bo organizm nie dostanie wystarczającej dawki energii. A stąd już bliska droga do podjadania pomiędzy posiłkami. Dlatego najważniejsze jest zmienić myślenie – jem zdrowo dla zdrowia, a przy okazji chcę się pozbyć nadmiaru tkanki tłuszczowej, która zniknie, jeśli do zdrowego odżywiania dodam trochę ruchu! A jeśli wciąż nie wiesz, jak zacząć, zajrzyj na naszą stronę po pięciopunktowy, niezwykle prosty program zdrowego odżywiania. To naprawdę działa!

zdrowe-odzywianie

Nie myśl o tym, czego nie możesz, tylko o tym, co MOŻESZ

Z czym kojarzy ci się zdrowa dieta? Prawdopodobnie z całą masą wyrzeczeń. Bez czekolady? Bez kupnych słodyczy? Bez lodów? Bez frytek? A może nawet bez pieczywa? Skupianie się na tym, że nie możesz jeść na swojej diecie, jest pierwszym krokiem do zaniechania jej. Nikt z nas nie lubi zakazów, a łamanie ich, szczególnie jeśli przyniesie czystą przyjemność, jest po prostu niezwykle kuszące. Dlatego zamiast o wyrzeczeniach, myśl o przywilejach! Możesz kupić całą torbę zdrowych, słodkich owoców i przyrządzić z nich bajecznie kolorową sałatkę, którą podasz całej rodzinie na deser. Możesz urządzić obiad dla rodziny z pieczonych w piekarniku frytek obtoczonych w ziołach i przyprawach oraz pysznej, soczystej ryby pieczonej w folii. Możesz próbować swoich sił w pieczeniu ciast z pełnoziarnistych mąk, ciemnego kakao, zdrowego miodu… Szybko okaże się, że zdrowe odżywianie może stać się fantastycznym sposobem na życie!

Artykuł przygotowała redakcja fitness-equinox.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here