Wybór rolek dla dziecka wymaga podjęcia przemyślanej i odpowiedzialnej decyzji. Sugerowanie się jedynie ceną to najczęstszy błąd jaki popełniają rodzice. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na ich jakość wykonania oraz odpowiedni rozmiar. Niewłaściwy zakup może skutecznie zniechęcić dziecko do korzystania z nich.

Wielu rodziców wstrzymuje się z ich zakupem do momentu osiągnięcia przez dziecko wieku szkolnego, natomiast dzieci gotowe są do jazdy na rolkach już od 3 roku życia. Jeżeli Twój maluch wykazuje duże chęci do aktywnego spędzania czasu, uwielbia jazdę na rowerze, czy też hulajnodze, to znak, że prawdopodobnie gotowy jest również na rolki dziecięce.

Korzyści dla dziecka z jazdy na rolkach

Dzieci uwielbiają aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, a jeżeli mają do tego odpowiedni sprzęt sportowy to możemy być pewni, że nasza pociecha nie będzie się nudziła. Jazda na rolkach ma także pozytywny wpływ na zdrowie i rozwój dziecka. Oprócz oczywistych zalet takich jak wzmacnianie mięśni całego ciała, również bardzo dobrze rozwija poczucie równowagi oraz koordynację ruchową. Tego typu aktywność wpływa pozytywnie także na rozwój refleksu i uczy podejmowania szybkich decyzji. Podczas jazdy na rolkach spala się więcej kalorii niż na rowerze czy hulajnodze, tak więc jest to świetne rozwiązanie dla maluchów przy kości.

Rolki dla dzieci regulowane

Przy zakupie rolek dla kilkuletniego dziecka, nie musimy martwić się tym, że za kilka miesięcy z nich wyrośnie, ponieważ w sprzedaży dostępne są rolki dla dzieci z Asport.pl z regulacją, czyli takie, które pozwalają na regulację długości w zakresie trzech-czterech rozmiarów. Takie rozwiązanie pozwala na zakup lepszej jakości sprzętu, który wystarczy na kilka sezonów.

Dobierając rolki dla dzieci musimy zwrócić uwagę na to, aby but dobrze stabilizował nogę, kostkę i staw skokowy. Jeżeli stopa będzie miała zbyt dużo luzu w bucie, może doprowadzić to do kontuzji podczas jazdy. Dlatego zaleca się dobieranie rozmiaru rolek na podstawie faktycznej długości stopy, zamiast rozmiaru, który w zależności od producenta może się różnić.

Rolki dziecięce należy mierzyć w pozycji stojącej, z lekko ugiętymi nogami w kolanach.

Jaki model rolek wybrać?

Rolki dzielą się na te z miękkim butem (soft shell) lub twardym (hard shell). Dla wygody dziecka lepiej wybrać miękki but, który zapewnia również lepszą wentylację. Natomiast rolki typu hard shell lepiej trzymają nogę.

Warto szukać rolek dla dzieci, które wykorzystują różnego rodzaju zapięcia, takie jak sznurowanie, klamra lub rzep, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać nogę w bezpiecznej pozycji.

Styl jazdy, a rozmiar kółek

Kolejną istotną kwestią podczas wyboru rolek dziecięcych jest ich rozmiar kółek. W zależności od umiejętności jazdy dziecka mamy do wyboru kółka o średnicy 47-110 mm oraz twardości w granicach 74A-101A. Parametry te determinują styl jazdy – im większe kółka i twardsze, tym dziecko będzie w stanie bardziej się rozpędzić, kosztem zwrotności. Natomiast miękkie koła stawiają większy opór podczas jazdy, przez co prędkość jaką możemy dzięki nim osiągnąć jest mniejsza, ale za to lepiej amortyzują drgania, co ma przełożenie na komfort jazdy.

Przy wyborze kółek, warto również zwrócić uwagę na materiał z jakiego zostały one wykonane. Najlepszym wyborem będzie tzw. kauczuk (poliuretan z domieszką gumy), dlatego, że jest wytrzymalszy oraz zapewnia cichą i bardziej komfortową jazdę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here