Jak ułatwić sobie bieganie podczas niekorzystnej pogody

Śnieg, wiatr oraz niskie temperatury, nie muszą być powodem do zaprzestania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Osoby kochające sport a zwłaszcza bieganie, prawdopodobnie nie wyobrażają sobie przerwania tej czynności na cały okres trwania niesprzyjającej pogody. Oczywiście zima, jesień czy wczesna wiosna wcale nie musi oznaczać przerwy w aktywności na świeżym powietrzu. Bieganie nie jest dyscypliną sezonową. Wystarczy odpowiedni strój by cieszyć się sportem przez cały rok. Ważnym elementem zimowego ekwipunku biegacza są bez wątpienia kurtki do biegania.

Co powinniśmy wiedzieć na temat zimowego stroju sportowego?

Odzież sportowa z przeznaczeniem na chłodne dni musi spełniać pewne warunki. Bardzo ważna w zimowej garderobie osoby aktywnej fizycznie jest rola kurtki do biegania.

Wyróżniamy trzy rodzaje kurtek:

 • przeciwdeszczowa
 • „wiatrówka „
 • zimowa

Ich zadaniem jest ochrona przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, przy zapewnieniu maksymalnego komfortu biegacza. Połączenie tych dwóch kwestii jest dosyć trudne, dlatego nie wszystkie kurtki do biegania są dobrej jakości. O ile wybór innych części garderoby sportowej nie stanowi większego problemu, ta kurtka to poważniejsza decyzja, tym bardziej że jej zakup jest zazwyczaj dosyć kosztowny. Nie warto jednak zwlekać z jej nabyciem. Bieganie podczas deszczu, wiatru czy ekstremalnie niskiej temperatury wymaga maksymalnej ochrony przed wychłodzeniem organizmu i chorobami. Bez odpowiedniej garderoby, lepiej wstrzymać się od uprawiania sportu. Jeśli pragniemy być aktywni przez cały rok należy niezwłocznie wyposażyć się w profesjonalne ubrania.

Najlepsze kurtki do biegania

Niestety modele które łączą w sobie wszystkie niezbędne biegaczowi funkcje (ochrona przed wiatrem, mrozem i deszczem) należą do rzadkości. Konieczne może okazać się zaopatrzenie w dwie lub trzy różne kurtki aby być przygotowanym na każdą sytuację pogodową.

Niezależnie od tego czy kupujemy wiatrówkę, czy kurtkę przeciwdeszczową, powinna ona spełniać kilka podstawowych warunków:

 • Dobry materiał
 • Brak szwów po wewnętrznej stronie(mogą powodować uciążliwe uwieranie)
 • Nieprzepuszczalna część wierzchnia
 • Funkcja odprowadzania nadmiaru wilgoci
 • Krój pozwalający na swobodę ruchów
 • Kołnierz chroniący szyję od przewiania
 • Dobrze dopasowany kaptur, zabezpieczony przed spadaniem
 • Przemyślanie umiejscowione suwaki

Kurtki do biegania mają nie tylko chronić przed deszczem, wiatrem czy mrozem, ale również zapewnić komfort podczas uprawiania sportu. „Oddychający” materiał jest podstawą, by w ramach ochrony przed zimnem niechcący się nie przegrzać. Istotną sprawą są również odblaski. W porze jesienno-zimowej, szybciej zapada zmrok, biegacze stają się mniej widoczni dla samochodów czy rowerów, dlatego warto wybrać kurtkę wyposażoną w elementy odblaskowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here