Na atopię cierpi coraz więcej ludzi, głównie w dużych miastach. Skóra swędzi, jest bardzo wysuszona i pojawiają się na niej zmiany. Atopowe zapalenie skóry (w skrócie AZS) jest uciążliwe, ale z tą chorobą można normalnie żyć. Trzeba tylko odpowiednio dbać o skórę. Atopowe zapalenie skóry, nazywane również egzemą, świerzbiączką lub wypryskiem, objawia się silnym swędzeniem i dużym wysuszeniem skóry. Na powierzchni wyskakują czerwone grudki, które później łączą się ze sobą. Po każdym drapaniu powstają wyraźne pręgi, tzw. przeczosy. Jeśli zostaną zakażone bakteriami, podchodzą ropą. Skóra staje się coraz cieńsza i bardziej podatna na uszkodzenia.

Pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry (AZS) pojawiają się zwykle między 3 a 6 miesiącem życia. Widać je głównie na twarzy i podbródku, rzadziej na klatce piersiowej, rękach i nogach. U starszych dzieci zmiany przemieszczają się na zgięcia łokciowe, miejsca pod kolanami, nadgarstki, kark i szyję. Z kolei u nastolatków wysypka lokalizuje się też na klatce piersiowej, grzbietach rąk oraz wokół oczu i ust. Z wiekiem choroba stopniowo się wycisza.

Pogorszenie stanu skóry chorego na atopowe zapalenie skóry ma zwykle miejsce wiosną i jesienią. Latem atopicy czują się lepiej.

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny

Jak pielęgnować suchą i wrażliwą cerę atopowąPrzyczyny AZS są bardzo złożone i na razie nie w pełni poznane. Lekarze wymieniają jednak kilka czynników, które mogą sprzyjać wystąpieniu choroby. Przede wszystkim są to czynniki genetyczne. Dziedziczy się jednak nie atopowe zapalenie skóry, lecz skłonność do atopii, czyli alergii uwarunkowanych genetycznie – należy do nich także astma oskrzelowa i katar sienny. Jeśli tego typu schorzenia występują u jednego z rodziców, ryzyko pojawienia się AZS u dziecka wynosi 25-30 procent. Jeżeli oboje rodzice mają którąś z chorób atopowych, ryzyko to wzrasta do 60 procent. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo zachorowania na AZS są pewne wrodzone cechy skóry, m.in. suchość, wrażliwość na kosmetyki, pot i wysoką temperaturę.

Choroba ujawnia się pod wpływem różnych czynników środowiskowych, np. działania alergenów wziewnych i pokarmowych. Do tych pierwszych zaliczają się najczęściej roztocze kurzu domowego i pyłki traw, do drugich jaja, mleko, orzeszki ziemne, ryby, soja i pszenica. Dolegliwości nasila zanieczyszczone powietrze, długie przebywanie w zamkniętych, klimatyzowanych pomieszczeniach, dym papierosowy oraz żywność przetworzona przemysłowo.

Wbrew pozorom chorobę może również sprowokować nadmierna higiena. Częste mycie powoduje bowiem znaczne osłabienie płaszcza lipidowego pokrywającego skórę i w efekcie nadmierne wysuszenie.

Warto wiedzieć, że atopowym zapaleniem skóry nie można się zarazić, nie musimy się więc obawiać nawet bardzo bliskiego obcowania z chorym domownikiem.

Skóra atopowa – pielęgnacja

Podstawowym zadaniem stosowanych preparatów jest nawilżanie skóry atopowej. Wysuszenie prowadzi do pogorszenia objawów. Wówczas skóra atopowa jest nadwrażliwa i nie ma warstwy ochronnej chroniącej ją przed czynnikami zewnętrznymi. Właściwe nawodnienie skóry ma też znaczenie dla skuteczności leczenia. Obecnie dostępne są specjalne kosmetyki do skóry atopowej, które są dostosowane do jej potrzeb.

Poniżej znajdziesz zalecenia, na co zwrócić uwagę podczas pielęgnacji skóry atopowej.

1.Myj się w ciepłej, nie gorącej, wodzie.

2.Zamiast mydła wybierz łagodny, niewysuszający skóry produkt. Tradycyjnego mydła możesz użyć jedynie do oczyszczenia okolic pach i stóp. Jeśli twoje dziecko ma atopowe zapalenie skóry, nie pozwól mu leżeć w wodzie z mydlinami.

3.Unikaj stosowania zwyczajnych olejków do kąpieli i pieniących się płynów.

4.Nie stosuj szczotek do masażu.

5.Po umyciu łagodnie osusz skórę i nałóż na nią balsam do skóry atopowej. Jeśli istnieje taka potrzeba, aplikuj preparat nawilżający nawet kilka razy dziennie.

Uzgodnij z lekarzem, czy możesz stosować mokry opatrunek na podrażnione miejsce. Czasami jest to niewskazane, zwłaszcza podczas stosowania leków aplikowanych bezpośrednio na skórę. Większość dermatologów jest zdania, że skóra atopowa wymaga niezbyt częstego mycia, np. raz na trzy dni, ponieważ jest skłonna do przesuszenia. Jednak skóra się poci i kąpiele są nieodzowne. Dlatego ważne jest natłuszczanie skóry zaraz po kąpieli, np. za pomocą specjalistycznych preparatów do skóry atopowej. Aby uchronić skórę przed szkodliwym działaniem twardej, mocno chlorowanej wody, warto natłuszczać skórę także przed kąpielą. Przy atopowym zapaleniu skóry należy raczej unikać długich kąpieli. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż kwadrans. Temperatura wody nie powinna być zbyt wysoka. Silny stan zapalny skóry może ulec zaognieniu i nasilić świąd skóry, gdy woda będzie zbyt gorąca. Dobrze, jeśli skórę po wyjściu z wody osuszamy bez pocierania jej ręcznikiem, a tylko lekko go przyciskając do skóry. Ręcznik powinien być miękki.

Skóra atopowa – przeciwwskazania

Skóra atopowa nie lubi następujących środków i czynności:

wielu rodzajów mydła, balsamów i perfum,

szorstkich ubrań i pościeli,

przebywania w miejscach o niskiej wilgotności,

poparzeń słonecznych,

nagłych zmian temperatury,

nadmiernego pocenia się,

wilgotnych dłoni i stóp,

stresu.

Warto wiedzieć, jak dbać o skórę atopową. Łagodna pielęgnacja i nawilżanie są niezbędne, aby cera była w dobrym stanie. Wówczas ryzyko wystąpienia objawów atopowego zapalenia skóry jest dużo mniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here