Jak bezpiecznie korzystać z sauny

Jednorazowa wizyta w saunie powinna trwać ok. 5-15 minut, a całkowity czas nie powinien przekraczać 30 minut na dobę. Najbardziej skuteczne dla poprawy samopoczucia i w procesie uodpornienia organizmu jest korzystanie z sauny 3 razy w tygodniu. Po każdym wyjściu z sauny należy wziąć prysznic naprzemienny letnią i gorącą wodą, kończąc opłukanie ciała wodą zimną. Następnie należy odpocząć około 15 minut uzupełniając płyny (herbata ziołowa, zielona lub woda w temperaturze pokojowej). Bezpieczną ilość wejść do sauny, w czasie jednorazowego seansu, najlepiej ustalać biorąc pod uwagę wiek i stan zdrowia użytkownika. Dla dzieci w wieku 3 do 12 lat – 1 wejście na dobę. Dorośli mogą wracać do sauny 2 do 3 razy z zachowaniem przynajmniej 10 minutowych przerw. Osoby w podeszłym wieku i dzieci do 6. roku życia, przed decyzją o korzystaniu z sauny powinni zostać skonsultowani przez lekarza. Sauna szczególnie dobrze wpływa na poprawę odporności, wygląd i kondycję skóry oraz ogólne samopoczucie. Seanse mogą być pomocne w zmniejszeniu dolegliwości związanych z przewlekłymi chorobami, takimi jak: napięcie mięśni grzbietu, przewlekłe reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Sauna – Jak się „ubrać”?

W saunie jest tzw. strefa nagości, dlatego podczas kąpieli ciało nie powinno być osłonięte kostiumem kąpielowym (zwłaszcza mokrym), ponieważ może poparzyć skórę. Ciało, do którego przylega kostium lub ręcznik nie oddaje i nie pobiera ciepła, a tym samym zakłóca proces wymiany ciepła w saunie. Ponadto ważne są względy higieniczne – mokry kostium czy ręcznik zostawia ślady naszego potu i wydzielin na deskach. Przed wejściem do sauny należy także zdjąć zegarek i biżuterię, ponieważ rozgrzane mogą później narazić na oparzenia skóry.

Korzystanie z sauny – Po kąpieli schłodź ciało i odpocznij

saunaPo zakończeniu kąpieli i wyjściu z sauny należy udać się pod prysznic w celu schłodzenia ciała (należy doprowadzić do zatrzymania procesu pocenia). Pamiętaj, aby po ostatnim wyjściu ze sauny nie myć ciała mydłem. Po prysznicu ważny jest 10-20 minutowy odpoczynek. Należy także przyjmować napoje (najlepiej owocowe) w umiarkowanej ilości, by uzupełnić niedobór wody i soli mineralny utraconych podczas kąpieli wraz z potem. Gdy temperatura ciała wróci do normy, można się ubrać. Poważnym błędem jest ubranie się bezpośrednio po wyjściu z sauny. Może to się skończyć przepoceniem ubrań, ponieważ ciało ludzkie długo oddaje ciepło, które skumulowało w saunie. Przed ubraniem się, jeśli warunki na to pozwalają, warto dokonać dezynfekcji stóp (np. preparatem przeciwgrzybiczym).

Korzystanie z sauny – rób przerwy

W saunie można przebywać bez przerwy 5-15 minut, a nawet krócej, jeśli korzystasz z sauny po raz pierwszy. Dzięki temu organizm będzie mógł się stopniowo przystosować do warunków w niej panujących. Pamiętaj, że w przerwach między cyklami kąpieli, należy powstrzymywać się od przyjmowania płynów.

Korzystanie z sauny – Nie wychodź nagle z sauny

Po wstaniu z pozycji leżącej należy odczekać w pozycji siedzącej około 1-2 minut, by w ten sposób zapobiec nagłemu odpływowi krwi z mózgu (może to skutkować omdleniem). Warto także pamiętać, że po wejściu do komory, należy stopniowo zajmować coraz wyższe stopnie łaźni. W ten sposób unikniesz szoku termicznego.

Korzystanie z sauny – jak zachować się w saunie?

W saunie należy przestrzegać także zasad dobrego wychowania. Wchodząc do komory grzewczej wypada powiedzieć „dzień dobry” osobom, które znajdują się w środku. Pomoże to zachować przyjazną i swobodną atmosferę. Podczas sanowania należy unikać głośnych rozmów czy śmiechów – sauna to miejsce relaksacyjne. Wychodząc z sauny, pożegnaj się z osobami pozostającymi w środku.

Korzystanie z sauny – Jak często można korzystać z sauny?

Z sauny należy korzystać jeden raz w tygodniu (wyjątkowo 2-3 razy), kontrolując stan zdrowia u lekarza.

Przeciwwskazania do korzystania z sauny:

menstruacja,

ciąża,

reumatoidalne: w ostrym stanie reumatycznym,

pulmonologiczne: infekcje: przeziębienie, gruźlica, ostry stan astmatyczny,

kardiologia: niewydolność serca, krążenia i choroba wieńcowa i inne,

choroby serca i nadciśnienie (najlepiej korzystać po konsultacji z lekarzem),

inne: ostre stany zapalne, wrzody, guzy, ogniska zakażenia (np. przy bólu zęba), choroby weneryczne, epilepsja, jaskra, daltonizm i inne (wskazana jest konsultacja z lekarzem).

Przed planowanym seansem w saunie, należy unikać jedzenia posiłku na 2h przed wejściem do pomieszczenia. W tym dniu najlepiej też całkiem zrezygnować z alkoholu. Przed wejściem do sauny dobrze jest skorzystać z toalety, dla lepszego efektu pozbywania się toksyn z organizmu. Sauna nie jest zalecana osobom pod wpływem głębokiego stresu lub przeciążonym pracą umysłową lub fizyczną. Wielu zwolenników sauny zaleca korzystanie z niej po długim dotlelniającym spacerze lub wizycie w siłowni. Z sauny najlepiej korzystać nago, choć dopuszczalna jest bawełniana bielizna, która minimalnie zmniejsza eliminację toksyn z organizmu. Przed każdorazowym korzystaniem z nowego miejsca, gdzie znajduje się sauna, należy zapoznać się z instrukcją użytkowania oraz upewnić się, co do zasad bezpieczeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here