Dlaczego kobiety powinny ćwiczyć mięśnie Kegla?

0
701

Często przeglądając poradniki w Internecie bądź oglądając programy w telewizji, można natknąć się na pojęcie „mięśnie Kegla”. Lekarze zalecają często kobietom ich ćwiczenie, twierdząc, że ma ono dla nich bardzo pozytywne skutki. Co to są mięśnie Kegla, jak je ćwiczyć i jakie korzyści przynoszą tego rodzaju ćwiczenia? Niniejszy, krótki artykuł udziela odpowiedzi na zadane powyżej pytania.

Co to są mięśnie Kegla?

Mięśnie Kegla, to inna popularna nazwa mięśni dna miednicy. Obecnie w fachowej literaturze medycznej odchodzi się od określenia „mięśnie Kegla”, na rzecz bardziej właściwego określenia „mięśnie dna miednicy”.

Mięśnie dna miednicy pełnią w ludzkim ciele wiele kluczowych funkcji. Zaliczyć do nich można:

  • utrzymanie właściwej postawy ciała
  • pomoc we właściwym funkcjonowaniu zwieraczy odbytu oraz pochwy
  • właściwe utrzymanie położenia organów miednicy małej

Mięśnie kegla u kobiet są zlokalizowane pomiędzy spojeniem łonowym i kością ogonową oraz dwoma guzami kulszowymi.

Mięśnie kegla damskie na dnie miednicy tworzą: przeponę miednicy, przeponę moczowo-płciową, a także mięśnie powierzchowne krocza.

Czy należy ćwiczyć mięśnie Kegla?

Ćwiczenia mięśni dna miednicy są wskazane dla każdego niezależnie od płci i wieku. Należy ćwiczyć je regularnie tak jak wszystkie inne mięśnie w organizmie. Nie powinno zaniedbywać się tego typu ćwiczeń.  Dla kobiet ćwiczenia te mają szczególnie ważne znaczenie, bowiem pomagają w:

  • prawidłowym trzymaniu moczu
  • zwiększeniu doznań seksualnych (pomagają osiągać intensywniejsze orgazmy)
  • ułatwieniu porodu (znacząco zmniejszają ryzyko pęknięcia krocza w momencie porodu)
  • zapobieganiu zaparć oraz nietrzymaniu stolca
  • w utrzymaniu narządów miednicy małej w prawidłowym położeniu

Ćwiczenia mięśni dna miednicy wydają się z pozoru niezbyt skomplikowane, lecz na początku ich wykonywania, zalecane jest skonsultowanie ich ze specjalistą, który dobierze odpowiednie ćwiczenia indywidualnie dla danej pacjentki oraz skoryguje ewentualne błędy w ich wykonywaniu.

Mięśnie Kegla — ćwiczenia

Mięśnie Kegla można ćwiczyć praktycznie wszędzie. Pamiętać należy, aby przed rozpoczęciem ćwiczeń, opróżnić pęcherz moczowy. Sens ćwiczeń polega zasadniczo na napinaniu, a następnie rozluźnianiu mięśni.  Każde z ćwiczeń powinno trwać 10 sekund, 5 sekund napięcia mięśni oraz 5 na ich rozluźnienie. W miarę nabycia praktyki można wydłużyć czas napięcia i rozluźnienia do 10 sekund. Ćwiczenia powinno wykonywać się koniecznie na wydechu.

Przykłady ćwiczeń:

  • unoszenie bioder — leżąc płasko na macie z rękami wzdłuż tułowia i zgiętymi kolanami naprzemiennie należy unieść i opuszczać biodra
  • „podwijanie” miednicy — leżąc na brzuchu z rękoma pod czołem, należy „wypchnąć” plecy do góry i „podwinąć” miednicę. Brzuch powinien znaleźć się ponad podłogą, a spojenie łonowe, klatka piersiowa, głowa i nogi na podłodze
  • wypychanie miednicy — ćwiczenie polega na tym, że stojąc na lekko ugiętych kolanach, trzeba wyprostować plecy, a dłonie położyć na biodrach, następnie wypchnąć miednicę do przodu oraz do tyłu.

Kilka słów zakończenia

Mięśnie dna miednicy (tzw. mięśnie Kegla) pełnią w ludzkim ciele bardzo ważną rolę i niezwykle istotne jest regularne ich ćwiczenie. Wymierne korzyści, ćwiczenia takie przynoszą zwłaszcza kobietom, gdyż zapobiegają nietrzymaniu moczu, pozwalają zintensyfikować doznania podczas współżycia oraz m.in. ułatwiają moment porodu, zmniejszając ryzyko pęknięcia krocza. Należy pamiętać, aby przed rozpoczęciem ćwiczeń, skonsultować je ze specjalistą.

W przypadku trudności związanych z nietrzymaniem moczu można odwiedzić także stronę internetową sklepu Chłonne24, która oferuje różnego rodzaju produkty na nietrzymanie moczu: https://chlonne24.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here