Post jako element diety

Coraz więcej dietetyków na świecie zastanawia się nad postem jako elementem diety. Większość kobiet chce szybko schudnąć i szuka sposobu na to, jak schudnąć w tydzień. Odruchowym skojarzeniem z frazą „chudnięcie” jest słowo „głodówka”. Jednak czy to aby na pewno dobry, a przede wszystkim zdrowy dla naszego ciała pomysł?

Czym jest post?

Koncepcję postu znamy między innymi z Biblii – Jezus Chrystus udał się na czterdzieści dni i nocy na pustynię, aby na niej opierać się pokusom Szatana. Dzisiaj to współczesne kobiety próbują przez dwadzieścia cztery godziny nic nie jeść, opierając się pokusom podjedzenia najdrobniejszej chociażby przekąski. Co więcej, dietetycy popierają te pomysły, twierdząc że jednodniowy lub trzydniowy post, podczas którego konsumuje się tylko wodę, może znacząco pomóc w oczyszczeniu organizmu i zrzuceniu niechcianej wagi.

Czy post odchudza?

Raczej nie. Z jednej strony drastyczne obniżenie kalorii dostarczanych organizmowi może zmniejszyć wagę ciała, ale z drugiej organizm może równie dobrze zacząć magazynować jedzenie „na gorsze dni”, wskutek czego w momencie, gdy zaczniemy jeść normalnie, kalorie wrócą z podwójną siłą w ramach tak zwanego „efektu jo-jo”.

Jednak, jak przekonują dietetycy, jednodniowy post to praktyka stosowana przez Francuzki, które przez dwadzieścia cztery godziny starają się nie wykonywać forsujących zadań i jednocześnie nie jedzą. Leżą na kanapie i piją bardzo dużo wody, aby zrekompensować organizmowi brak jedzenia i jednocześnie oszukać głód. Jednak, mimo że Francuzki są światowym symbolem świetnej figury, sam post nie jest zdecydowanie sposobem na szybkie chudnięcie.

Co daje post?

Rzekomo całodobowy post ma pomóc w oczyszczeniu jelit oraz organizmu. Ciało pozbawione nowego jedzenia zacznie konsumować odłożone zapasy – przynajmniej w teorii. Wtedy zaczyna się utrata wagi, a także wydalanie treści żołądkowej, która zalegała od dłuższego czasu w jelitach. Chodzi więc głównie o oczyszczenie organizmu z niepożądanych substancji.

Jedzenie post-postne

Życie w czasach post-prawdy nie jest łatwe, tak samo jak konsumpcja jedzenia post-postnego. Po zakończeniu postu człowiek ma od razu ochotę rzucić się na całe jedzenie dostępne w lodówce. Jednak zniweluje to efekty osiągnięte przez jednodniową głodówkę i sprawi, że nie wpłynie ona wcale na nasze ciało. Tuż po poście należy jeść ostrożnie i mało, przede wszystkim lekkie i zdrowe jedzenie, tak aby przyzwyczaić ponownie organizm do jedzenia, ale jednocześnie nie spuścić na niego bomby kalorycznej, która zniweczy cały dwudziestoczterogodzinny wysiłek.

Czy warto przeprowadzić post?

Podsumowując, post jest ciekawą koncepcją i faktycznie po jego odbyciu niektórzy internauci raportują, że czuli się pełni energii i odświeżeni, jednak poszczenia nie powinny się podejmować osoby, które mają problemy zdrowotne. Nie jest to także dobry środek, aby schudnąć, ponieważ nawet jeśli dłużej się pości, to ciało traci masę mięśniową, nie zaś tłuszcz, na którym nam najbardziej zależy. Jeśli koniecznie chcesz schudnąć, przejrzyj dietetyczne teksty dostępne na naszej stronie. Może któryś Ci podpowie, w którym kierunku iść.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here