Czy warto przyjmować białko po treningu

Owiane legendą odżywki białkowe przyjmowane zaraz po treningu zdaniem, niektórych mogą świetnie wpływać na masę ciała, inni po nich chudną, a jeszcze inni tworzą rzeźbę. Czy faktycznie białko po treningu ma sens i czy nie można zastąpić je niczym innym? Jaki skład mają magiczne, wielofunkcyjne odżywki białkowe?

Białko po treningu – obalamy mity

Jak w przypadku każdej substancji używanej przez osoby ćwiczące lub za wszelką cenę chcące rozbudować własną sylwetkę, tak i odżywki białkowe zyskały miano cudotwórców w przypadku jednych i zupełnie nieskutecznych w przypadku drugich. Choć faktycznie białko po treningu może mieć sens i się sprawdzać, to nigdy nie zastąpi ono zbilansowanej diety.

Wokół samego tematu stworzyło się kilka mitów. Sprawdźmy je:

  • Nic nie zastąpi odżywek proteinowych i białkowych – nic bardziej mylnego. Do przekonania się o tym wystarczy sprawdzić skład własnej odżywki na etykiecie. Białka skondensowane w proszku lub kapsułkach, są pochodzenia naturalnego. Dlatego łatwo je zastąpić, chociażby piersią kurczaka lub rybą.
  • Białko w odżywce jest skuteczniejsze niż te w naturze – i tu znów wracamy do składu odżywki. Białko od białka nie może być skuteczniejsze. Jedyną różnicą jaka jest między tymi w kapsułkach, a tymi w postaci obiadu, jest taka, że ta pierwsza jest bardziej skondensowana, jednak nie oznacza to, że nie można jej zastąpić lub, że jest skuteczniejsza.
  • Im więcej białka tym lepiej – jeśli przyjmiesz go za dużo, to wcale nie oznacza, że będzie super skuteczny. Po prostu przestanie spełniać swoją funkcję i zacznie być wydalany. Ustalając codzienną dawkę białka, weź pod uwagę to jakie jest twoje dzienne zapotrzebowanie i jak często ćwiczysz. Musi to występować w rozsądnych proporcjach, gdyż inaczej nie ma to sensu.
  • Podczas przyjmowania białka, nie można schudnąć – to również nieprawda. Wiele osób podczas przyjmowania białka i regularnych treningach zamieniają masę tłuszczową na masę mięśniową. I chociaż waga nie pokazuje żadnych rezultatów schudnięcia, to centymetr krawiecki, już tak.
  • Przyjmowanie białka w odżywkach to strata pieniędzy – jeśli odpowiednio dopasujemy przyjmowanie odżywek białkowych, do codziennej diety, to jak najbardziej ma to sens. Zwłaszcza, że wiele osób nie ma czasu na codzienne przygotowywanie sobie obiadu, lub nie ma już ochoty po raz kolejny gotować. Wówczas przyjmowanie odżywki proteinowej, świetnie się sprawdzi. Jest ona rewelacyjnym dopełnieniem diety, jednak nie może jej zastąpić.

Przyjmując białko po treningu, musisz pamiętać, o odpowiednich proporcjach i o tym, że nie może ona zastępować ćwiczeń i zbilansowanej diety. Wspomaga ono dojście do celu, jakim jest piękna sylwetka i silne mięśnia, lecz to od twojej regularności w działaniu, konsekwencji codziennej i systematyki, zależy czy ów cel osiągniesz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here