Palenie papierosów to najczęstsza przyczyna raka płuc
fot. Pixabay.com

Nowotwór płuc jest jedynym z najcięższych i najczęściej diagnozowanych nowotworów. Bardzo szybko daje przerzuty, w szczególności do wątroby i mózgu. Rokowania w przypadku tego nowotworu nie są zbyt optymistyczne. Warto wiedzieć, że nie tylko palenie papierosów przyczynia się do rozwoju tego nowotworu. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/nowotwor-pluc-czynniki-ryzyka-objawy-leczenie-rokowania/

Jakie są przyczyny o objawy nowotworu płuc?

Lekarze wyróżniają dwa rodzaje nowotworów płuc. Nowotwór niedrobnokomórkowy, który przebiega mniej agresywnie, a objawia się w postaci gruczolaka płuc, nowotworu płaskonabłonkowego i wielokomórkowego płuc czy też nowotworu gruczołowo-płaskonabłonkowego. Natomiast rak drobnokomórkowy rozwija się bardzo szybko, agresywnie atakuje inne tkanki i nie daje wielkiej nadziei na powrót do pełni sił. Ta druga postać dotyczy około 10 procent pacjentów, u których został zdiagnozowany nowotwór płuc.

W 90 procentach za rozwój raka płuc odpowiada palenie papierosów. Jednak również osoby niepalące zmagają się z tą diagnozą. Palenie bierne w równym stopniu wpływa na wystąpienie tego nowotworu. Poza tym prowadzi do niego również włóknienie płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc, narażenie na promieniowanie jonizujące, azbest, inne rakotwórcze substancje, a także czynniki genetyczne.

Nowotwór płuc objawia się w zaawansowanym stanie. U chorych zaobserwować można przede wszystkim:

  • kaszel,
  • chrypkę,
  • ból w klatce piersiowej,
  • duszności,
  • plucie krwią,
  • utratę masy ciała,
  • osłabienie.

Jak rozpoznać nowotwór płuc?

W rozpoznaniu raka płuc wykorzystuje się przede wszystkim diagnostykę obrazową. To RTG płuc lub tomografia komputerowa mogą wykazać, czy faktycznie mamy do czynienia z nowotworem. Jeśli w badaniu obrazowym pokaże się faktycznie guz, przeprowadza się również jego biopsję, aby potwierdzić, czy jest guzem złośliwym czy też nie. Ponadto oznacza się również markery nowotworowe we krwi oraz wykonuje spirometrię.

W zależności od tego, w jakim stopniu zaawansowania jest choroba, dobiera się do niej odpowiednie metody leczenia. Mogą one polegać na przeprowadzeniu operacji chirurgicznej, a także na chemioterapii, immunoterapii i leczeniu molekularnym.

Zobacz też: http://www.biegiemprzezpolske.pl/kaszel-suchy-i-mokry-jak-rozpoznac-i-leczyc/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here