Ból głowy u dziecka


Ból głowy u dzieci wbrew pozorom zdarza się dość często – cierpią nawet niemowlęta. Często przyczyny bólu głowy u dzieci są błahe i łatwo je wyeliminować, ale jeśli dolegliwości są silne lub nawracają, trzeba sprawdzić, co jest ich przyczyną i zawsze w razie wątpliwości, skonsultować się z lekarzem. Ból głowy u dzieci może być spowodowany głodem czy odwodnieniem, ale też poważną chorobą. Dlatego jeśli twoje dziecko cierpi na bóle głowy, powinnaś je uważnie obserwować i w razie wątpliwości jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. O tym, co robić, gdy dziecko cierpi na migreny przeczytasz tutaj. Jakie są przyczyny bólu głowy u dzieci?

Ból głowy u dzieci – rodzaje

Bóle głowy u dzieci dzieli się na:

1. samoistne tzw. bóle głowy same w sobie

2. objawowe – będące objawem innej, poważnej choroby

3. nerwobóle

4. bóle niekwalifikowane

Ból głowy u dzieci – przyczyny

Ból głowy u dziecka Ból głowy często towarzyszy dziecku w czasie infekcji lub może ją zwiastować. Pomoże wówczas podanie leku przeciwbólowego i odpoczynek. To też jeden z głównych objawów zapalenia zatok, zwłaszcza jeśli staje się silniejszy przy pochylaniu głowy, a dolegliwości tej towarzyszy katar i niedrożność nosa. Przy takim zestawie symptomów konieczna jest wizyta u laryngologa. Przyczyną bólu głowy może być również obecność w organizmie dziecka pasożytów (robaków, grzybów, bakterii). Wydzielają one szkodliwe toksyny, wywołujące objawy choroby pasożytniczej: nawracające bóle głowy, bóle brzucha, kłopoty ze snem.

W celu wykrycia pasożytów wykonuje się badanie kału, czasem jednak pediatra od razu zleca stosowanie leków przeciwpasożytniczych. W wielu przypadkach, choć niektórym wydaje się do niemożliwe, przyczyną bólu głowy u najmłodszych jest stres. Ból umiejscowiony jest wówczas w okolicy czoła, potylicy i skroni, zaczyna dokuczać dziecku najczęściej po południu lub wieczorem. Stres może być wywołany przez problemy w domu lub w przedszkolu czy szkole. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z psychologiem. W ostatnim czasie notuje się więcej przypadków bólu głowy u dzieci związanych z niehigienicznym stylem życia. Dolegliwość tę może powodować długie wpatrywanie się w ekran telewizora lub komputera, nieodpowiednia ilość snu, brak aktywności fizycznej i rzadkie przebywanie na świeżym powietrzu. W profilaktyce tego rodzaju bólu istotne jest również prawidłowe odżywianie oraz brak kontaktu dziecka z dymem tytoniowym. Ból głowy u dzieci może również wiązać się z rozwojem wad wzroku. Problemom okulistycznym – w zależności od ich rodzaju – często w towarzyszy mrużenie podczas patrzenia w dal, mocne pochylanie się nad książką lub siadanie blisko ekranu telewizora. Dziecko może skarżyć się na ból głowy, jeśli doznało urazu lub mocno się uderzyło. Dolegliwość ta może ujawnić się nawet kilka dni po wypadku. Jeśli towarzyszą jej wymioty, nudności, utrata przytomności lub nierówność źrenic, konieczna jest natychmiastowa wizyta w szpitalu. Do specjalisty należy również udać się niezwłocznie, gdy bólowi głowy towarzyszy gorączka, sztywność karku i wymioty. Mogą to być bowiem objawy zapalenia opon mózgowo rdzeniowych. Jeśli bóle głowy są silne i często powracają, mogą świadczyć o problemach neurologicznych.

Ból głowy u dzieci – na co zwracać uwagę?

1. typ bólu głowy – ostry czy przewlekły, czy boli cała głowa, czy też tylko określone jej okolice, czy ból narasta

2. jaki jest początek bólów głowy

3. z jaką częstotliwością występują bóle i czy się powtarzają

4. o jakiej porze dnia występują bóle głowy (bardzo ważny objaw)

5. czy występują objawy poprzedzające ból (tzw. aura)

6. czy bólom towarzyszą zawsze inne objawy, np. wymioty

7. kiedy jest rzut bólu głowy i jak długo trwa

8. co wyzwala ból głowy (światło, hałas, wysiłek, pozycja ciała)

9. rozmieszczenie bólu i jak się on rozprzestrzenia

10.natężenie bólu i jego charakter

11.co pogarsza ból, a co go łagodzi

12.czy występują czynniki stresogenne

13.jaka jest skuteczność leczenia

Czy dziecko może mieć migrenę?

Czasem powodem bólu głowy u dziecka jest migrena. W wielu przypadkach to choroba dziedziczna. W przypadku dzieci najczęściej daje następujące objawy:

1. wymioty,

2. światłowstręt,

3. oczopląs,

4. zaburzenia równowagi,

5. zaburzenia mowy,

6. szumy uszne,

7. zaburzenia widzenia,

8. zaburzenia świadomości.

W przypadku dzieci poniżej 6. roku życia w leczeniu migreny stosuje się ibuprofen lub paracetamol w dawce ustalonej według wagi dziecka. Zaleca się również odpoczynek w zaciemnionym pomieszczeniu.

Kiedy bóle głowy u dziecka powinny wzbudzić niepokój?

Są takie sytuacje, kiedy pojawienie się bólu głowy u dziecka powinno skłonić rodziców do natychmiastowej konsultacji z lekarzem:

1. nagłe pojawienie się bólów głowy

2. brak przypadków migreny w rodzinie

3. zaburzenia chodu – upadki

4. nocne i poranne bóle głowy

5. zmiana zachowania, spowolnienie

6. podwyższona temperatura

7. bóle głowy nasilające się w czasie

8. napady padaczkowe

Czy ból głowy u dziecka może wiązać się z niehigienicznym trybem życia, np. częstym i długim siedzeniem przed telewizorem?

Ogólne zmęczenie czy rozdrażnienie, a także bóle głowy mogą występować także u dzieci z nierozpoznanymi wadami wzroku. Objawy te są również charakterystyczne dla dzieci spędzających zbyt dużo czasu przed telewizorem, komputerem czy tabletem. Wreszcie, szczególnie trudną diagnostycznie grupą są pacjenci z psychogennymi bólami głowy związanymi z problemami szkolnymi lub rodzinnymi. Jak widać, u przyczyn bólów głowy u dzieci mogą stać różne schorzenia. Dlatego jeszcze raz przypomnimy rodzicom, aby obserwowali swoje pociechy, a niepokojące objawy połączone bezpośrednio z deklarowanymi czy nie bólami głowy konsultowali z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here