Bieganie w zimie - jak się ubrać?

Aktualne warunki atmosferyczne nie do końca sprzyjają treningom na świeżym powietrzu. Są jednak osoby, które nie zamierzają rezygnować z takiej aktywności. W takim razie bardzo ważne jest to, żeby zdecydować się na odpowiednie elementy garderoby. Dzisiaj podpowiemy Wam, jakie są najważniejsze zasady w tym temacie.

Odpowiednia ocena „temperatury dla biegacza”

Częstym błędem, szczególnie wśród osób początkujących, jest niewłaściwa ocena temperatury. Niedługo chcecie po raz pierwszy trenować na świeżym powietrzu? Sporo ludzi w takiej sytuacji ubiera się tak grubo, jak tylko jest to możliwe… Pamiętajcie jednak, że dużo tutaj zależy od aktualnie panującej temperatury. Przydaje się „zasada 10 stopni”. O czym ona dokładnie mówi? Po prostu trzeba decydować się na takie elementy garderoby, jakby na dworze było 10 stopni więcej. W tym momencie termometr pokazuje 0 stopni? To oznacza, że trzeba zdecydować się na odzież stosowną do temperatury +10 stopni. Wszystko dlatego, że w trakcie treningu zwiększa się odczuwana temperatura. Po pewnym okresie może być Wam zatem po prostu zbyt ciepło (jeśli ubierzecie się zbyt grubo). Pamiętajcie, że to bardzo niekorzystna sytuacja.

Zapoznaj się z aktualną ofertą na legginsy Nessi.

Jakie elementy garderoby zakładać?

Kolejnym często powtarzanym błędem jest zakładanie elementów garderoby wykonanych z bawełny. Niektórzy są zdania, że taki materiał zagwarantuje im ciepło itp. Pamiętajcie jednak, że bawełna bardzo szybko pochłania oraz trzyma w sobie wilgoć. Poza tym może powodować bolesne obtarcia i odparzenia. Zdecydowanie lepszym wyborem jest odzież techniczna albo termoaktywna. Wszystko dlatego, że elementy tego typu mają zdolność do szybkiego i sprawnego odprowadzania potu, a także pary wodnej. Przy skórze powstaje natomiast cienka warstwa ogrzanego powietrza. Pozwala to osobie trenującej dłużej zachować ciepło.

Ważne jest również to, aby zamiast jednej grubej warstwy zdecydować się na kilka cieńszych. W zależności od temperatury – odczuwanej przez Was w trakcie treningu – będziecie mogli je dodawać lub odejmować. Pamiętajcie, aby nie traktować po macoszemu tego aspektu. Sama determinacja do treningu to bowiem nie wszystko. Odpowiednia odzież termoaktywna lub techniczna powoduje, że macie zapewnioną wygodę i komfort. Ubrania nie powodują zaś żadnego dyskomfortu. Dzięki temu całkowicie możecie skupić się na treningu, a Wasza uwaga nie będzie rozpraszana. Co więcej, niektóre modele dobrej odzieży zawierają też jony srebra albo polipropylen – komponenty tego typu mają właściwości bakteriobójcze oraz bakteriostatyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here