Batony proteinowe to popularna przekąska w gronie osób aktywnych fizycznie, sportowców wyczynowych lub osób będących na diecie. Charakteryzują się wysoką zawartością białka przy jednocześnie niskim udziale węglowodanów. To szybkie źródło białka, które warto mieć przy sobie nie tylko na siłowni!
Skład batonu białkowego
Głównym składnikiem proteinowego batonika jest izolat białka serwatkowego lub sojowego, kazeina czy białko jaj. W zależności od batonu może stanowić nawet do 70% jego zawartości. Pewną ich część zawsze będą stanowiły tłuszcze (nawet do 20 gramów), a sporo z dostępnych na rynku batonów zawiera również węglowodany – nawet do 15 gram na baton. Można znaleźć na rynku batony z bardzo niska zawartością cukrów, ale trzeba uważnie przeczytać czy nie zastąpiono ich konserwantami.
Kiedy warto sięgać po batony białkowe?
Batony proteinowe królują na siłowniach i w klubach fitness – przyjęło się, że to zdrowa przekąska dla osób dbających o formę i budujących masę mięśniową. Chociaż powstały one z myślą o osobach, które potrzebują dodatkowych ilości białka po treningach siłowych, użyteczność tego typu przekąsek jest nie do przecenienia także dla osób, które nie gustują w wyciskaniu sztangi.
Ze względu na fakt, że są sycące i mogą świetnie zaspokajać głód, batony proteinowe mogą być dobrym rozwiązaniem w wielu różnych sytuacjach – podczas rowerowej wycieczki, pieszej wędrówki po górach, ale także okazjonalnie w czasie dnia pracy – batonik białkowy będzie z pewnością lepszą przekąską niż czekolada czy ciastko.
Na co zwracać uwagę przy wyborze batonów proteinowych?
Baton batonowi nierówny, a rankingi batonów proteinowych to zawsze gorący temat wśród bywalców siłowni i użytkowników forów o fitnessie. Wybierając przekąskę dla siebie warto zwrócić uwagę nie tylko na procentową zawartość białka czy dodatkowe makro i mikroelementy, ale także na te składniki, które nie są do końca pożądane. Cukry proste to zastrzyk energii – zarówno dla ciała jak i dla mózgu, ale ich wysoka zawartość w batonie proteinowym upodabnia go do ciastka, a nie zdrowej przekąski, Z kolei jeśli baton zawiera wiele emulgatorów , ulepszaczy i konserwantów, warto się zastanowić, czy rzeczywiście jest tak zdrowy jak to podaje producent.
Na rynku obecnie można znaleźć batony także dla wegetarian i wegan, oparte na izolacie białka sojowego, jednak jeśli nie wykluczyliśmy ze swojej diety nabiału, warto wybrać te, w których zawarty jest izolat serwatki, który zawiera wszystkie potrzebne aminokwasy egzogenne.
Betony proteinowe to alternatywa słodkiej przekąski nie tylko dla kulturystów, sportowców czy osób często uprawiających sport. Warto mieć go w szafce w biurze czy w plecaku, na wypadek, gdyby znienacka dopadł nas głód i spadek formy.