Usuwanie żylaków


Teraz żylaki można usunąć podczas krótkiego zabiegu laserowego i nazajutrz wrócić do pracy! A do niedawna jeszcze jedyną metodą pozbycia się dużych żylaków była operacja, związana potem z długą rekonwalescencją. Widoczne żylaki ma co trzecia kobieta po 45. roku życia i co piąty mężczyzna. Szpecą nogi, ale przede wszystkim stanowią problem zdrowotny. Zaburzenia w przepływie krwi sprzyjają bowiem tworzeniu się zakrzepów i groźnemu zakrzepowemu zapaleniu żył (jego następstwem może być nawet zator tętnicy płucnej). Żylaki często prowadzą też do zapaleń tkanki podskórnej i rozwoju trudno gojących się owrzodzeń. Rozciągnięte ścianki żył są słabe, skóra nad nimi staje się cienka i napięta, więc nawet lekki uraz może spowodować ich pęknięcie. Ponadto żylakom na co dzień zwykle towarzyszą także „drobniejsze” dolegliwości: obrzęki, drętwienie i uczucie ciężkości nóg, kurcze i bóle łydek.

Operacyjne i nieoperacyjne sposoby usuwania żylaków

Przede wszystkim należy udać się do specjalisty, którym jest chirurg naczyniowy. Stosowne skierowanie może wypisać lekarz rodzinny, w ramach kontraktu z NFZ chirurg może udzielić nam nieodpłatnej konsultacji oraz wykonać badanie wydolności żył tzw. USG Doppler. W ramach kontraktu lekarz może jedynie wykonać inwazyjny zabieg chirurgiczny, ale metodę tą stosuje się tylko w przypadku bardzo zaawansowanych zmian. Operacja musi być przeprowadzona w warunkach szpitalnych.

Usuwanie żylaków – Skleroterapia

Usuwanie żylaków – metody operacyjne i nieoperacyjneLeczenie nieinwazyjne, lepsze dla pacjenta, jest odpłatne. Może być ono wykonywane w gabinetach, czy też tzw. klinikach jednego dnia. Wysokość cen jest różna, ustalana indywidualnie przez przychodnie lub lekarza, zależna od wybranej metody i wielkości zmian na nogach. Popularną metodą, stosowaną na całym świecie od wielu lat jest skleroterapia. Zabieg polega na wstrzykiwaniu do zmienionych żył substancji powodującej ich zamykanie. Skuteczność zabiegu jest różna, zależna od wielkości zmienionego chorobowo naczynia oraz indywidualnej reakcji organizmu na lek. Czasem zabieg trzeba powtórzyć. Efekt zabiegu niejednokrotnie widoczny jest dopiero po kilku miesiącach. Skleroterapia jest jedną z form leczenia, alternatywą jest tradycyjny streeping, małoinwazyjny kriostreeping, czy też EVRF (zamykania żył przy użyciu fal radiowych) lub laserowe usuwanie żylaków.

Usuwanie żylaków – Kompresjoterapia

Metodę tę wykorzystuje się w niezaawansowanych stadiach choroby. Usuwanie żylaków odbywa się przez uciskanie kończyny od zewnątrz. Dzięki temu zwiększa się ciśnienie w żyłach i redukuje zastoje krwi. Pacjent nosi specjalne pończochy uciskowe (powinny być uszyte na miarę – o rozmiarze decyduje lekarz, który mierzy obwód kończyny). W tym celu niektórzy stosują podkolanówki lub bandaże elastyczne. Lekarze polecają używanie tych pończoch w ciągu dnia, zalecają, by zdejmować je na noc. Metodę tę trzeba wspierać odpowiednimi lekami.

Usuwanie żylaków – Farmakologia

Dzięki specjalnym preparatom możemy zwiększyć szczelność naczyń krwionośnych. W tym celu pacjent zażywa witaminy i środki, które zawierają wyciągi z owoców pestkowych. Następną grupą leków są preparaty zwiększające napięcie ściany żył. Zmniejszają przepuszczalność i obrzęk, a co za tym idzie, likwidują bóle, kurcze, uczucie ciężkości i zmęczenia. Istnieją także leki rozrzedzające krew. Czasem zdarza się, że usuwanie żylaków tymi metodami nie przynosi rezultatów. Wtedy trzeba szukać innych rozwiązań. Często ich skuteczność porównywana jest ze skutecznością zabiegu operacyjnego i są dla pacjenta mniejszym obciążeniem.

Usuwanie żylaków – Ablacja laserowa i termoablacja falami radiowymi

Zabiegi na żylaki wykonywane za pomocą tych metod wykorzystują fale o różnej częstotliwości. Działanie tymi falami powoduje zrastanie się żylaków.

Usuwanie żylaków laserem

Metod usuwania żylaków jest wiele, a od niedawna jest jeszcze jedna – metoda EVLT. Na czym polega? Jej istotą jest wyłączenie z krwiobiegu żyły, w której krew cofa się i zalega, powodując tworzenie żylaków. Usuwa się więc nie tylko same żylaki, ale też przyczynę ich powstania. W tym celu wykorzystywana jest energia lasera. Zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych. Pod kontrolą aparatu USG lekarz nakłuwa żyłę, wprowadza do niej cienki cewnik, a następnie wsuwa do niego światłowód. Uruchamia laser i zaczyna stopniowo wysuwać cewnik z żyły wraz ze światłowodem. Energia lasera jest absorbowana przez hemoglobinę, co powoduje termiczne uszkodzenie wewnętrznej powierzchni niewydolnej żyły. W efekcie następuje jej obkurczenie i całkowite zamknięcie. Na koniec lekarz zakłada na nogę opatrunek uciskowy – zwykle jest to specjalna pończocha, którą trzeba nosić przez kilka dni. Nie ma żadnych szwów, a potem ich zdejmowania.

Laserowe usuwanie żylaków – zabiegi

Nie sposób jej przecenić, zwłaszcza gdy trzeba zlikwidować duże żylaki. Metodą stosowaną do niedawna w takich przypadkach był głównie stripping. To poważna operacja przeprowadzana w pełnym znieczuleniu, podczas której nacina się i podwiązuje niewydolną żyłę w pachwinie i okolicy kolana, a następnie ją wyciąga. Wiąże się to z ryzykiem komplikacji (np. uboczne skutki narkozy, powstanie rozległych krwiaków), długą rekonwalescencją (ok. 2 tygodni), pozostaniem widocznych blizn. Dlatego świetną alternatywą dla strippingu jest laserowa terapia endożylna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here