Miód jest naturalnym produktem spożywczym, którego właściwości w medycynie i kosmetyce wykorzystywane są od wieków. Miód w starożytności był używany jako składnik maści. Antyczni Grecy uważali, że miód daje im siłę, zdrowie oraz długowieczność. Kleopatra pielęgnowała swoją urodę, zażywając kąpieli w kozim mleku i miodzie. Miód stosowano jako lek, produkt do słodzenia oraz wytwarzania napojów alkoholowych. Obecnie w kosmetyce oraz farmakologii powraca się do właściwości miodu pszczelego. Przeczytaj więc różne informacje dotyczące miodu.

Miód a jego działanie bakteriobójcze

Duże znaczenie w miodzie mają enzymy. Pochodzą one głównie z gruczołów ślinowych owadów. W miodzie zawarty jest nadtlenek wodoru – substancja o właściwościach bakteriostatycznych, w 3-procentowym roztworze znana jako woda utleniona. Do innych substancji antybiotycznych wytwarzanych przez pszczoły i wprowadzanych przez nie do miodu należą lizozym, inhibina (najwięcej zawierają jej miody spadziowe z drzew szpilkowych, lipowe i grykowe z pasiek położonych powyżej 1000 m n.p.m.) i apidycyna. Działają one np. na: ziarniaki gram-dodatnie, takie jak gronkowce i paciorkowce, oraz pałeczki gram-ujemne. Poza tym miód działa na laseczki wąglika, prątki gruźlicy, rzęsistka pochwowego i chorobotwórcze dla człowieka grzyby drożdżoidalne z rodzaju Candida. Ponadto miód zawiera duże ilości mikroelementów: potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, molibden, mangan i kobalt oraz witamin: A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy, pantotenowy i biotynę.

Miód – rodzaje, właściwości odżywcze i lecznicze mioduMiód – właściwości lecznicze

1. przyspiesza gojenie się ran

2. zmniejsza ryzyko powstania bliznowców

3. leczy wrzody żołądka (szczególnie nadaje się do tego miód manuka pochodzący z Nowej Zelandii)

4. działa przeciwbiegunkowo

5. obniża ciśnienie tętnicze krwi

6. hamuje procesy miażdżycowe

7. leczy schorzenia wątroby i dróg żółciowych

8. jest dobry na przeziębienia, kłopoty z gardłem

9. koi nerwy, działa nasennie

10.jednocześnie pobudza do pracy mózg (dzięki glukozie, która jest paliwem dla szarych komórek).

Miód – wzmocnienie serca

Zawarta w miodzie acetylocholina wzmacnia wydolność mięśnia sercowego. Także obecny w nim potas zbawiennie działa na serce. Miodowe lekarstwa i środki wzmacniające są niezastąpione w okresie zwiększonego wysiłku fizycznego i umysłowego, przy długich, przewlekłych chorobach, stanach wyczerpania, niedoborze związków mineralnych i pierwiastków śladowych. Polecane są przede wszystkim dzieciom, osobom starszym i z przykrymi objawami przekwitania. Są w stanie szybko wzmocnić siły odpornościowe organizmu, wzmóc apetyt.

Leczenie jadem pszczelim

Pszczoły żądlą w obronie własnej i… przypłacają to życiem. Wraz z wbitym żądłem tracą bowiem własny przewód pokarmowy. Pierwszy kontakt z jadem jest przykry – pojawia się opuchlizna i zaczerwienienie. Z czasem ludzie uodparniają się na użądlenia i bywają one niebezpieczne tylko dla osób uczulonych. Jad pszczeli jest niesłychanie silnym antybiotykiem. Leczenie nim, czyli apitoksynoterapia, zyskuje coraz więcej zwolenników. Skuteczny na reumatyzm, artretyzm i gościec, znajduje zastosowanie także w leczeniu nerwic, neuralgii, nadciśnienia i chorób skórnych. Najlepsze efekty uzyskuje się dzięki kuracji przeprowadzanej wprost w pasiece.

Miód wzbogacony ziołami

Jeżeli nawet wierzyć sceptykom twierdzącym, że miód to przede wszystkim cukry proste, które według najnowszej teorii są trucizną dla organizmu, w wielu sytuacjach bywa niezastąpiony. Gdy męczy nas bezsenność, trochę rozpuszczonego w wodzie miodu lub miodowy cukierek szybko przywracają sen. Miodowe dropsy dobrze mieć przy sobie w chwilach zmęczenia. Zawarta w nich glukoza natychmiast regeneruje zmęczony mózg i serce. Walory lecznicze miodu zwiększa wzbogacenie go koncentratami ziołowymi. Dodatek aronii pobudza apetyt, obniża ciśnienie krwi; pokrzywy – poprawia przemianę materii, pracę trzustki. Miód z melisą ma działanie uspokajające i rozkurczowe, z podbiałem wykrztuśne, przeciwzapalne, a także przeciwbakteryjne.

Rodzaje miodu

Miód wielokwiatowy – kolor jasnokremowy do żółtobrązowego, w zapachu przypomina pszczeli wosk

2.Miód lipowy – kolor jasnożółty lub złotożółty, silny zapach kwiatu lipy, smak ostry z nutką goryczy

3.Miód spadziowy – kolor brunatnozielony, zapach lekko korzenny, w smaku lekko cierpki, ale nadal łagodny

4.Miód wrzosowy – kolor od jasno- do ciemnobrązowego lub czerwonobrunatnego, łagodny w smaku, charakterystyczna konsystencja ciągnącej się galaretki

5.Miód gryczany – kolor ciemnoherbaciany lub brunatny, zapach kwiatu gryki, smak ostry, zdecydowany

6.Miód akacjowy – kolor kremowy, jasny do słomkowożółtego, lekki zapach kwiatu akacji, smak delikatnie mdły

7.Miód rzepakowy – kolor kremowy, białawy do żółtego, mocny zapach rzepaku, smak łagodny

Miód – kalorie

W 100 gramach miodu znaleźć można około 304 kalorii. Choć prawdziwy miód ma sporo kalorii, to jednak jest słodszy. W praktyce oznacza to, że można go użyć mniej.

Miód manuka

Miód manuka jest jednym z droższych na rynku. Jednak w ostatnim czasie o miodzie manuka stało się bardzo głośno. Miody manuka są regionalnym produktem w Nowej Zelandii. Miody manuka zawdzięczają swoje właściwości obecności aktywnego składnika o nazwie Methylglyoxal (tzw. MGO). To właśnie dzięki niemu miody manuka posiadają swoje cudowne właściwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here