Grzybica jest dość powszechną przypadłością osób w różnym wieku, a przede wszystkim niezwykle trudną do naprawdę skutecznego wyleczenia. Jednak jest ono możliwe, o ile zdiagnozuje się poprawnie chorobę i zacznie stosować odpowiednie medykamenty. Co ważne, nie trzeba jedynie wykorzystywać preparatów na receptę, ponieważ są dostępne też leki na grzybicę bez recepty.

Jakie objawy świadczą o zakażeniu grzybiczym?

Niektóre symptomy są bardzo oczywiste, inne trochę mniej, ale na pewno należy zwrócić uwagę na wszelkiego typu anomalie w wyglądzie stóp. Niepokojące będzie utrzymujące się długo zaczerwienie skóry, szczególnie kiedy towarzyszy mu uczucie pieczenia i świąd. Stopy zaatakowane grzybicą zazwyczaj mają dużą tendencję do pocenia się. Czasami pojawiają się też pęcherze i uwagę powinny zwrócić odbarwienia na paznokciach, pękanie naskórka oraz łuszcząca się skóra. Przy zauważeniu któregoś z tych objawów należy od razu udać się do lekarza i zacząć terapię. Nieleczona grzybica sama nie minie, a pewne symptomy mogą jeszcze bardziej narastać.

Warto sobie zdać sprawę, że problem nie jest błahy i nawet co czwarty Polak może mieć mniej lub bardziej zaawansowaną grzybicę stóp. Wszystkie leki do stosowania doustnego są dostępne wyłącznie na receptę, ale można zastosować jeden z preparatów dostępnych bez recepty, o ile grzybica ma w miarę łagodny charakter.

Leki na grzybicę bez recepty

Większość preparatów ma postać kremu, ale bez recepty są też dostępne żele, aerozole, sole i zasypki ziołowe.

• Kremy

Kremy na grzybicę różnią się między sobą zawartością substancji czynnej, która ma na celu zwalczenie chorobotwórczych grzybów. Klotrymazol znajduje się w składzie popularnego preparatu, jakim jest Clotrimazolum i wykazuje bardzo dużą skuteczność w zwalczaniu praktycznie wszystkich rodzajów grzybów, w tym tak trudne do wyleczenia grzyby strzępkowe i pleśnie. Krem powinno wcierać się w zmienione chorobowo miejsca nawet do czterech tygodni, 2-3 razy dziennie. Z kolei ketokonazol jest substancją czynną w innym cieszącym się uznaniem preparacie, czyli Nizoralu i zwalcza zwłaszcza drożdżaki Candida i Malassezia, a także grzyby Microsporum, Trichophyton i Epidermophyton. W tym przypadku kuracja może trwać nawet 6 tygodni. Chlorowodorek terbinafiny wyróżnia się szybkim działaniem grzybobójczym wobec drożdżaków i dermatofitów. Często wystarczy zaledwie tydzień, aby pozbyć się problemu. Warto jeszcze wspomnieć o azotanie mikonazolu, a więc składniku preparatu Daktarin, który nie tylko skutecznie leczy grzybicę, ale także działa zapobiegawczo. Co ważne, kremy z azotanem mikonazolu są całkowicie bezpieczne nawet dla skóry niemowląt.

• Maści

Skuteczność maści jest widoczna w leczeniu dermatofitów i to nie tylko w przypadku grzybni, ale także zarodników grzybów. Sprawia to zawartość kwasu undecylenowego i undecylenianu cynku np. w Mykodeminie. Maści mają w swoim składzie również wazelinę, która natłuszcza skórę i tym samym łagodzi objawy łuszczenia. Preparaty należy stosować około trzech tygodni i to nawet po ustąpieniu objawów.

http://tuts.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here