Dotkliwy ból stawów po treningu - przyczyny i suplementacja diety w niezbędne składniki
Trening przeprowadzony prawidłowo nie powinien generować bólu stawów. Jednak czasem technika treningowa nie jest właściwa, co może powodować dyskomfort stawu i dolegliwości bólowe. Przyczyn bólu po treningu jest wiele, a ich trafne rozpoznanie pozwoli na wskazanie możliwych rozwiązań problemu.

Dlaczego stawy bolą?

Bardzo często przyczyną bólu stawów po treningu jest ich zwykłe przeciążenie i zbyt duża częstotliwość powtarzalnych ruchów, zwłaszcza przy znacznym obciążeniu. Negatywnie wpływa to na ogólny stan stawów. Niedbałość w wykonywaniu ruchów, złe nawyki i siedzący tryb życia również przyczyniają się do tego, że kiedy już zaczniemy trenować, nasze stawy szybko mogą dać się we znaki. Problem u biegaczy może stanowić też źle dobrane obuwie. Dobre buty do biegania amortyzują wstrząsy wywołane uderzaniem o podłoże, dzięki czemu ból kolan po bieganiu jest mniej prawdopodobny, nawet jeżeli biegamy po twardej asfaltowej nawierzchni.
Często ból stawów kolanowych narzekają panie noszące buty na obcasach, osoby z nadwagą i te, które mają genetyczne uwarunkowania w kierunku chorób stawów. Trening może być wówczas jedynie czynnikiem, który wyzwala problemy i powoduje ból.

Błędy treningowe

Czasem sam trening może być winien bólu stawów, ponieważ dana osoba może przystąpić do niego z tzw. marszu, bez rozgrzewki lub z błędnie przeprowadzoną rozgrzewką. Szacuje się, że nawet w przypadku 60 proc. osób, które cierpią na bóle stawów po treningach, problem leży właśnie w braku odpowiedniego rozgrzania przed właściwym treningiem. Również i w jego trakcie może dojść do błędów, skutkujących nadmiernym obciążeniem stawów. Technika treningowa wymaga wprawy, wyuczenia i elementarnej wiedzy o zachowaniu się różnych elementów ruchu.
Stawy mogą zacząć boleć po treningu, jeśli ćwicząc, zapomnimy o ich mobilizacji i rozciąganiu. W czasie ćwiczeń dojść może do skrócenia mięśni, przez co ogranicza się ruch w stawach. Dociskane powierzchnie stawowe ulegają szybko zwyrodnieniom. Konieczne jest przywracanie po ćwiczeniach odpowiedniej długości mięśni przez ich rozciąganie.

Jak przeciwdziałać bólom stawów?

  1. Odpowiednie nawyki
    Zanim zaczniemy wykonywać regularne treningi, powinniśmy skorzystać z pomocy ekspertów – trenerów, którzy po prostu powiedzą, co powinniśmy robić. Nie możemy „odpuszczać” sobie ani intensywnej, odpowiednio długiej rozgrzewki, ani rozciągania mięśni po treningu.
  2. Dieta wspomagająca stawy
    Zaleca się też odpowiednią dietę i odpoczynek między treningami. W diecie powinny znaleźć się składniki sprzyjające regeneracji powysiłkowej, tj. proteiny, których celem jest nasilenie syntezy białek wewnątrz organizmu człowieka. Inaczej nie będzie możliwości odbudowania stawów i ich regeneracji.
    Niebezpieczna dla stawów jest dieta, w której brakuje takich składników jak kolagen, chondroityna, kwasy omega 3 i glukozamina. Ich źródłem są pokarmy pochodzenia zwierzęcego.  Przyda się poza tym witamina C, która chroni stawy i wpływa na przyswajanie glukozaminy i chondroityny, pełniąc przy okazji rolę substratu syntezy tkanki łącznej. Jeśli ktoś prowadzi dietę wegetariańską, wspomniane elementy trzeba suplementować.
  3. Suplementy diety i leki bez recepty na stawy
    Suplementacja diety w składniki wspierające pracę stawów dotyczy osób bardzo aktywnych fizycznie, sportowców i osób pracujących fizycznie, które każdego dnia intensywnie eksploatują narząd ruchu. Po leki na regenerację stawów i chrząstki stawowej powinny sięgać też osoby starsze, u których postępuje degeneracja układu kostno-stawowego. Najlepiej wybierać preparaty na stawy z apteki, gdyż daje nam to większą pewność jakości składu i skuteczności kuracji danym środkiem. Dużą popularnością cieszą się zastrzyki dostawowe z kwasem hialuronowym, które poprawiają ruchomość stawów. Można je kupić w aptece w postaci jednorazowej ampułkostrzykawki na stawy, jednak zabieg powinna wykonać osoba z odpowiednim przygotowaniem medycznym, czyli lekarz lub rehabilitant. W kategorii preparatów na stawy znajdziemy też środki doustne, np: shoty wspomagające pracę stawów w formie fiolki zawierającej płyn z łatwo przyswajalnymi składnikami takimi jak : witamina C, witamina D, kolagen, kwas hialuronowy, siarczan chondroityny i siarczan glukozaminy. Podobny skład mają tabletki na regenerację stawów oraz saszetki z proszkiem do sporządzenia zawiesiny. Ważne aby preparaty na stawy stosować regularnie, gdyż regeneracja powierzchni stawowej i chrząstki stawowej to proces wymagający czasu i cierpliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here