Czym się kierować przy wyborze ochrony przeciwsłonecznej?

0
1834

Chociaż słońce jest niezbędne nam do życia i jego brak może wpływać niekorzystnie na nasze zdrowie dla naszego zdrowia, to również nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne może nieść przykre konsekwencje. Obok poparzeń i wzrostu ryzyka zachorowania na nowotwór skóry, dochodzi przyspieszony proces jej fotostarzenia. Z tego względu warto pamiętać o właściwej ochronie przeciwsłonecznej.

Wybór kosmetyku a rodzaj skóry

Pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze kosmetyku chroniącego przed promieniowaniem słonecznym, jest fototyp skóry. Zasadniczo można go zawęzić do takich rodzajów jak:

  • karnacja bardzo jasna, z piegami, włosy blond lub rude – w tym przypadku należy sięgnąć po bardzo wysokie środki ochronne, ponieważ skóra tego typu ulega łatwo poparzeniem. Krem z filtrem 50 jest jak najbardziej zalecany.
  • karnacja jasna – skóra lekko się opala, ale również jest narażona na poparzenia. Osoby o tej karnacji mają włosy blond lub ciemny blond. W tej sytuacji wystarczy krem SPF co najmniej 30,
  • karnacja ciemna – cera nie ma piegów, włosy są brązowe lub ciemny blond. Zalecana ochrona to SPF 12-15,
  • bardzo ciemna – skóra szybko się opala; zalecana ochrona to SPF 15.

Co oznaczają symbole na produktach przeciwsłonecznych?

Na etykietach produktów do ochrony przeciwsłonecznej można znaleźć takie oznaczenia jak:

  • PPD, czyli Peristent Pigment Darkening – określa stopień ochrony przed promieniowaniem UVA. Opiera się on na porównaniu intensywności opalenizny po ekspozycji na słońce bez stosowania preparatu ochronnego z filtrem i jego użyciem.
  • SPF  Sun Protective Factor – określa stopień ochrony przed promieniowaniem UVB. Im wyższy faktor, tym większą dawkę renergii słonecznej może przyjąć skóra zanim ulegnie poparzeniu.
  • IPD Immediate Pigmentation Darkening  – odnosi się do powstającej opalenizny w sposób natychmiastowy.

Warto wybierać produkty chroniąca zarówno przed UVA jak i UVB. UVA wnika w głąb skóry właściwej i odpowiada za fotostarzenie i nowotwory skóry, a UVB odpowiada za oparzenia i zaczerwienienie widoczne na skórze.

Jakie rodzaje filtrów przeciwsłonecznych można wyróżnić?

Kosmetyki do opalania i chroniące przed promieniami słonecznymi wyróżniają się na tle innych zawartością substancji nazywanych filtrami. W zależności od sposobu działania można przy tym wyróżnić takie rodzaje filtrów jak:

  • filtry chemiczne – absorbują promieniowanie UV,
  • filtry fizyczne (inaczej mineralne) – rozpraszają lub odbijają promieniowanie UV.

Na rynku są dostępne preparaty z filtrami chemicznymi, mineralnymi oraz mieszanki filtrów chemicznych i mineralnych. Osobom ze skórą atopowa, alergiami i uczuleniem na filtry chemiczne poleca się stosowanie filtrów mineralnych.

Zanim wyjdziesz na słońce…

Jeśli chcesz kompleksowo podejść do kwestii ochrony skóry przed możliwymi przykrymi konsekwencjami działania słońca, możesz wzmocnić swoje ciało od wewnątrz. Oznacza to na przykład suplementację preparatów zawierających w swoim składzie beta-karoten (czyli naturalną prowitaminę A). Beta karoten nie tylko chroni skórę przed promieniami UV, ale i zmniejsza ilość wolnych rodników. Suplementując ten związek, możesz liczyć także na wsparcie w uzyskaniu ładnej opalenizny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here